Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.22:33:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2004.03.23.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Lévai Katalin
Beosztás esélyegyenlőségi tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LÉVAI KATALIN tárca nélküli miniszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindannyiunkat aggodalommal tölt el, hogy Magyarországon a születések száma egyre csökken. Nem vigasztalhat minket az sem, hogy ez egy európai tendencia, nagyon sok más európai országban ugyanezt tapasztalják meg, és ugyanerre kell valamiféle kormánypolitikát, egy olyan kormánypolitikát kialakítani, amely elősegíti ennek a drámai helyzetnek a megszüntetését, illetve amely elősegíti a születések számának a növekedését.

Úgy gondolom, a magyaroknál sem a gyermekvállalási kedv, ami hiányzik elsősorban, hanem az anyagi helyzet az, ami bizonytalanná teszi, hogy a nők vállalkozzanak-e gyermekek szülésére, hogy a családok vállalkozzanak-e gyermekek felnevelésére.

A kormány azzal támogathatja legjobban a gyermekvállalást, ha olyan politikát folytat, amely hosszú távon a családok biztonságát teremti meg, és amely arra ösztönzi a szülőket, hogy merjenek gyereket vállalni, mert az egzisztenciális biztonságukat a jövőben látják. Ennek egyik eleme a gyermekek neveléséhez és a családalapításhoz szükséges megfelelő lakás támogatása. Ahogyan a képviselő úr elmondta, április 1-jétől a lakás vásárlásához a kormányzat emelt összegeket biztosít, a vissza nem térítendő állami támogatást, a szociálpolitikai támogatást megemeli egy gyerek után 500 ezer helyett 800 ezer forintra, két gyerek esetében 2 millió forintra, három gyereknél ez már 3,2 millió forint, négygyermekes család esetében 4 millió forint.

Nemcsak ezzel a megnövekedett támogatással segíti azonban a kormányzat a szülők gyermekvállalási kedvét. A gyermekvállalással és a lakhatással kapcsolatos problémák ugyanis a legszegényebbeket is érintik, akik a bérlakáshoz való jutásukban gyakran bizonytalanok. Nagyon fontos, hogy 2006-ig több mint 10 ezer új bérlakás épül meg, 10 ezer új bérlakás lesz beköltözhető. Erre a költségvetésben 7 milliárd forint van elkülönítve.

Nem sorolom el újra azokat az intézkedéseket, amelyeket a képviselő úr felsorolt, mit tett eddig a Medgyessy-kormány azért, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amelyek a gyermekvállalást ösztönzik. Felhívom viszont a figyelmet arra, hogy a különféle támogatások növelésén túl nagyon fontos az a politika, amely a foglalkoztatáspolitikában nyújt előnyöket a gyermeket vállaló családok számára, hiszen a gyermekvállalás támogatása alapvetően foglalkoztatáspolitikai kérdés is.

(9.20)

Hiszen az a nő nem fog gyermeket szülni, akinek arra kell számítania, hogy az állását nem biztos, hogy meg tudja tartani, és aki esetleg évekre kiesik a munka világából.

Éppen ezért nagyon fontosnak tartjuk, hogy a nem tipikus foglalkoztatási formákat - részmunkaidőt, távmunkaidőt - támogassuk, mégpedig oly formában, hogy a munkaadót tegyük érdekeltté abban, hogy a jelenleg nagyon drága részmunkát és távmunkát olcsóbban tudja kínálni azoknak, akiknek erre szükségük van; mondom még egyszer, nem csupán a nőknek, hanem a gyermekvállaló családoknak, hiszen mi azt támogatjuk, hogy a férfiak ugyanúgy vegyenek részt a gyermeknevelésben, mint a nők.

Az Európai Unióban 2002-ben a foglalkoztatottak csaknem 18 százaléka dolgozott átlagosan részmunkaidőben. Ez egy igen elterjedt foglalkoztatási forma. Magyarországon ezzel szemben nem egészen 3 százalék a részmunkaidőben foglalkoztatott emberek aránya. Ezért az az intézkedési csomag, amely hamarosan a gazdasági kabinet elé kerül, azt hiszem, jelentős lépés lesz a foglalkoztatáspolitika, a nők foglalkoztatásának és a fiatal szülők foglalkoztatásának növelése érdekében. Többek között ezt azért is meg kell tennünk, mert az Európai Unió lisszaboni célkitűzései közé tartozik az, hogy 2010-re a női foglalkoztatási arányt 60 százalékra kell növelni, az általános foglalkoztatási arányt pedig 70 százalékra.

A női foglalkoztatás növelése egy újabb területen is elősegíthető akkor, ha az alternatív gyermekfelügyeleti formák elterjednek, és az önsegítő civil csoportokat is bevonjuk abba, hogy részt vegyenek az édesanyák és az édesapák gyermeknevelési feladatainak a megkönnyítésében. Tehát mindezek az intézkedések arra mutatnak, hogy a jövőben a gyermekvállalási kedvet ösztönözzük.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai