Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.01:50:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.), 103. felszólalás
Felszólaló Gyopáros Alpár (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:56


Felszólalások:  Előző  103  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYOPÁROS ALPÁR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Brüsszel sajnálatos módon ismét bebizonyította, hogy nem az Európai Unió tagállamai, hanem inkább az EU-n kívüli országok, így Ukrajna és áttételesen az Amerikai Egyesült Államok érdekeit képviseli. Azzal, hogy az Európai Bizottság nem hosszabbította meg az ukrán mezőgazdasági termékek behozatali tilalmát, összességében 6 milliárd eurós kárt okoz az Ukrajnával szomszédos öt EU-tagállam gazdáinak, köztük a magyar gazdáknak is.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen ráadásul minderről nem az érintett tagállamokkal, hanem kizárólag Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel egyeztetett, nyomatékosítva, hogy semmilyen szinten nem számíthatnak az Európai Unió érdekképviseletére a saját tagállamai.

A magyar gazdák egy békés tüntetés keretében traktorokkal, kombájnokkal vonultak fel a magyar-ukrán határon. Teljes joggal állítják, hogy Brüsszel elárult minket. Miniszter úr maga többször is felháborodásának adott hangot, így ugyanis az olcsó ukrán termény akadálytalanul árasztja el az európai piacot.

A gazdák szerint az Unió vezetése érzéketlenül kezeli a problémát, és az ilyen intézkedésekkel semmibe veszik a tisztességesen dolgozó magyar gazdákat. Ezzel én magam is egyetértek, és a Győr-Moson-Sopron vármegyében, a Rábaközben becsületesen dolgozó gazdákkal együtt értetlenül állunk a döntések előtt. Nem az ukrán emberek ellen szól a magyar agrárium felháborodása, hanem a külföldi tulajdonú, de Ukrajnában lévő óriásvállalatok ellen, amelyek, úgy tűnik, fontosabbak az Európai Bizottság számára, mint a saját állampolgáraik.

Az ukrán terményeknek az afrikai piac elérése miatt nyitottunk folyosót, nem pedig azért, hogy itt, a mi térségünkben árasszák el vele a mi piacunkat. Már csak azért sem, mert sajnos olyan termékeknek, köztük kukoricának, búzának, napraforgónak is utat ad Brüsszel az európai feldolgozóiparba, amelyekről nem tudhatjuk, hogy milyen vegyszerekkel kezelték őket, megfelelneke az egészségügyi és a minőségi kritériumoknak. Ukrajnára ugyanis nem vonatkoznak azok az uniós előírások, amelyek bizonyos növényvédő szerek használatát egészségügyi okokból tiltják, sőt Ukrajnában engedélyezett a génmanipuláció is.

Az Európai Unió tagállamait és annak gazdáit azonban nem először hagyta cserben az a szervezet, amelynek éppen a tagállami érdekek képviselete lenne a fő küldetése és feladata. Mindez szomorú, ijesztő és elkeserítő is egyben. Meglepőnek azonban semmiképpen sem mondható, hiszen mind a migránskérdés, mind a háború tekintetében tapasztalhatjuk, hogy nem a tagállami érdekek mentén politizál az Európai Unió, hanem a globális, az EU-n kívüli akaratok mozgatják a brüsszeli bürokrácia és vele együtt sajnos a magyar ellenzék döntéseit és kommunikációját is.

A magyar gazdák számára nem maradt más remény, mint hogy nemzeti kormányunk megpróbálja megvédeni őket Brüsszellel szemben. Mi biztosan kiállunk a magyar gazdák mellett.

Kérdezem tisztelt miniszter urat, hogy milyen következményei lehetnek Brüsszel magyar gazdák ellehetetlenítésére irányuló döntésének. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:  Előző  103  Következő    Ülésnap adatai