Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.15:36:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2020.10.26.), 137. felszólalás
Felszólaló Virág Barnabás
Beosztás a Magyar Nemzeti Bank alelnöke
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  137  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VIRÁG BARNABÁS, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy a válaszomat szokás szerint egy nagyon rövid idézettel kezdjem a jegybanktörvényből, aminek úgy szól a 3. §-a, hogy az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása. Ugye, a kérdésben is szó volt az inflációról. Úgyhogy, amikor a jegybank teljesítményét szeretnénk értékelni, akkor legelsőként azt kell értékelnünk, hogy hogyan teljesítünk az árstabilitás terén. E téren, azt mondhatjuk, ugye, 2017 januárja óta 45 hónap telt el, ebből a 45 hónapból 41 hónapban a magyar infláció a 2 és 4 százalék közötti toleranciasávban alakult. Ez európai összevetésben is rendkívül sikeres, a legsikeresebb jegybank vagyunk Európában. Csak néhány számadatot említve: Csehországban ez az adat 35, Lengyelországban 23, az eurózóna esetében 13.

Áttérve az eredménnyel kapcsolatos kérdésére, hiszen értelemszerűen a monetáris politikának vannak következményei a jegybank eredményét illetően: e tekintetben azt mondhatjuk, hogy 2013 óta a Magyar Nemzeti Bank minden évben pozitív eredményt tudott felmutatni a monetáris politika következményeként. Tehát a jegybank jó gazdaként működött, ezzel a hatékony működéssel minden évben nyereséget értünk el.

(14.20)

Hová került ez a nyereség? A nyereségnek két felhasználási módja volt: eredménytartalékba építettük be: ez azt jelentette, hogy 2013 óta 10 milliárd forintról 200 milliárd forintra emelkedett az eredménytartalék, illetve osztalékot fizettünk belőle, az elmúlt években 350 milliárd forinttal segítettük a költségvetést az osztalékbefizetésen keresztül. Miért fontos ez? Talán érdemes lenne visszaemlékezni 2012-13-ra. A 2012-es tervek szerint 2013-ban 203 milliárd forintos veszteséggel rendelkezett volna a jegybank, amit az akkori költségvetésnek megszorítással kellett volna ellensúlyozni, ehelyett jöttek ezek a nyereségek, és hangsúlyozom, 2019-ben már 250 milliárd forintos befizetést tudott a költségvetés számára biztosítani a jegybank. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  137  Következő    Ülésnap adatai