Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.17:17:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap (2003.12.08.), 241. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:26


Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A brókerbotrány kivizsgálására felállított parlamenti vizsgálóbizottság csupán néhány órára fejtett ki igazán értelmes működést, azok alatt az órák alatt, amikor a bizottságnak rendelkezésére álltak a korábbi kormány képviselői, akik válaszoltak azokra a kérdésekre, melyeket a szocialisták és a szabad demokraták feltettek részükre. Ezt követően ez a bizottság, mint azt sajnálatosan érzékelhettük, tapasztalhattuk, sajnos értelmes munkát nem tudott kifejteni.

Az ügyrendi bizottság 23. számú eseti állásfoglalása paradox módon a bizottság elnökét ezért az értelmes munkáért marasztalja el. Azzal nem foglalkozik az ügyrendi bizottság, hogy ezen túlmenően miért nem tudott a bizottság értelmes tevékenységet kifejteni, de annak a néhány órás munkának, ami alatt választ kaphattunk azokra a kérdésekre, amelyeket a szocialista, szabad demokrata képviselők a korábbi ciklus politikai kormányszereplőinek fel kívántak tenni, megválaszolták, választ kaphattak erre a kérdésre, ennek a következménye az lett, hogy az ügyrendi bizottság ezért, ennek a munkának a véghezviteléért elmarasztalja a vizsgálóbizottság elnökét.

Azt kell mondanom, hogy az ügyrendi bizottságnak ez a döntése tulajdonképpen feje tetejére állított minden ésszerűséget, egyszersmind elutasította, mintegy el is ítélte az értelmes és konstruktív, feltáró jellegű bizottsági munkát. Mert hiszen miről van szó, tisztelt képviselőtársaim? Arról, hogy az Országgyűlés egy országgyűlési határozatban, melynek a házszabályszerűségét egyébként vitattuk, az eredeti vizsgálóbizottsági feladatkört házszabályellenesen megmásítva és módosítva, a korábbi ciklus kormánytagjainak kérdések feltevését kívánta kikényszeríteni. Mi ezzel nem értettünk egyet, legalábbis azzal, hogy ennek a vizsgálóbizottságnak a keretében ezeket a kérdéseket vizsgáljuk, azonban a mostani kormányoldal többségi döntéssel ezt kierőszakolta. S mit tett a vizsgálóbizottság elnöke?

(19.10)

Tisztelettel tudomásul véve az általa is házszabályellenesnek tartott többségi akaratot, e többségi akaratnak megfelelően megkezdte a munkát: feltette a kérdéseket Orbán Viktornak, más minisztereknek, mindazoknak a szereplőknek, akikkel kapcsolatban ezek a kérdések megfogalmazódtak, és a bizottság a válaszok kapcsán részletes ismeretekhez, adatokhoz tudott jutni. Végre választ kaphattunk azokra a kérdésekre, amelyeket a tisztelt szocialista, szabad demokrata képviselők feltétlenül ennek a vizsgálatnak a keretében tisztázni akartak. Teljesen érthetetlen dolog, hogy ezt a vizsgálati elemet így lefolytatták, ezért az ügyrendi bizottság eseti állásfoglalásban marasztalja el a vizsgálóbizottság elnökét.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondoljuk, ez az eseti jellegű állásfoglalás az előadottak okából megalapozatlan, indokolatlan, olyanért marasztalja el a vizsgálóbizottság elnökét, mely munka elvégzése az Országgyűlés döntéséből adódóan kötelessége volt. Ezért a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség parlamenti képviselőcsoportja indítványozza, hogy az ügyrendi bizottság ezen eseti állásfoglalását az Országgyűlés helyezze hatályon kívül.

Kérem képviselőtársaimat, támogassák a Fidesz-képviselőcsoport indítványát. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai