Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.17:12:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2020.10.26.), 219. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Én ott folytatnám, ahol az azonnali kérdéseket abbahagytam. Tavasszal, amikor Magyarországon is megjelent a koronavírus-járvány, akkor az első intézkedések között a kormány védeni akarta  teljesen jogosan  a veszélyeztetett korosztályú honfitársainkat, az időseket és az egészségügyben dolgozók közül azokat az orvosokat, ápolókat és egészségügyi dolgozókat, akik betöltötték a 65 évet. A háziorvosoknál és a kórházi orvosoknál a 65 év feletti orvosoknak úgymond nem kellett a frontvonalban szolgálatot teljesíteniük, mivel veszélyeztetett korosztálynak számítottak. Kitört a nyár, és most azt látjuk, hogy az ősz kellős közepén mindennap rekordot dönt a koronavírusos betegek száma, és lassan azt is elmondhatjuk, hogy mindennap egyre magasabb az elhalálozási szám is. Ehhez képest most nemhogy nem védjük a veszélyeztetett korú orvosokat, hanem olyan eseteknek tesszük ki őket, amit maga a járványügyi eljárásrend nemhogy nem enged meg, hanem nem ad rá lehetőséget. Hadd mondjam el még egyszer, hogy mi is történt Hajdú-Bihar megyében az egyik településen. Egy kistelepülésről beszélünk, ezerötszázan lakják, és működik egy önkormányzat által fenntartott idősotthon. Nincsenek harmincan a lakók. Az egyik idős bentlakó koronavírusos lett, és úgy, ahogy kellett, kijött a mentő, letesztelte, és ha jól tudom, elszállították kórházba. Majd az eljárásrendnek megfelelően úgy kellene történnie, hogy a háziorvos  aki a legtöbb esetben az ilyen településeken nem főállásban látja el a betegeket, az otthonban lévő ellátottakat, hanem háziorvosként külön szerződéssel  az eljárásrend szerint a járványügynek szól, kihívják a mentőt, és le kellene tesztelni az otthon lakóit és dolgozóit.

Ehhez képest nem ez történt a hét végén, hanem a megyei járási hivatal ÁNTSZ-vezetője küldött egy levelet, hogy a háziorvosnak kell a mintavételt elvégeznie. Az intézményvezető bemegy a kémcsövekért meg az eszközökért, amivel le tudják venni a mintát. A háziorvos elvégzi a mintavételt, és utána a háziorvos kötelessége a megyei kórházba eljuttatni a mintát.

Ez nemcsak azért van, hogy magukat a háziorvosokat védjük, hanem azért is van, hogy védjük a háziorvost és maga a háziorvos által ellátott körzeteket is, az állampolgárokat is. Mert maga ha a háziorvos covidosokkal kerül kontaktba, akkor ugyanaz az eljárásrend vonatkozik rá, mint az összes többi emberre: másnap neki karanténba kell vonulnia.

Ma tudjuk nagyon jól az adatokat. Több mint 560 háziorvosi körzet tartósan betöltetlen, ami azt jelenti, hogy fél éve nincs háziorvos. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 720 ezer honfitársunk napi szinten nem kapja meg az alapellátást.

Ezt tetézheti még az, hogy olyan fejetlenség alakult ki a járványkezelés kapcsán, amit már nem mi, ellenzéki képviselők mondunk, hanem maga a szakma is azt mondja, hogy nem a szakma által van a járvány kezelve, hanem politikai szándék vezérli a járványkezelést, politikailag próbálja a kormány kezelni a járványt. Ez nagyon nincs rendben.

Én azért mondtam el az azonnali kérdések órájában ezt a történetet, mert sem a háziorvosokat nem akarjuk ennek kitenni, és sem azokat az állampolgárokat nem akarjuk abba a helyzetbe hozni, hogy heteken belül arról számolhassunk be, hogy még több háziorvosi körzet marad ellátatlanul csak azért, mert felelőtlenül teszik ki a háziorvosokat olyan kényszermegoldásoknak, amit nem lenne szabad.

A járványügyet külön rendeletben szabályozzák le, külön eljárásrend van, hogy mikor mit kell csinálni, mikor mit kell alkalmazni. Az azonnali kérdések órájában is elmondtam, hogy folyamatosan változik ez az eljárásrend, persze, változnia is kell, mivel maga a járvány is, látjuk, hogy hétről hétre hogyan erősödik Magyarországon.

Külön kiemelném az államtitkár asszony válaszát, hogy azt gondoltam, hogy még vissza fogom sírni Rétvári Bencét (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)  ugyebár ma nem volt itt a parlamentben , Rétvári Bence államtitkár urat, még ő azért néha szokott szakmai választ adni. (Az elnök ismét csenget.) Csak arra kérem elnök urat is, és ha még van, tíz másodperc türelmet, hogy közösen védjük meg állampolgárainkat.

Közös felelősségünk, hogy az intézkedéseket ma Magyarországon úgy valósítsák meg, hogy a lehető legkisebb veszélynek legyenek az orvosok, az egészségügyi dolgozók is kitéve és az állampolgárok is. Köszönöm szépen, elnök úr, a türelmét. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai