Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.05:39:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2003.09.09.), 36. felszólalás
Felszólaló Mádi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁDI LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! A költségvetési, adó- és pénzügyi bizottságban 12 képviselő azon a véleményen volt, hogy jelen formájában nem tudja támogatni ezt a törvényjavaslatot, amely mögött sok olyan érv is meghúzódik, amelyet részben Balla képviselő úr is elmondott.

Ugyanakkor látni kell, miután miniszter asszony az expozéjában említette, hogy a lakástámogatások 10 százalékkal növekednek, hogy ez a polgári kormány által hozott intézkedések következtében van így, és azért nem nő jobban, mert ez a kormány olyan intézkedéseket hozott mind a bérlakásépítés, mind a kamattámogatás körében, amely a további növekedés tekintetében visszaveszi a lehetőségeket az otthonteremtés kapcsán, miközben január 1-jétől az adókedvezmény eltörlése vagy drasztikus csökkentése és további kamattámogatás-csökkentési intézkedések is szerepelnek a kormány elképzelései között.

Nagyon fontos az a kérdés, hogy a törvénynek a hosszú távú koncepcióval együtt, a többi törvényhez kapcsolódóan kellene a parlament asztalán hevernie; akkor lenne mód igazából érdemleges és alapos szakmai vitára. Ugyanakkor a törvénynek van egy óriási hiányossága, ami miatt egyébként nem is kerülhetne a parlament asztalára, nevezetesen nincsen mellette hatástanulmány.

Nem vagyunk tisztában azzal, hogy például az egyik legfontosabb intézkedés, amely bizony több tízezer lakó helyzetét nehezítheti meg, esetleg azt eredményezheti, hogy megszűnik lakástulajdonos lenni, nevezetesen a jelzálog kiszabásának a lehetősége és ezáltal a lakástulajdon elvesztése vajon hány embert fenyeget e törvényjavaslat beterjesztését követően. Nem tisztázott az sem, a költségvetési bizottságban rákérdeztünk, hogy a jövő évi adótörvény-változások milyen kihatással bírnak a lakásfelújításokra vonatkozóan. Ugyanis a törvény nem titkolt célja az lenne, hogy lehetővé tegye a lakásfelújítások minél rugalmasabb megvalósulását, ám ha az adótörvények, az energiaköltségek növekedése az építőanyagok árának növekedését eredményezi, akkor az emberek január 1-je után bizony nagyon sokan meg fogják gondolni, hogy egyáltalán belefogjanak-e lakásfelújításba és lakás-korszerűsítésbe.

A kisebb módosításokról szóltunk. Itt látni kell, hogy például a szociális megfontolások sokat emlegetett ígéretével szemben a bérlakásépítés vonatkozásában drasztikus visszalépés történt a polgári kormányhoz képest: lényegében lefeleződött az a költségvetési keret erre az évre, amelyet a polgári kormány a bérlakásépítésre fordított. Ez az összeg 20, illetve 22 milliárd volt 2001-ben és 2002-ben, ma pedig 10 milliárdra csökkent, amelyet a kis Medgyessy-csomagban tavasszal még 1 milliárddal csökkentett a szocialista kormány.

A Lakáshivatal megalakulását, ami most a napokban történt meg, pozitív várakozással szemléljük, amely végül is e beterjesztés előkészítését is felvállalta. Látni kell ugyanakkor, hogy a polgári kormánnyal ellentétben a szocialista kormány idején az egész lakáspolitika lényegében pusztán államigazgatási üggyé silányul. Nagyon szerencsétlen az, hogy a szocialista kormány nem ismeri fel ennek közgazdasági, gazdaságpolitikai jelentőségét, és nem is kezeli ezt a súlyának megfelelően, bár a közgazdászok körében egyetértés volt abban, hogy az elmúlt néhány év gazdasági növekedését két motor hajtotta: az egyik a fogyasztás motorja, a másik pedig az építőipar növekedése. A polgári kormány intézkedésének hatására még a tavalyi évben is 20 százalékos építőipar-növekedés volt, amely ma mínusz előjellel szerepel az elmúlt első féléves statisztikákban, tehát nemhogy 20 százalékos növekedés van, hanem egyenesen a csökkenés esete forog fenn. Ez nem kis mértékben annak köszönhető, hogy azok az intézkedések, amelyek a lakáspolitikában történtek, illetve az autópálya-építések elmaradásai az egész magyar építőipar vonatkozásában nagyon nehéz első félévet eredményeztek, és bizony az a bizonytalanság, amely ma a lakáspolitikában uralkodik, egyértelműen megnehezíti az emberek életének tervezhetőségét, azokat a döntéseket, amelyekkel az otthonteremtés tekintetében több évtizedre szólóan előre gondolkodnak a családjuk, az otthonuk vonatkozásában.

Mindezen bizonytalanságok miatt és a hatástanulmány hiányában, amely így nagyon fontos kérdésekre nem ad választ - a jelzálogjogot ilyennek látjuk, hiszen ez nagyon komoly veszéllyel bír a tekintetben, hogy a szegényebb társasház-tulajdonosok jelzálogbejegyzés révén lényegében elveszíthetik a tulajdonukat előbb-utóbb -, ezekre a kérdésekre várjuk a kormányzat részéről a megfelelő válaszokat és hatástanulmányokat. Nyitottak vagyunk a törvény vitája tekintetében, ugyanakkor a módosító indítványainkat be fogjuk terjeszteni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai