Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.09.18.23:56:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2018.06.28.), 62. felszólalás
Felszólaló Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:51


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAPOLCZAI GERGELY (Fidesz): (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy eddig is többször elhangzott frakciótársaim részéről, ez a költségvetés, ez a törvénytervezet a biztonságos növekedés költségvetése. Fontos cél Magyarország biztonságának fenntartása. De ez nemcsak a határvédelemről szól, nemcsak gazdasági kérdésekről szól, hanem a mindennapi életünkről, jólétünkről szól. Néhány speciális terület felől szeretném megközelíteni ezt a törvényjavaslatot. Ahhoz, hogy biztonságban érezhessük magunkat, az emberek biztonságban érezhessék magukat, elengedhetetlen a munka, a munkavállalás, a foglalkoztatás támogatása, a foglalkoztatási arány növelése. 2010 óta folyamatos a foglalkoztatási arány növelése, növekedése, ezen belül a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatása is. Ha az a cél, hogy elérjük a teljes foglalkoztatottságot, akkor nagyon fontos cél az is, hogy a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását is támogassuk. Fontos nemzetgazdasági szempont is, hogy minél több megváltozott munkaképességű személy dolgozhasson akár védett munkahelyen, akár nyílt munkaerőpiaci területen.

A fogyatékos személyek foglalkoztatásának aránya 2010-ben 18 százalék volt, 2018-ban, idén 40 százalék ez a ráta, és ezt tervezzük tovább emelni. Ehhez biztosítjuk a többletforrásokat a következő évi költségvetés tervezetében. 2,7 milliárd forinttal több van betervezve. Megközelítőleg 470 milliárd forint lesz ezen a költségvetési soron a támogatás.

Ehhez kapcsolódik még egy nagyon fontos feladat, cél, ez pedig a megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci integrációját segítő, különböző szakmai programok, szolgáltatások, képzések. Mivel nemcsak az a cél, hogy minél több fogyatékossággal élő személy dolgozzon, hanem az is cél, hogy minél többen alkalmassá váljanak a nyílt munkaerőpiac területén való munkavégzésre, ehhez javasolnám többletforrások biztosítását ezen a soron, hogy minél több megváltozott munkaképességű személy tudjon a nyílt munkaerőpiacon munkát vállalni, munkát találni.

Ahhoz, hogy a gyermekek is biztonságban érezhessék magukat, nagyon fontos, hogy érzelmi biztonságban nőjenek fel, családban nőjenek fel. Ehhez mindig szükséges a feltételeket biztosítani. Viszont, ha vannak olyanok, akiknek ez nem adatik meg, nekik is meg kell adni az esélyt, a lehetőséget arra, hogy nevelőszülői hálózaton keresztül támogassuk ezeket a gyermekeket, hogy családban tudjanak felnőni, nevelkedni ők is az intézményi ellátás helyett.

A kormány 2014-ben vezette be a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt, ezáltal kiszámíthatóbbá, biztonságosabbá téve ezt a rendszert. Korábban egy gyermek esetében a nevelőszülők 15 ezer forint támogatást kaptak, ez ma 60 ezer forint támogatást jelent. Három gyermek esetében korábban 45 ezer forint volt ez a támogatás, a mostani tervezetben 113 ezer forintot jelent havonta. Ezt a feladatot a következő évekre plusz 455 millió forint többlettámogatással tervezi a költségvetés.

Ugyancsak fontos a gyermekek szempontjából az óvodai és iskolai szociális segítés. 2018. szeptember 1jétől minden családi és gyermekjóléti központ kötelező feladata lesz az óvodai és iskolai szociális segítés biztosítása a köznevelési intézményekben. Ebben az évben 1 milliárd 374 millió forint támogatás van erre a feladatra, erre az ellátásra, a következő évben 5 milliárd 519 millió forint a betervezett költség. Tehát több mint 4 milliárd forint többletforrás van erre a célra.

Továbbá nagyon fontos feladat a roma szakkollégiumi hálózat támogatása is. 2018-hoz képest több mint 400 millióval emeljük ennek a támogatásnak az összegét, támogatva ezzel a jövő roma értelmiségi réteg nevelődését ezekben a szakkollégiumokban.

(Az elnöki széket dr. Hiller István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Természetesen, de nem utolsósorban a fogyatékos személyek támogatása is nagyon fontos, illetve az őket képviselő, segítő érdekvédelmi szervezetek, szolgáltatások támogatása is, ugyanis ezeknek a szervezeteknek a munkájához szükség van a folyamatosság biztosítására, a kiszámíthatóság biztosítására. Így a fogyatékos személyek megfelelő színvonalú segítése, képzése, munkába helyezése nagyon fontos cél. Például a fogyatékossági támogatásra a vakok személyi járadéka soron ebben az évben 35 milliárd 622 millió forint szerepel, a következő évben 36 milliárd 926 millió forint van betervezve, tehát durván 1 milliárd forint többlet jut erre a sorra a következő évi költségvetésben.

Ugyanígy nagyon fontos a fogyatékos személyeket képviselő érdekvédelmi szervezetek támogatása is. Az ő munkájuk, az ő szakmai tevékenységük folytatásához nagyon fontos, hogy a fogyatékos személyek biztonságban érezhessék magukat, biztonságban legyenek az önálló életvitel területén is.

Az elmúlt nyolc év Fidesz-KDNP-kormányzása alatt soha nem volt olyan, hogy csökkent volna ezeknek a szervezeteknek a támogatása, évről évre vagy ugyanannyi maradt, vagy emelkedő volt ez az összeg. Ebben az évben már 1 milliárd 15 millió forinttal támogatják ezeket a szervezeteket, vagyis 2010 óta átlagban duplájára nőtt ezeknek a szervezeteknek a támogatási sora. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy ezeknek a szervezeteknek a taglétszáma folyamatosan emelkedik, így folyamatosan nőnek a különböző szolgáltatási igények is. Óriási a feladat, amit el kell látni. Ehhez javasolnám többletforrás biztosítását is.

Ugyanígy fontos megemlítenem a fogyatékosok sportjának világát is. Évről évre emelkedő vagy szinten maradó volt a támogatása ennek a területnek, ebben az évben 460 millió forint ennek a támogatása.

(14.30)

A jövő évben ugyanannyi marad, ami önmagában nem lenne probléma, mert továbbra is biztosítani tudja a fogyatékosok sportjának területén dolgozó szervezetek működését, munkáját. Viszont itt is javasolnék többletforrást betervezni, mert a következő évben három speciális világjáték lesz a magyar fogyatékossport területén: az egyik a szervátültetettek nyári játéka, a nyári speciális olimpia, illetve a téli siketlimpia. Továbbá nagyon fontos még a paralimpiai felkészülés szempontjából a 2020-as paralimpiára való felkészülés. Itt is javasolnék többletforrást biztosítani.

Összegezve: látható a költségvetési törvény tervezetéről, hogy az élet minden területén igyekszik biztosítani a támogatást, a kiszámítható, biztonságos működést. Kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatokat és a költségvetési törvény elfogadását is. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai