Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.11:12:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2017.06.23.), 94. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás földművelésügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR földművelésügyi miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a képviselő úrnak, hogy felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar mezőgazdaságban a termelők, az élelmiszeripari feldolgozók milyen jelentős teljesítményeket értek el az elmúlt években, minden piaci nehézség dacára.

Tisztelt Országgyűlés! A Darányi Ignác-terv alapján dolgozunk, a mezőgazdaságban, az élelmiszer-gazdaságban ez az a program, amelyet végrehajtunk, és annak célkitűzéseit váltjuk valóra. Ennek is köszönhető az, hogy jó néhány kedvező folyamat indult el az elmúlt években, és elmondhatjuk, hogy 2016-ban, de jó néhány korábbi esztendőben is a gazdasági növekedésben ismét meghatározó volt a mezőgazdaság szerepe. A mezőgazdaság kibocsátása folyóáron hatodik éve emelkedik, és évről évre rekordértékeket ér el, 2016-ban meghaladta a 2600 milliárd forintot. Továbbá 2016-ban volt egymás után a negyedik kedvező eredményeket hozó nyári betakarítás, 2014 után 2016-ban is kiemelkedő volt az őszi betakarítás, sikerült stabilizálni az állattenyésztést, jelentősen nőtt a foglalkoztatás és az export, valamint javult a mezőgazdasági termelés hatékonysága és jövedelmezősége is.

Szintén kedvező változások figyelhetőek meg az élelmiszeripar területén, az ágazat összes értékesítése 2016-ban meghaladta a 2800 milliárd forintot, amely változatlan áron 16 százalékkal több, mint 2010-ben. Emellett dinamikusan emelkedtek az élelmiszeripari beruházások is. Elmondhatjuk tehát, hogy az élelmiszeripar túl van a válsághelyzeten. Az agrártermékek exportja 2010 és ’16 között nagymértékben növekedett. Mindez jó lehetőség a magyar termelők számára is, és elmondhatjuk, hogy az agrárexport 2016-ban 38 százalékkal több, mint 2010-ben. Ennek köszönhető az agrárgazdaság meghatározó szerepe a nemzetgazdasági külkereskedelemben, ahol az agrártermékek részesedése a teljes termékkivitelből 9 százalék, az egyenlegből viszont mintegy 30 százalék volt 2016-ban.

Kedvezően javult az agrárexport szerkezete. A magasan feldolgozott termékek kivitelének értéke 2010 és 2016 között minden évben bővült, ennek köszönhetően jelentősen növekedett a teljes agrárkivitelen belüli aránya. A magasan feldolgozott termékek kivitele 2016-ban 3,1 milliárd euró volt, kétharmadával haladta meg a hat évvel korábbi értéket, részesedése az agrárexportból pedig 39 százalék volt. Mindez pozitív a hazai hozzáadott érték és a foglalkoztatás szempontjából egyaránt, valamint a feldolgozóipar növekedése kiszámítható piacot jelent a mezőgazdasági termelőknek is.

Továbbra is azon dolgozunk, hogy minél több feldolgozott készterméket exportáljunk és minél kevesebb alapanyagot. Erre tekintettel is a kormány jelentősen megemelte az agrártámogatásokat, és kiemelt figyelmet fordítunk a magasabb hozzáadott értéket termelő ágazatokra, beruházási támogatásokkal ösztönözzük a mezőgazdaság és az élelmiszeripar fejlesztéseit.

Tisztelt Országgyűlés! Azzal is tisztában vagyunk, hogy a magyar termelési potenciál még messze nincs kihasználva. A kormány által nemrégen elfogadott, 2050-ig szóló élelmiszer-gazdasági koncepció részletes programot, megbízható jövőképet vázol fel annak érdekében, hogy hosszú távon is folytatódjon a magyar élelmiszer-gazdaság fejlődése. Meggyőződésünk, hogy kiszámítható, biztos háttér kell a földműveseknek, az élelmiszeripari feldolgozóknak egyaránt, és ehhez minőségi magyartermék-előállításra, a termékeket biztosító jogvédelemre, a hungarikumok, prémiumtermékek fejlesztésére van szükség.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai