Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.20:20:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.), 221. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Elöljáróban szeretném leszögezni, hogy a Lehet Más a Politika frakciója a törvényjavaslatot is és a zárószavazás előtti módosító javaslatokat is támogatja. Külön üdvözöljük azt, hogy a zárószavazás előtti módosító javaslattal a kormány a büntetőeljárás területén is érvényesíti azokat az elveket, amelyek megjelennek ebben a törvényjavaslatban.

Viszont ennek kapcsán is szeretném felhívni a figyelmet négy hiányosságra, amit egyébként próbáltunk már elmondani a törvényjavaslat vitájában. Nem elegendő az, hogy ezeket a gyermekbarát megközelítéseket, jogintézményeket a polgári perrendtartásban vagy a büntetőeljárásban viszontlátjuk. Nagyon nagy szükség lenne arra, hogy ezeket a gyermekek érdekeit érvényesítő jogintézményeket a közigazgatási hatósági eljárásban is érvényesítse a jogalkotó, hiszen számtalan olyan közigazgatási hatósági eljárástípus van, amelynek sokkal gyakrabban érintettjei gyermekek, mint például a polgári peres vagy éppen a büntetőeljárásoknak. Tehát arra szeretném buzdítani az igazságügy-miniszter urat, hogy ugyanezt az elvet kezdjék el átvezetni a közigazgatási eljárási törvényben, hiszen ott sokkal gyakrabban sérülnek-sérülhetnek a gyermekek érdekei, gondolok itt például a gyámhatósági eljárásokra.

A második hiányosság, amit próbáltunk egy módosító javaslattal is tompítani, hogy a gyermekek érdekei igazából akkor lennének megóva például a szexuális visszaéléseknél, ha elismernénk azt, hogy ezeknek a bűncselekményeknek igenis vannak sértettjei. Azt próbáltuk javasolni a kormányzatnak, próbálja meg elismerni a büntető törvénykönyvben azt, hogy a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos bűncselekményeknek, például a prostitúciónak vannak sértettjei, és a prostitúcióra kényszerített nők, a prostitúcióra kényszerített emberek igenis gyakorolhassák a sértetti jogokat.

Harmadrészt arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy miközben a polgári perrendtartásban is egy elmozdulás történik a törvényjavaslatban a gyermekek érdekei védelme érdekében, az ügygondnoki intézmény a Pp.-ben valójában akkor szolgálja hatékonyan a gyermekek érdekeit, ha a törvény egyrészt rendelkezik arról, hogy milyen speciális képesítés kell ahhoz, hogy valaki egy gyermek érdekeit képviselhesse egy polgári peres eljárásban, másrészt pedig ha a törvény rendelkezik összeférhetetlenségi szabályokról, tehát hogy egy ügygondnok valóban a gyermek érdekeit szolgálja, se olyan összeférhetetlenség ne merülhessen fel, amely ellene hat ennek a törvényi célnak, és legyen megfelelő kompetenciája is arra, hogy valóban a kiskorú érdekeit szolgálja egy polgári perben, egy vagyonjogi perben.

Végezetül pedig szeretnék utalni arra, hogy a büntetőjog területén a gyermekek érdekeit sajnos nemcsak abban az értelemben kell védeni, hogy kiskorúként elszenvedői, sértettjei lehetnek egy bűncselekménynek, hanem abban az értelemben is, hogy adott esetben egy gyermeknek a szülőjét, gondviselőjét például előzetes letartóztatásba helyezhetik. Akkor lenne teljes ez a tabló, ha ez a törvényjavaslat biztosítaná a büntetés-végrehajtás, illetve az előzetes letartóztatás intézménye esetében azt, hogy az a személy, akit például előzetes letartóztatásba helyeznek, illetve az ő gyermeke ne szenvedjen túlságosan nagy hátrányt azzal kapcsolatban, hogy gyakorlatilag alig láthatja a szülőjét, illetve az előzetes letartóztatásban lévő személy a gyermekét.

Tehát arra is szeretném kérni az igazságügy-miniszter urat, hogy miután már többször az elmúlt két évben ellenzéki képviselők javasoltuk azt, hogy az előzetes letartóztatás intézményét átfogóan tekintse át a kormányzat, nagyon sok olyan joghátrány keletkezik a gyermekek esetében, hogy az előzetes letartóztatásban lévő szülővel a kapcsolattartás gyakorlatilag lehetetlen.

(18.20)

Ez egy olyan aránytalan jogsérelem az előzetes letartóztatásban lévő személy esetében, ami, azt gondolom, nem indokolható, ez szükségtelen, és az állam által semmiképpen nem elfogadható hátrány a gyermek oldalán.

Ezért arra szeretném kérni a miniszterelnök-helyettes urat, hogy mind a négy tekintetben gondolják át a következő jogalkotási lépéseket, és szeretném arra buzdítani, hogy az itt megkezdett irányt folytassák, részben a sértetti kategória kiszélesítésével a szexuális visszaélésekkel összefüggő bűncselekmények esetében, a közigazgatási hatósági eljárások esetében a gyermeki érdekek védelmével, illetve az előzetes letartóztatás intézményének átgondolásával.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai