Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.15:53:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2023.11.28.), 62-64. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Mi Hazánk)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 17:54


Felszólalások:  Előző  62 - 64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA, a Mi Hazánk képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy a felszólalásomat azzal kezdjem, hogy köszönetet mondok Latorcai János alelnök úrnak, amiért az ülés vezetésével lehetővé teszi, hogy felszólaljak ebben a vitában.

Magára a törvényjavaslatra rátérve azt kell mondanom, hogy a szuverenitás védelme indokolt és szükséges amiatt, amire a baloldal vetemedett a tavalyi választást megelőzően, és nem csoda, hogy úgy viselkednek, mint egy rajtakapott kisgyerek, ugyanakkor a Fidesz részéről mindez teljes mértékben hiteltelen és álszent.

(11.40)

A Fidesz gazdaságpolitikája ugyanis maga a szuverenitás feladása. A legnagyobb külföldi beavatkozás ellen egyáltalán nem tesznek semmit. Állami erőforrásokat használnak pártcélokra, és 2016-ban egyébként egy ehhez kísértetiesen hasonló javaslatot önök borzalmasnak és szükségtelen… (Szabó Timea a Fidesz-KDNP padsorainál konzultál a képviselőkkel.  Dr. Budai Gyula: Nem önre vagyunk kíváncsiak!  Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselő Asszony! Ez nem a Fővárosi Nagycirkusz, ahol a porondon szabadon lehet bármit tenni. Úgyhogy kérem, fáradjon a helyére, ne provokálja a képviselő urakat! Foglaljon helyet! (Szabó Timea: De én most nem szeretnék helyet foglalni!  Dr. Simicskó István: Át akar ülni a Fideszbe.) Akkor meg hagyja el a termet! Van két lehetőség erre. (Szabó Timea: Tehát ez a két lehetőségem van, hogy vagy helyet foglalok, vagy elhagyom a termet? Nem állhatok a teremben akárhol?) De kérem, ez nem sétatér, hogy itt sétálgatunk jobbra-balra. Tessék helyet foglalni! (Szabó Timea: De én most állva szeretném hallgatni!  Dr. Hargitai János: Gyere ide mellém, ülj itt!) Ne zavarja meg, képviselő asszony! Önt sem zavarta senki az alatt az idő alatt, amíg 28 perc 30 másodpercig elmondta a véleményét. (Dr. Budai Gyula: Türelemmel hallgattuk!) Senki! Úgy gondolom, méltatlan a felszólalóval szemben ez a fajta bánásmód. (Szabó Timea: Jó, itt állok csendben!  Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Arra kérem képviselőtársaimat, hogy kerekedjenek felül ezen a provokációs kényszeren, és ne fűzzenek hozzá semmit, mert azt szeretném, hogy alelnök asszony szavai is eljussanak mindenkihez. Parancsoljon, alelnök asszony! (Szabó Timea elhagyja a termet.)

DÚRÓ DÓRA, a Mi Hazánk képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Tehát 2016-ban önök egy ehhez kísértetiesen hasonló javaslatot szó szerint borzalmasnak és szükségtelennek neveztek.

Ha a gazdaságra térek rá, és annak a szuverenitási oldalára, akkor egyértelműen elmondhatjuk, hogy a magyar kormányra és az elmúlt 30 év magyar kormányainak mindegyikére igaz sajnos, hogy az a gazdaságpolitika, amit folytattak, Magyarország szuverenitását nem erősítette, hanem gyengítette. Az, hogy Magyarország gazdaságát önök arra szeretnék alapozni, hogy a német járműiparnak és a kínai akkumulátorgyáraknak legyünk kiszolgáltatva, egyértelműen szembemegy a szuverenitásnak az elvével, ráadásul Magyarország vízkincsét és termőföldjét is kiszolgáltatják ezen gyárak számára, ami az élelmiszer-önrendelkezésünket, az élelmiszer-biztonságunkat is veszélyezteti.

Az is teljesen nyilvánvaló és világos, számokkal alátámasztott tény, hogy ez a kormány időarányosan is több támogatást adott multinacionális cégeknek, mint az önök kormányzását megelőző nyolc évben a baloldali kormányok. Tehát teljesen világos, hogy a magyar gazdaságot nem a szuverenitás irányába mozdították el, hanem épp, hogy a gazdaságpolitikájuk következtében Magyarország kiszolgáltatottsága növekedett gazdasági téren.

Nem beszélve arról, hogy egyéb következményei is vannak, lesznek annak a népességcserének, aminek a napjainkban tanúi lehetünk, és ennek a vége nem lehet más, mint Magyarország identitásának, kulturális értelemben vett önazonosságának az elvesztése. Az, hogy a tavalyi évben a KSH adatai szerint 50 ezer ember hagyta el Magyarországot, és önök több tízezer, később majd több százezer vendégmunkás betelepítésére készülnek, ennek nyilvánvaló végállomása az, hogy a mai kulturális értelemben vett Magyarországról, magyar identitásról nem beszélhetünk néhány évtizeden belül.

Ma még csak szimbolikus, de a következő években sajnos várható az, ami Makón történt. A tegnapi napon adtak erről hírt, hogy a makói Continental gyára kirúgta azokat a magyar munkásokat, akik betanították az ideérkező vendégmunkásokat. Hát, ha valami, akkor ez és ez a jövőkép teljes mértékben szembemegy egy szuverén Magyarország jövőképével, és a leghatározottabban el kellene utasítaniuk önöknek is ezt. Tehát a szuverenitásunkat nemcsak politikai értelemben kell megóvnunk a külföldi beavatkozásoktól, hanem gazdasági értelemben is az önrendelkezésre épülő gazdaságpolitikát kellene önöknek támogatni. Ezzel szemben a magyar valóság az, hogy a multicégek kirúgják a vendégmunkásokat betanító magyar embereket. Ha szuverenitásról beszélünk, a nulladik pont lenne, hogy ezt megakadályozzák.

De ha a szűk értelemben vett választási versenyről beszélünk Magyarországon, akkor azt kell mondjam szintén, hogy a legdurvább, külföldről érkező beavatkozással szemben önök semmit nem tesznek. Nemcsak a külföldi közösségi médiafelületeken elszenvedett diszkrimináció legnagyobb vesztese és legnagyobb kárvallottja a Mi Hazánk Mozgalom, hanem a magyarországi média működésének is, és ezt most hosszabban szeretném önöknek ecsetelni, hiszen a választói akarat tiltott befolyásolásának legfontosabb eszköze az elhallgatás.

A Mi Hazánk Mozgalom úgy jutott be a magyar Országgyűlésbe önálló listán, hogy a miniszterelnök-jelöltünk, a pártunk elnöke, a frakció vezetője nem jelenhetett meg Magyarország legnagyobb közösségi platformján. Ma sem jelenhet meg… (Arató Gergely: Viszont tele volt plakátolva a Fidesz…) Nem igaz, hogy fideszes plakátokat kaptunk, amikor a fideszes cégek azt a választ adták a mi megkeresésünkre, hogy a több mint ezer felületükből, írd és mondd, 26 darab helyre tehetjük ki a plakátokat. Tehát a valóság megint nem az, amit önök szajkóznak, hanem az, hogy hülyének néztek minket, és mindössze 26 darab plakáthelyet kaptunk tőlük.

De visszatérve a közösségi média működésére: Toroczkai Lászlónak sem a nevét, sem az arcképét a mai napig nem lehet megjeleníteni a Facebookon, és nemcsak hogy az ő oldalát törölték le, és nemcsak hogy a Mi Hazánk Mozgalom pártjának az oldalát törölték le, hanem ha például úgy szerettünk volna egy mohácsi eseményt hirdetni, hogy elnök úr nevét „meglepetésvendég” felirattal helyettesítettük, azért is tiltást kaptunk. Tehát, ha a „meglepetésvendég” szóval helyettesítettük a saját pártelnökünket, azért is a veszélyes személyekre vonatkozó tiltás miatt kaptunk büntetéseket. (Nacsa Lőrinc: Több is veszett Mohácsnál!)

Ez olyan elképesztő mértékű, durva beavatkozás a választási rendszerbe Magyarországon, ami ténylegesen befolyásolja azt, hogy mi lesz a választás eredménye, és Magyarország szuverenitását rendkívül durva mértékben sérti. Ahogyan az is, ahogy ezek az algoritmusok működnek, hogy egy adott baloldali párt, mondjuk, a Momentum esetében rendkívül feltűnő volt, hogy mennyire sokkal jobban megtolta az algoritmus a Momentum tartalmait, szemben egyébként Európában is jellemző módon a jobboldali tartalmakat korlátozzák ezek a közösségimédia-platformok, és most már a PestiSrácok oldala is áldozatául esett ugyebár ennek.

Ha önöket valóban annyira zavarná, hogy a dollárbaloldal listáján bejutott képviselők milyen szuverenitási kérdéseket vethetnek fel, illetve milyen szuverenitási veszélyeket jelenthetnének Magyarország számára, akkor nem engednék például azt, hogy a Nemzetbiztonsági Bizottságban helyet kapjanak az ezen a listán bejutott képviselők. De ezzel szemben a valóság az, hogy önök a Mi Hazánk Mozgalom egyetlen képviselőjének sem engedik meg azt, nemhogy a bizottság tagja legyen, nemhogy átvilágított képviselőként eljárjon a bizottság ülésére, vagy a bizottság által lefolytatott viták jegyzőkönyveibe, irataiba be tudjon tekinteni, ezt nem a dollárbaloldal képviselőivel szemben teszik meg, hanem a Mi Hazánk Mozgalom képviselőivel szemben. Tehát ez egy óriási skandalum, hogy egy önálló listán a parlamentbe bejutott párt átvilágítással rendelkező képviselője be se tekinthet azokba az iratokba, amelyek a parlament egyik bizottságában kerülnek létrehozásra. Tehát önöknek azért lenne még bőven eszköze arra, hogy fellépjenek a dollárbaloldal képviselőivel szemben, de ezt nem teszik meg.

Ha már a közösségi média működését említettem, fontos itt is a kormány szerepére felhívni a figyelmet. Ugyanis Varga Judit, amikor még jó miniszter asszony volt, akkor tárgyalásba kezdett a Facebookkal, sőt létre is hozott egy bizottságot az Igazságügyi Minisztérium keretein belül, és óriási politikai szólamokat hallhattunk arról, hogy majd így, meg úgy, megregulázzák a Facebookot, és fellépnek azokkal az aggályokkal kapcsolatban, amelyek a közösségi médiával szemben felmerülnek.

(11.50)

Majd 2021-ben ezen tárgyalássorozat hirtelen megszakadt és véget ért, ugyanis a Facebook 3,8 milliárd forintot reklámadó címén befizetett a magyar költségvetésbe. 3,8 milliárd forintba került tehát önök szerint az a szuverenitássérelem, amit a Facebook elkövethet Magyarországgal szemben. Önöknek ennyi pénz elég volt, és innentől kezdve nem foglalkoznak ezzel a kérdéssel, és nem foglalkoznak azzal a tömeges jogsértéssel, amit ez a platform elkövet Magyarországon.

A választói akarat tiltott befolyásolása az is, hogy a közmédia és általában az országos tévécsatornák elhallgatják a Mi Hazánk Mozgalomnak még csak a létezését is. Szintén az önök által…  tehát csupa fideszes tagokból álló Médiatanács hónapról hónapra nyilvánosságra hozza azokat a statisztikákat, amelyek a legfőbb tévé és rádió politikai hírműsoraival kapcsolatban mérik a politikusok megjelenésszámait, és a Mi Hazánk Mozgalom ebben a legkevesebbet szerepel. Az RTL Klubon például hónapról hónapra, rendre nulla százalékban jelenünk meg. Tehát mintha nem is létezne Magyarországon egy 10 százalékos párt, az RTL Klub ennek megfelelően működik. És ez szintén nem a választói akarat tiltott befolyásolása, hogy minden egyes sajtótájékoztatót, felszólalást, eseményt, akciót elhallgatnak, mintha nem is létezne a Mi Hazánk Mozgalom. De az összes párt összesített statisztikái tekintetében is szintén mi vagyunk a leginkább sújtottak, hiszen egy hónapban átlagosan 2  írd és mondd, kettő  százalékban jelenhet meg a főbb tévé- és rádióhírműsorokban a Mi Hazánk Mozgalom, miközben a támogatottsága ennek nagyságrendileg ötszöröse.

Amikor a választói akarat tiltott befolyásolásának bűncselekményét tervezték létrehozni, akkor nem tudom, hogy beszélteke Kubatov Gáborral, hogy ő mit fog ehhez szólni, mert nem hiszem, hogy az egy jogszerű gyakorlat, amit az önök pártigazgatója folytat vagy az ő nevével fémjelezve folytatnak önök is, hiszen ő maga arról beszélt az ominózus kiszivárgott hangfelvételen, hogy név szerint tudják, ki az a több ezer komcsi, akik egyébként elmentek szavazni és nem a Fideszre szavaztak. Tehát nem gondolom, hogy ez a több ezer komcsi megadta volna Kubatov Gábornak az ő saját maga pártpreferenciáját. Tehát ha a választói akarat tiltott befolyásolását valóban meg szeretnék szüntetni, ahogyan arra rávilágítottam, hogy sem a Facebook, sem a közmédia, de még az RTL Klub vonatkozásában sincs semmiféle szándék önökben erre, akkor a Kubatov-listák felszámolásával kellene mindezt kezdeniük.

A tiszta választási rendszer, illetve választási kampány vonatkozásában arról is beszélni kell, és nem szabad elhallgatni, hogy önök állami erőforrásokat használnak fel a saját pártüzeneteik célhoz juttatására. Erre a legjobb példa a CÖF támogatása, amely rendre, évről évre állami pénzhez tud jutni, és mind a 2014-es, a 2018-as és a 2022-es választást megelőzően is plakátkampányba, kifejezetten politikai tartalmú plakátkampányba fogott. De a 2018-ban nekik juttatott forrásokból, nem tudom, hogy önöket nem zavarjae, hogy a CÖF 433 millió forintból négy darab, mindössze egy-két perces videót tudott létrehozni. Még egyszer mondom: 433 millió forintból négy darab egy-két perces videót. És ezt is természetesen állami forrásból, különböző állami cégektől, az MFB-től, a Bethlen Gábor Alapkezelőtől, a Szerencsejáték Zrt. háttérintézményétől is jutottak állami forrásokhoz azok, akik a választói akaratot befolyásolták. Tehát ha tiszta versenyt szeretnének, akkor nemcsak a baloldalnak az egyébként valóban elítélendő és megvetendő kampányeszközeit és gyakorlatát szüntetnék meg, de saját magukba is néznének, és az állami pénzek pártcélokra történő felhasználását is meg kellene szüntetniük.

Nem beszélve arról, hogy a politikai kultúrának Magyarországon ma már egyáltalán nem része az, hogy egy választásokon induló jelölő szervezet, mondjuk, programot alkosson vagy vitákon vegyen részt. Önök a választásokat megelőzően rendre elmenekülnek a viták elől mind választókerületi szinten, mind miniszterelnök-jelölti szinten, egyszerűen nem hajlandók párbeszédet folytatni, és nem hajlandók arra, hogy a választás előtt ütköztessék a különböző jelöltek vagy a különböző pártok a programjaikat, pedig ez egy világos képet tudna teremteni az emberek számára.

Hivatkoznom kell még egy 2016-os határozati javaslatra, amit akkor a Jobbik nyújtott be. Ez, ugye, azelőtt volt, hogy átálltak volna a sötét oldalra (Arató Gergely: Visszamentek.), mert ehhez hasonló javaslatot terjesztettek a Ház elé, amely a civil szervezetek átláthatóságát célozta, illetve azt, hogy a külföldről érkező bevételeik nyilvántartása egyértelmű és szabályozott legyen, és azt a transzparenciát szolgálta, amit egyébként a Nyugat és Európa is olyan büszkén hirdet.

A Fidesz két képviselője többek között borzalmasnak nevezte a felvetést. Egyikük jelen is van, Répássy államtitkár úr mondta személyesen azt erre a javaslatra, tehát amely arra vonatkozott, hogy legyen nyilvános a civil szervezetek külföldi támogatása, hogy „Ez borzalmas, csak ezt tudom mondani.” Egy másik képviselőtársuk pedig azt ecsetelte, hogy erre valójában nincsen is szükség (Nacsa Lőrinc: Nincs is!), hiszen az akkor hatályos szabályok alapján is nyilvános, hogy ki milyen támogatásokban részesül. „Erről még külön statisztikai adatgyűjtés is van, hogy például a civil szervezetek bevételeinek 12 százaléka származik külföldről, tehát még gyűjtik is ezt az adatot.” És, folytatom: „Úgyhogy szerintem most is hozzá lehet jutni, a javaslatra ezért nincsen szükség.” Tehát önök azt mondták, hogy ez szükségtelen, ráadásul borzalmas.

Egyébként egy kényes kérdést hoztak be, a határon túli magyaroknak nyújtott támogatások ügyet, amelyről most ennek a törvénynek a vitájában mélyen hallgatnak, hogy ez hogyan fogja érinteni a határon túli magyaroknak juttatott támogatásokat. (Nacsa Lőrinc: A Mi Hazánk támadja?!) Tehát önök hét évvel ezelőtt azt mondták, hogy ezt azért nem lehet elfogadni, mert akkor a határon túli magyarokat nem tudjuk támogatni, most pedig már ez az érv meg sem jelenik az önök részéről ebben a vitában sem.

Összességében azt tudom elmondani: nem vitatjuk azt, hogy szükség van erre a törvényjavaslatra sajnos, hiszen a baloldal olyan cselekedetekre vetemedett a tavalyi választási kampányban, amelyek igenis indokolttá teszik azt, hogy a magyar szuverenitás védelmét hatékonyabban is elő tudjuk segíteni. Ugyanakkor arról szó sincsen, hogy önök bármiféle fair, korrekt versenyt teremtenének meg ezzel a magyar választási rendszerben, a magyar kampánytechnikákban, hiszen a magyar választásnak a tiltott befolyásolását éppen hogy a Fidesz járatja csúcsra. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)




Felszólalások:  Előző  62 - 64  Következő    Ülésnap adatai