Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.19:59:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2020.10.26.), 131-135. felszólalás
Felszólaló Varju László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:32


Felszólalások:  Előző  131 - 135  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen a szót, elnök úr.

ELNÖK: Bocsánat, pillanat türelmét kérem, képviselő úr! Tájékoztatom képviselő urat, hogy a Nemzeti Bank elnökének távolléte miatt válaszadásra Virág Barnabás alelnök urat jogosította fel. Kérdezem elfogadjae a válaszadó személyét.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen, természetesen igen.

ELNÖK: Öné a szó.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Alelnök Úr! 2013-ban a fideszes kormánytöbbség elfogadott egy jegybanktörvényt, amely merőben szokatlan rendelkezést tartalmaz. Egészen addig az volt a szabály, hogy a jegybank veszteségeit a költségvetés finanszírozza, nyereségét pedig a költségvetésbe fizeti be. Az önök új szellemű törvénye értelmében viszont a Nemzeti Bank veszteségét továbbra is állja az állam, a nyereséggel viszont a jegybank rendelkezik. Azt hiszem, sokáig kellene keresgélni, amíg találnánk olyan vállalkozást, ahol a tulajdonosok a veszteséget bármilyen mértékig finanszírozzák, ámde a nyereséget a menedzsment arra költi, amire akarja. Idén önök úgy döntöttek, hogy a tavalyi év nyereségét csaknem teljes egészében befizetik a költségvetésbe. A mostani gazdasági válság speciális jegybanki nyereségének oroszlánrésze, 229 milliárd forint az árfolyameredményből, amellyel egyébként a magyar forint gyengült, bekerül az állami költségvetésbe. Ez pedig azt is jelenti, hogy egyébként ez az összeg volt az, amely a jegybank nyereségét növelte. Erről leginkább, hogy ez milyen hatással van, a devizahitel-károsultak, illetve az önök kezelésének károsultjai tudnak beszámolni.

A 2019. év folyamán az árfolyam 2,6 százalékkal romlott, amit az árak emelkedésében az ország polgárai fizettek meg. A gazdasági válság miatt a forint gyengülése tehát a lakosságnak többletkiadást jelentett, ami a költségvetésbe befolyt, de egyfajta burkolt adóként az önök számára jelentkező hozam pedig maga azt jelenti, hogy számukra ez megszorítás. Idén az euró árfolyama 330 forintról 364 forintra emelkedett, a valamivel több mint 10 százalékos gyengülés és a trend az év hátralévő részében várhatóan nem változik.

Kérdezem ezért önt, mi a szándékuk az idén várható 1000 milliárd forintos nyereséggel? Befizetike a költségvetésbe? A közpénzjellegét eltüntetve a fideszes alapítványok lesznek, amelyek ennek gazdáivá válnak? Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)




Felszólalások:  Előző  131 - 135  Következő    Ülésnap adatai