Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.05:35:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2020.10.26.), 89-91. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:16


Felszólalások:  Előző  89 - 91  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Elfogadom a válaszadó személyét.

ELNÖK: Képviselő úr, öné a szó.

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A járvány egészen két arcát mutatja, ha a tavaszi, illetve az őszi tendenciákat figyeljük meg. Nyáron egy ország érezte úgy, hogy talán megúsztuk, és őszre van idő felkészülni, és egy esetleges második hullám esetén pontosan tudni fogjuk, hogy mit kell tenni, hogy az ország a lehető legkisebb veszteséggel, akár az egészségügyi helyzetet tekintve, akár a gazdaság állapotát tekintve a legkisebb veszteséggel ússza meg a járványt.

(13.40)

Sajnos, a járvány ősszel Magyarországon a brutális arcát mutatja: a számok napról napra riasztóbbak. Egészen elképesztő az a felívelés, ami akár az esetszámok tekintetében is megfigyelhető. De ami ennél tragikusabb, az a halálozási adatok váratlan és durva felfutása.

Tudom, hiszen a korábbi vitákban már szóba került, még a mai ülésen a napirend előtti hozzászólások tekintetében is, hogy a kormány szereti úgy tekinteni ezeket az adatokat, hogy a tavaszit és az őszit összeadva nézi a helyzetet. Ha egyszer majd túl leszünk a járvány egészén, akkor ezek az összegző számok bizonyára hasznos elemzésekre fognak majd okot adni.

De ha most akarjuk meghatározni, hogy itt és most mi a dolgunk, akkor a legfrissebb tendenciákból kell kiindulni. Márpedig az európai számok, az európai összehasonlító számok tragikusak, az elmúlt 14 nap százezer főre vetített halálozási számát tekintve Magyarország az ötödik legrosszabb helyen áll Európában. Talán ezzel is összefüggésben egy másik szám tekintetében is rosszul állunk: ha az elvégzett tesztek számát nézzük, szintén százezer főre vetítve a legfrissebb számok tükrében, akkor pedig szintén azt látjuk, hogy Magyarországnál csak négy ország végez el százezer lakosra vetítve kevesebb tesztet.

Miniszter úr, mi ennek az oka, hogy makacsul nem akarják teszteltetni az ország lakosságát? Várom válaszát. (Taps az ellenzék soraiból.)




Felszólalások:  Előző  89 - 91  Következő    Ülésnap adatai