Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.12.20:15:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 99. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselő Asszonyok és Képviselő Urak! Régen beszéltek annyit a magyar felsőoktatásról, pontosabban, a magyar felsőoktatási törvény módosításáról határon innen és határon túl, mint amennyit az elmúlt hónapokban. Bár a parlamenti ülésszak végén jó lenne arról beszámolni, hogy ez a nagy visszhang dicsérő szavakat és elismerést jelent, de sajnos épp fordított a helyzet: Oxfordtól Vilniusig és Melbourne-től New Yorkig arról szóltak a híradások (Az elnök csenget.), a felháborodott vélemények, a tiltakozások, hogy a magyar kormány mondvacsinált okokból el akarja lehetetleníteni az országban működő egyik legszínvonalasabb felsőoktatási intézményt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az a helyzet, hogy nagyon szeretném, ha rám figyelne, ez ugyanis a magyar parlament. Én ellenzéki képviselő vagyok, jogom van önt interpellálni, elvárom, hogy figyeljen rám. Tudom, hogy tud olvasni, mert le kell adni az interpellációt, de mégiscsak felháborító, hogy miközben felelős kormány tagjaként arra kellene hogy figyeljen, hogy én interpellálok, maga még rám se hederít. Ennyit a lex CEU-ról! (Taps az MSZP padsoraiban. ‑ Közbeszólás az MSZP soraiból: Szégyen!) Tisztelettel kérem, hogy azt a három percet, másfelet, amit interpellációként erre kell szánnom, figyelemmel fogadja.

Hogy a szakmai vitát rövidre zárjuk, szögezzük le, hogy az az érvelés, amivel a kormányzat az akkreditációs és működési feltételek kapcsán élt, nemhogy parlamenti vitát és törvénymódosítást nem indokol, hanem aki egy kicsit is jártas a magyar felsőoktatás ügyeiben, tudja, hogy egyszerű hiánypótlással megoldható, amit a Magyar Akkreditációs Bizottság vagy az Oktatási Hivatal hatáskörében bőven el lehet intézni.

A törvény szakmai indokoltsága, tisztelt államtitkár úr, nulla, ez egy politikai indíttatású törvény, nem véletlen, hogy sikerült bevásárolni egy olyan nemzetközi botrányt, amely messze túlnyúlik a politika határán: 15 Nobel-díjas, több tucat világhírű egyetem, kutatóintézet, több mint ezer, szakmájában magasan jegyzett professzor fejezte ki értetlenségét, elégedetlenségét, felháborodását, és nevezte az akadémiai szabadság megsértésének a lex CEU-t. Nem kétséges, hogy ez a törvénymódosítás, a kormányzat egész megközelítése súlyos kárt okoz a tudományos életnek, egész Magyarországnak, ez a törvény kárt okoz hazánknak.

Azt kérdezem, államtitkár úr, hogy kinek jó ez. Belátja-e, hogy a törvény országunk érdeke ellen való? (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Mi az oka annak, hogy ezt a kimondottan ártalmas törvényt még nem vonták vissza? Kérem, mondja el, mikor vonják vissza. Köszönöm szépen a türelmét. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai