Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.11:29:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2003.11.03.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Képviselő úr, mindenekelőtt szeretném előrebocsátani, hogy én még önt sem nézem baleknak, nem a gazdálkodókat.

Részben megértem természetesen az aggodalmát, hisz általában a természetünkhöz tartozik, hogy félünk az újtól, és 2004-ben a mezőgazdaság és vidékfejlesztés területén gyökeresen új támogatási rendszer lesz. Ezt nem magunk választottuk, illetve azzal együtt választottuk, hogy az Európai Unióba belépünk, a csatlakozás időpontjától ugyanis ránk is ugyanazok az európai bizottsági rendeletek, irányelvek lesznek érvényesek, mint a jelenlegi tagországokban gazdálkodók részére. Ez jelentős mértékben meghatározza azt, hogy ki milyen támogatáshoz tud hozzájutni, és természetesen azt is, hogy mikor veheti ezeket a támogatásokat igénybe.

Meg kell állapítanom, képviselő úr, hogy a költségvetések támogatási hátterét rejtő dobozok emelgetésekor ön ismét mellényúlt. Bár kissé bonyolultabb a helyzet, mint az idei esztendőben, ön is felsorolta, hogy jövőre a mezőgazdasági termelők már nem egy, hanem három kasszából fognak hozzájutni a támogatáshoz, mégpedig a támogatási keret 293 milliárd forint, azaz 24 százalékkal több, mint az idei esztendőben, és csaknem 50 százalékkal magasabb, mint a Fidesz-kormány utolsó költségvetésének készítésekor, tehát a 2002-es költségvetésben.

El kell mondanom, képviselő úr, azt is, hogy az elmúlt hetekben több ezer mezőgazdasági termelővel találkoztam, és különös, hogy a gazdálkodók megértik, miként változik a támogatási rendszer, sőt sokan kifejezték, hogy örülnek annak, hogy kevesebb jogcímen a termelőkhöz jut el a támogatás, még ha ennek az időpontja kissé később is lesz, mint a jelenlegi gyakorlatban.

Ami képviselő úr konkrét megállapítását és kérdéseit illeti, felsorolta, hogy ami biztos, a következő. Én azt mondom, ami biztos az ön által leírtakból, az alapvető tévedéseket tartalmaz. Az első ilyen, hogy a terület alapú 25 százalékos európai uniós támogatáshoz legföljebb a jogosultságot lehet megszerezni. A jelenlegi bizottsági rendeletek szerint is december 1-jétől kifizethetőek az európai uniós közvetlen támogatások, és a magyar kormány úgy határozott, hogy a kincstári egységes számláról fognak a termelők ehhez hozzájutni.

A másik megállapítása arra vonatkozott, hogy a 30 százalékos nemzeti támogatásra nem számíthatnak a gazdálkodók, hiszen a 2004-es költségvetés ezt nem tartalmazza. Valóban, az Európai Unióval párhuzamosan ez a 2005-ös költségvetésnek lesz a része, de a kormány olyan előfinanszírozási megoldást alkalmaz, hogy a gazdálkodók az Európai Unió által megengedett mértékig és leghamarabbi időpontban hozzájuthassanak a lehetséges előlegekhez.

Képviselő úr azt mondta, hogy az Európai Unióból érkező 42 milliárd forint vidékfejlesztési forrás pályázatos és utófinanszírozású. Hát, ezzel fölfedezte az újat, hisz eddig is, Magyarországon is a beruházási támogatások mindig utófinanszírozásúak voltak, tehát magától értetődik, hogy a támogatás nem a beruházás megkezdése előtt, hanem egy meghatározott szakasz elvégzése után vagy a beruházás végén van. Ezzel párhuzamosan adódnak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a determinációink is, és ezek is benne vannak természetesen a költségvetésben. (Az elnök ismét csenget.)

Tehát zárómondatként megállapítom azt, képviselő úr, hogy 2004-ben is hozzá fognak jutni a mezőgazdasági termelők a támogatáshoz.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai