Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.01:28:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2014.11.21.), 102. felszólalás
Felszólaló Balczó Zoltán
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALCZÓ ZOLTÁN európai parlamenti képviselő: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az előző felszólalásokban több kormánypárti képviselő foglalkozott az uniós forrásokkal, és kis túlzásokkal olyan kép alakulhatott ki, hogy mi gyakorlatilag itt a tejjel-mézzel folyó Kánaánba kerültünk be, és ezt a képet szeretném egy kicsit árnyalni a valódi mérleggel.

Az idei költségvetésben a nemzeti stratégiai referenciakeret 1262 milliárd forint uniós forrással számol. Szeretném leszögezni, a Jobbik nagyon fontosnak tartja ezt a forrást, ennek célszerű felhasználását; sajnos azért, mert a fejlesztéseink 90 százaléka, annál több uniós forrásokból valósul meg. Sajnos, ez egy szegénységi bizonyítvány, hogy saját, önálló forrásaink nincsenek esetleg olyan célokra, ami nem esik egybe az Unió úgynevezett prioritásaival.

Nos, amikor a soha nem látott forrásokról hallottunk, ott általában manipulált számok szerepelnek. Hozzáadják a saját részt, és azt mondják, hogy ez onnan érkezik, Brüsszelből. Az összehasonlításnál pedig nem az euró összegét mondják az előző ciklushoz képest, hogy mit értünk el, hanem az akkori árfolyamon, az akkori forintot a mostani 300-310-essel. Ezért szeretnék majd tényszámokat mondani.

És még egy dolgot hadd tegyek hozzá: mint az EU Bizottság tagja az előző ciklusban, végigkísértem, és azt kell mondanom, hogy a kormány jobb pozíciót nem tudott elérni. Az a szomorú, hogy jelenleg az Unió azt nyújtja, amit itt látni fogunk. A nettó pozíciónk tehát, a befizetést levonva, 23,3 milliárdról valóban növekedett 25,7-re, ez 300 forintos euróval évi 1000 milliárdról ? ez a nettó ? 1077. De döntően miért? Nagy büszkén mondta a miniszter úr, hogy 500 milliárd forinttal megnövekedtek az agrárforrások. Azért növekedett meg, mert elfogadtuk a 25 százalékkal induló kezdeti helyzetet, ami olyan módon határozta meg a magyar mezőgazdaság helyzetét, ami bűn volt, és most, hogy eljutottunk az eredetihez, a száz százalékhoz, ez nem egy dicsőség.

A kohéziós borítékban mínusz 20 százalékkal több van, mint eddig volt. Ez ténykérdés, és az Unió teljes költségvetése 4,5 százalékkal csökkent az előző ciklushoz képest. Ilyen még nem volt; a számunkra fontos kohéziós boríték 20 százaléka, mert a teljes kohéziós alap 8,4 százalékkal csökkent. Tehát azt fejezte ki az Európai Unió többsége, hogy tovább folytatódik az a tendencia, ami az előző ciklusban, hogy az úgynevezett centrumországok és a periféria­országok között a leszakadás tovább fog folytatódni. Ez a szomorú valóság. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai