Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.05:35:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2015.06.10.), 2. felszólalás
Felszólaló Németh Lászlóné
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 5:36


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH LÁSZLÓNÉ, a Miniszterelnökség államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Urak! Két javaslat van tehát önök előtt, mindkettő a Fejlesztési Bank Részvénytársaságról szóló 2001. évi XX. törvényt módosítja. Engedjék meg nekem, hogy először a T/4824. számú javaslatról beszéljek.

A módosító egyes rendelkezései a Fejlesztési Bank feladat- és tevékenységi körének törvényi aktualizálását jelentik, bizonyos technikai módosításokat, jogtechnikai finomhangolást jelentenek. A módosító fókusza azonban nem ezeken a technikai finomításokon van, hanem azon, hogy a Fejlesztési Bank részesedésszerzési szabályát átalakíthassuk. Ez a módosítás hatályon kívül helyezné a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaságról szóló jogszabály 2. számú mellékletét, helyette felsorolja, hogy a bank közvetlenül, illetve közvetetten milyen gazdálkodó szervezetekben szerezhet az elkövetkezendőkben tulajdont. A 2. számú melléklet hatályon kívül helyezésével megszűnik az a szabály, hogy a fejlesztési banki törvényt a törvényhozás legfelsőbb szintjének kell módosítania minden olyan esetben, amikor a Fejlesztési Bank egy adott társaságban tulajdonossá válik vagy tulajdonosi jogviszonyát megszünteti.

A Fejlesztési Bank esetében azt is elmondhatjuk, hogy ma már nincs szükség erre a 2. számú mellékletre, hiszen a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény megfelelő garanciákat nyújt arra nézve, hogy a Fejlesztési Bank tulajdonszerzése csakis a tulajdonosijog-gyakorló döntésének megfelelően és a tulajdonos állam számára transzparens és ellenőrzött módon történhessen meg.

Ennek a 2. számú mellékletnek a hatályon kívül helyezésével kapcsolatban még azt is el kell mondani, hogy ezzel lényegesen hatékonyabbá tehetjük azoknak a feladatoknak a végrehajtását, amelyek a Fejlesztési Bank számára kijelölésre kerülnek. Erre hadd mondjak önöknek egy példát. A közműszolgáltatás kiépítéséhez kapcsolódóan a kormány 2014. szeptember 24-én döntött úgy, hogy a Főgáz többségi részvényeit szerezze meg a Magyar Fejlesztési Bank. A törvénymódosítás, amely mindössze csak azt jelentette, hogy a 2. számú mellékletbe bekerült a Főgáz Zrt. neve is, 2014. december 24-én vált hatályossá.

(8.10)

Úgy gondolom, figyelembe véve azt, hogy a nemzeti közműszolgáltatás terén várhatóan további ehhez hasonló feladatok, akvizíciók és különféle ügyletek várnak a Fejlesztési Bankra, nagyon fontos, hogy a folyamatokat ésszerűsítsük és a tulajdonszerzés lehetőségét rugalmasabbá tegyük. Ez mindenki számára fontos érdeknek nevezhető.

Engedjék meg, hogy az 5017. számú javaslatról is néhány szót szóljak. Azt gondolom, hogy itt egy olyan közérdekű javaslatról van szó, amelyet a kormány támogat. Elősegíti a Magyar Fejlesztési Bank és a Quaestor kapcsolatának teljes körű megismerhetőségét és ezáltal a közbizalom erősítését. Tehát ennek a javaslatnak a célja az, hogy a Magyar Fejlesztési Bank által a Quaestornak a Győri ETO Park létesítésére nyújtott 17 milliárd forintnyi kölcsön ne képezze a továbbiakban banktitok tárgyát, az ezzel kapcsolatos szerződések, dokumentumok elérhetőek legyenek.

A brókerbotrányban érintett befektetési szolgáltatóknál történt visszaélésekhez vezető kormányzati intézkedések feltárására albizottság alakult. Ez az albizottság levélben jelezte azon igényét, hogy ezeket a szerződéseket, a kapcsolódó dokumentumokat meg kívánja ismerni. Ehhez kapcsolódóan tehát elmondhatom önöknek, hogy ezt a törekvést, ezt a módosítást a kormányzati oldalról támogatjuk. Ha a javaslat elfogadásra kerül, akkor az albizottság megkezdheti a munkáját, és ettől fogva mindenki számára világossá válhat az elmúlt évek történése ennek az ügyletnek a kapcsán.

El szeretném még mondani összefoglalóul, hogy a két törvénymódosításra vonatkozó javaslat célja tehát nem más, mint az, hogy a Magyar Fejlesztési Bank tevékenységét, működését hatékonyabbá tudjuk tenni, illetve még egyszer szeretném aláhúzni azt is, hogy a kormány a brókerbotrányokat vizsgáló albizottság munkáját, tevékenységét ezzel a módosítással támogatja. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai