Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.01:08:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2020.10.26.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először általánosságban tett az önkormányzatokra vonatkozó megjegyzést, aztán egy konkrét üggyel kapcsolatban fejtette ki álláspontját, így először az általános megjegyzésre reagálnék. Szeretném, ha tisztán látna e tekintetben is: Magyarország Kormánya partnernek tekinti az önkormányzatokat, valamennyi önkormányzatot, politikai hovatartozástól függetlenül. Ez egyébként a számok nyelvére lefordítva teljesen egyértelműen látszik, és azt jelenti, hogy például a járvány elleni védekezés miatti nehéz költségvetési helyzetben is a jövő évre vonatkozóan plusz 16 százalék költségvetési támogatás áll rendelkezésére az önkormányzatoknak.

(11.20)

A budapesti önkormányzatok esetében is igaz ez. Ráadásul azt látjuk az elmúlt évek statisztikáiból, hogy mind a fővárosi, mind a kerületi önkormányzatok iparűzésiadó-bevétele is jelentékenyen növekedett, nyilván nem függetlenül a vírust megelőző jó gazdasági teljesítménytől. Ezt csak azért tartottam fontosnak, mert az látszik, hogy ha az országnak jól megy, akkor ez a kormány odafigyel arra, hogy az önkormányzatoknak is jól menjen, politikai színezettől teljesen függetlenül. Azt gondoljuk, hogy ennek fordítva is igaznak kell lennie, tehát ha nehéz gazdasági helyzet van, akkor pedig minden szereplőnek össze kell fognia, és együtt kell működnie, hogy a koronavírus emberéletre, emberi egészségre és a munkahelyeinkre, a gazdaságra gyakorolt negatív hatásait ki tudjuk védeni.

Mindenkinek részt kell vennie ebben a teherviselésben arányosan, megfelelő módon. Azt gondoljuk, hogy ez a rendszer jelen pillanatban működik, és azok az önkormányzatok, legyenek akár kormánypárti, akár ellenzéki vezetésűek, amelyek komolyan a helyzet megoldásán dolgoznak, nem is tiltakoznak. Jól látszik, hogy van pár olyan önkormányzat, amely politikai hisztériakeltésre szeretné használni ezt a helyzetet is, ugyanúgy, ahogy sok más helyzetet korábban. Tőlük hallunk a tényektől és a realitásoktól teljesen elrugaszkodott kritikákat. Szerintem ezeket nem érdemes ide a parlamentbe behozni.

Egyébként pedig, képviselő úr, az általános önkormányzati szektort érintő felszólalása után a Nemzeti Hauszmann-programról, tehát a budai Vár felújításáról is beszélt. Engedelmével én beszámolnék egy-két dologról, hogy mit tudtunk elvégezni az elmúlt években. Ugyanis ön állított valamit, hogy a jövőben mi fog bekövetkezni, én meg azt tudom mondani, hogy nézze meg a program eredményeit. Ön valami olyat állít, hogy mi valamit el fogunk követni, ami nem jó, én meg arról beszélek, hogy nézze meg, hogy eddig az elmúlt években a programból mi valósult meg, és azt gondolom, hogy mind a budapestiek, mind az összes magyar ember  a nemzet fővárosával összefüggésben az összes magyar ember  véleménye számít a budai Várral összefüggésben is, és az ő véleményük támogató e tekintetben.

Az elmúlt években megújult a budavári Palotanegyedben a karmelita épülete, újjáépültek az egykor ideológiai okokból lebontott épületek, a lovarda, a főőrség és több körlépcső. A lovarda multifunkcionális rendezvényteremként nyílik meg 2021 második felében. A környezet akadálymentesítése, rendezése zajlik. A főőrség épületében kávézó, a magyar testőröknek emléket állító kiállítás kapott helyet. Átadtuk a nagyközönségnek a komplexen felújított és megszépült Mátyás kútját, ez a Vár egyik legnagyszerűbb látványossága, még soha nem esett át ilyen rekonstrukción. Zajlik a Csikós udvar zöldítése és akadálymentesítése. Dolgozunk a Budavári Palota déli összekötő szárnyának és azon belül is a Szent István-teremnek a helyreállításán, és 2021. augusztus 20-án nyitjuk meg a nagyközönség előtt. Folyamatosan újítjuk fel a lépcsőket, sétányokat, parkokat, kerteket, a várfalakat körbejárhatóvá tesszük, rendbe tesszük a Budavári Palotához vezető összes sétautat. A páratlan panorámájú sétány több szakaszát már most felújítottuk, 2020-ban befejezzük a teljes sétány felújítását, és elkezdjük az azt körbevevő zöldterületek megújítását. Helyreállítottuk a Király-lépcsőt, a Hunyadi-lépcső alsó szakaszát. A Szent György teret és a Színház utcát akadálymentesítettük és visszaadtuk a gyalogosoknak. A térre számos virágot, új fát ültettünk, megkezdtük az utcák burkolatának javítását. Az ország történelmi főtere hamarosan még szebb lesz és kényelmesebben lehet majd sétálni rajta. Szerintem még kiemelést érdemel a Savoyai-teraszon lévő „Halászó gyerekek” kútjának felújítása, s valóban, a budai Vár látképéhez szervesen hozzátartozott, de ideológiai okokból lerombolt épületek rekonstrukciójának az előkészítése. A József főherceg-palota, a Honvéd Főparancsnokság és a Vöröskereszt Egylet székházának a rekonstrukciója is elindult.

Azt gondolom, ezek olyan fejlesztések, amelyek a politikai logikán túlmutató támogatást érdemes lenne, ha élveznének. Újra régi fényében fog tündökölni a budai Vár, a főváros dísze lesz, zöldebb, családbarátabb, tisztább és helyilakos-barátabb is lesz. Azt hiszem, hogy ennek mindannyiunknak örülnünk kell. Köszönöm szépen a szót és a türelmet, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai