Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.12:47:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2017.06.23.), 58. felszólalás
Felszólaló Lepsényi István
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:22


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEPSÉNYI ISTVÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány idén tavasszal döntött a nemzeti acélgyártási cselekvési program megvalósításáról, amely az ágazat versenyképességének javítását irányozza elő. Kiemelten foglalkozik a magasabb hozzáadott értékű acélgyártás megteremtésének lehetőségeivel, ezen belül a minőségi acélötvözetek gyártásának újraindításával. A cselekvési program legfontosabb intézkedései között szerepel a dömping-, illetve szubvencióellenes piacvédelmi álláspont támogatása európai szinten.

Közismert, hogy igen jelentős kínai dömpingáru van Európában, az acélipari cégek támogatása a kutatás-fejlesztési pályázaton, a korszerű acélipar kimondottan kutatás-fejlesztés-igényes, az anyagi és személyi feltételek megteremtése az iparághoz kapcsolódó szakképzés és felsőfokú képzés területén, valamint emellett hadd említsem meg az acélipari betétanyagként használható acélhulladék kiáramlásának korlátozását és az acélipar beszállítói kapacitásának fejlesztését.

A diósgyőri acélművek 2004-ben, a Medgyessy-kormány idején került a Dunaferr és közvetve az akkori ukrán tulajdonos birtokába, amely vállalta a termelés fenntartását, ezzel szemben a gyár 2009-ben felfüggesztette a termelést. A 2008-as válságot követő visszaesésben az acéliparban nem volt lehetőség arra, hogy a két hazai acélgyártó, az Ózdi Acélművek és a Dunaferr nagyobb léptékű fejlesztésekben gondolkodjon.

A Diósgyőr központi helyén található DAM újraindításának lehetőségét jelentős mértékben befolyásolja, hogy a gyárterületet körülveszi egy lakóterület. Az acélgyártás még a legkorszerűbb eljárások mentén is bizonyos mértékű környezeti terheléssel jár, ez komoly akadálya lehet az egykori nemesacélgyártásra berendezkedett DAM újraindításának.

A hazai acélipar jelenleg zömében alacsony feldolgozottságú lemeztermékeket, illetve betonipari betonacélokat állít elő, ugyanakkor a feldolgozóipari ágazatok egyre nagyobb nemzetgazdasági súlya miatt a következő időszakban a kereslet növekedése a magasabb nyereségtartalmú, mindenféleképpen magasabb minőségű acéltermékek piacán várható. Ennek megfelelően mindkét hazai acélgyártó hosszú távú fejlesztési tervekkel rendelkezik, illetve azok kidolgozásán dolgozik, és a jelenlegi termékválasztás bővítésére elsősorban a járműipari beszállításokhoz szükséges minőségi acélötvözetek gyártását lehetővé tevő beruházásokon gondolkozik. A gyorsan növekedő járműipar igényei mellett az építőipar, a gépgyártás, az energetikai gépek, a zöldipar és a védelmi ipar szintén felvevője lesz a minőségű hazai acélterméknek.

A kormány határozott szándéka, hogy a tervezett beruházások eredményeképpen a lehető legszélesebb körű beszállítói alapanyag-ellátás legyen biztosítva a feldolgozóipar számára. Ennek megfelelően mind a Dunaferr, mind az Ózdi Acélművek esetében tárgyalásokat folytatunk a termelés korszerűsítéséhez, új minőségi acéltermékek gyártásához szükséges beruházások megvalósítását biztosító feltételek tisztázására. Figyelembe kell vennünk azonban, hogy a vonatkozó uniós irányelvek korlátozott lehetőséget biztosítanak erre. Tekintettel arra, hogy az acélipar ki van zárva az uniós támogatási lehetőségekből, a hazai támogatási rendszernek illeszkednie kell ezen peremfeltételekhez.

Az említett két közeg mellett harmadik közegként a korábban nem sikeres magánkezdeményezés bázisán magyar befektetők egy olyan összehangolt régiós acélgyártás-fejlesztési koncepción dolgoznak (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), amelyben az acél alapanyag gyártása és a megmunkálás, feldolgozás fejlesztése egyaránt szerepel, és ezt tudjuk támogatni. (Az elnök ismét csenget.) A célkitűzésünk az, hogy versenysemlegesen járuljunk hozzá a magyar ipar fejlődéséhez. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai