Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.08:31:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2017.11.28.), 120. felszólalás
Felszólaló Hende Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:32


Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HENDE CSABA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! A demokratikusan működő jogállam egyik legalapvetőbb és egyben legfontosabb elvi tétele a népszuverenitás tana. Ez azt jelenti, hogy a hatalom forrása a nép. A választópolgárok adják meg a felhatalmazást a közhatalom gyakorlására. A népszuverenitással egyenrangú másik jogállami garancia a népképviselet elve. Az ország ügyeinek megvitatását a honpolgárok a maguk közül választott képviselők összessége által megtestesített törvényhozó testületre bízzák.

Hazánk Alaptörvénye is rögzíti, hogy az állampolgárok négyévente megválasztják Magyarország Országgyűlésének képviselőit. Ezzel nemcsak a hatalomgyakorlásra és képviseletre való jogosultság száll a képviselőkre, hanem egyidejűleg az állampolgárok által megoldani kívánt feladatok terhe is a vállukra nehezedik. Az Országgyűlés a kormányra hatást gyakorolva és azt ellenőrizve köteles a legmagasabb fokon alázattal és a nemzet iránti elkötelezettséggel megteremteni a magyar állam működésének kereteit.

Szeretném mindehhez hozzátenni, tisztelt Ház, hogy sohasem szabad elfelejtenünk köszönetet mondani azoknak a megbízható és kiváló képzettséggel rendelkező munkatársaknak, akik munkánkat és egyben magának az Országgyűlésnek, hazánk legfőbb népképviseleti szervének mindennapi működését segítik.

Alkotmányos alapelv a civilizált demokratikus berendezkedésű államokban, hogy a parlamentek hatékonyan és mindenfajta illetéktelen külső behatástól mentesen lássák el funkciójukat. A Magyar Országgyűlés ezen alapvető követelményeknek megfelelő működését az azt támogató, közreműködő hivatali szervezet biztosítja. Ez a hivatali szervezet az Országgyűlés Hivatala, amely az Országgyűlés szervezeti, működtetési, ügyviteli és döntés-előkészítési feladatait ellátó központi költségvetési szerv, amely a magyar törvényhozás funkcióellátásával és működtetésével összefüggő valamennyi feladat elvégzéséről gondoskodik. A hivatal dolgozói önként vállalják az állam szolgálatát, és önként vállalják azt is, hogy a közérdek érvényesítésének elősegítése érdekében a hivatásukból folyó példás és alázatos magatartással, valamint magas fokú szakmai felkészültséggel és bizalmasan a közhatalmat gyakorló személyeket közfeladataik ellátásában segítik.

Tisztelt Ház! Mind az Országgyűlés fajsúlyos közjogi helyzete, mind pedig a pártatlan, hatékony és tárgyilagos működéséhez kapcsolódó kiemelkedő közérdek indokolja azt, hogy a hivatal köztisztviselői számára, hasonlóan az elmúlt években bevezetett más életpályamodellekhez saját életpálya-lehetőség kerüljön kialakításra. A törvényhozó hatalom feladatellátását támogató köztisztviselők szakmai tudása, kiemelkedő képességei, emberi magatartása, munkamorálja és bizalmas munkavégzése meghatározó jelentőséggel bíró tényezők. Ennek megfelelően indokoltnak mutatkozik a rájuk vonatkozó speciális előmeneteli szabályok kialakítása és ezen szabályoknak az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvényben való megjelenítése is azzal, hogy az itt meg nem határozott eltérő rendelkezéseken kívül a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi XCIX. törvény szubszidiárius hatályú mögöttes jogszabályként a továbbiakban is alkalmazandó marad.

Úgy vélem, azért szükséges támogatnunk a benyújtott javaslatot, mert az általa kialakítani tervezett életpályamodell, előmeneteli rendszer kitűnően tükrözi az országgyűlési köztisztviselői jogviszony presztízsét, megteremti a stabil egyensúlyt a megszerzett szaktudás, a minőségi munka és a díjazás, valamint a különböző hatalmi ágakban dolgozók elismertsége között. Mindez nem egy újonnan megszületett ötlet, nem egy egyedülálló elgondolás, hiszen 2011 óta az Állami Számvevőszék számvevői tekintetében a hatályos jogszabályok hasonlóképpen figyelembe veszik, hogy az Országgyűlés legfőbb pénzügyi és gazdasági ellenőrző szervének hatékony és befolyásmentes működtetése az Országgyűlés funkcióellátásának alapvető jelentőségű biztosítéka.

A törvényjavaslat tehát, a módosítani és hatályon kívül helyezni kívánt rendelkezések a jogrendszer koherenciájának megteremtését kívánják szolgálni. Ahhoz pedig, hogy átlátható, harmonizált legyen a nemzeti jogunk, jelen esetben elengedhetetlenné válik a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény módosítása is. Szükséges a tervezett módosítások átvezetése az Országgyűlésről szóló törvényben is. Nem kizárólag jogtechnikai, hanem elvi megfontolások is alapul szolgálnak arra, hogy a hivatal köztisztviselőinek speciális munkavégzésére vonatkozó rendelkezéseket ugyanazon törvény tartalmazza, mint amely magáról az alkotmányos szervről rendelkezik.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar állam demokratikus működésének legalapvetőbb és legkiemelkedőbb alkotmányos intézményének, az Országgyűlésnek hivatali apparátusa az elmúlt évtizedekben rászolgált arra, hogy foglalkozásánál fogva az állami szolgálati viszonyt teljesítők rangsorában az őt megillető megérdemelt és kiérdemelt helyet foglalja el. Ezt kívánja biztosítani a bevezetni kívánt új szabályozás is, amely, remélem, hogy képviselőtársaim maximális egyetértésével találkozik majd. Bízom abban, hogy sikerült meggyőznöm önöket, tisztelt képviselőtársaim, hogy valóban kulcsfontosságú ennek a törvényjavaslatnak a támogatása.

Köszönöm támogatásukat. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai