Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.12.22:05:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.), 14. felszólalás
Felszólaló Jávor Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JÁVOR BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Görögország két hete választott, nemet mondott a megszorításokra. A kormány közeli Magyar Nemzet értékelte így a friss európai fejleményeket. Németországban a pénzügyi egyensúly mindenekfelettiségét hirdető Angela Merkel kormánya egy tartományi választási vereségszéria mélyén jár. Franciaországban a fiskális paktumot Merkellel együtt áterőltető Nicolas Sarkozyt elzavarták a választók.

Orbán Viktor magyar hangja, Szijjártó Péter a megszorítások európai elutasítását úgy találta értékelni, hogy mostantól a magyar modell érvényesül külföldön is. Egyetértek vele abban, hogy a végzetesen hibás magyar megoldások, a gazdaság recesszióba adóztatása, a közszolgáltatások leépítése máshol is bizonyítottan kudarcokat eredményeznek. De Európának mostanra elege lett. Ha Orbán Viktor nem látja, hogy Európa épp azt a megszorító politikát veszi le a műsorról, amit két éve a Fidesz alkalmaz, az rossz hír, mert a legrosszabb, ami egy kormányfővel történhet, hogy csak rohan a labdával, de nem lát, nem néz körül a pályán. Ebből szoktak akkora öngólok születni, amelyek a történelemkönyvbe is bekerülnek.

A hétvégi G8-as csúcs és az utóbbi hetek történései azt mutatják, hogy a megszorítások politikája helyett a növekedés politikájának ideje jött el. Európa nem akar újabb öngólokat lőni magának. Európa belátta, hogy önmagában a költségvetési restrikció nem elég, sőt, még az államadósság csökkentését sem éri el. Az adóprés szorítása, az ész nélküli állami kiadáscsökkentés csökkenő keresletet, visszaeső gazdasági teljesítményt okoznak. Emiatt megbomlik a költségvetési egyensúly, és máris jönnek az újabb adóemelések, az újabb megszorítások. Ördögi körbe került az európai gazdaságpolitika, és ugyanebbe az ördögi körbe került az elmúlt két évben az Orbán-kormány is.

A Fidesz kísérlete, hogy úgy generáljon gazdasági növekedést, hogy a magasabb jövedelműek adóterhelését és a tőkét terhelő adókat csökkenti, mára egyértelműen megbukott. Az egykulcsos adó ára a magyar GDP első negyedévi csökkenése. Az egykulcsos adó pontosan az ellenkezőjét hozta annak, mint amit a labdával csukott szemmel rohanó Orbán Viktor vár tőle, a fogyasztás stagnálását, a beruházások visszaesését.

Előre látható, csak a kormány számára váratlan bukás improvizációhoz vezetett, olyan lépésekhez, amelyek ismételten a fogyasztás és a beruházások csökkenését eredményezik. Magyarország így kapja sorra az öngólokat a Fidesztől, és marad ott, ahová a kormánypárt juttatta az elmúlt két évben: a recesszióban. Az első negyedéves GDP-adatok alapján a magyar gazdaság az utolsó - ismétlem: az utolsó - helyen áll az Európai Unió 21 olyan országa között, amelyek már nyilvánosságra hozták ezen adataikat. Magyarországon csökken a reálbér, és Magyarországon nem csökken az államadósság.

Tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, árulják már el, hány öngólt akarnak még rúgni az országnak, mielőtt észhez térnének. Mi lehet a kiút ebből a zsákutcából? Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász azt írta a napokban, hogy régóta felismert elv, hogy az adók és a kiadások kiegyensúlyozott növelésével ösztönözni lehet a gazdaságot. Ha ilyen programokat sikerül jól megtervezni, adóztatás a jövedelemskála csúcsán, kombinálva az oktatásra szánt kiadások növelésével, akkor jelentős növekedés érhető el a GDP-ben és a foglalkoztatásban. Az LMP szerint erre van szükség, egy zöldfordulatra, befektetésre az iskolákba, a kórházakba, a közszolgálatban dolgozók bérébe és hasonlóképpen megújuló energiaforrásokba és energiahatékonysági beruházásokba. Csökkenteni kell a munkát terhelő közterheket az alsóbb jövedelmi osztályokban, így különösen a járulékokat. Mindez megvalósítható az államadósság növekedése nélkül, ha kidobjuk az igazságtalan és fenntarthatatlan egykulcsos adót, ha a tőkejövedelmeket terhelő elvonásokat a munkával egyenlő szintre emeljük, és a környezetszennyezést visszaszorító zöldadókat vezetünk be. Ez éppen az ellenkezője annak, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, amit önök az elmúlt két évben végrehajtottak, és amely Magyarország gazdasági és társadalmi csődjéhez vezet.

De Magyarország Európa jövőjéért is felelős. Az LMP arra kéri a kormányt, hogy lépjen fel egy olyan új növekedési paktum érdekében is, amely európai szinten oldja meg a problémáinkat. Egy ilyen új megegyezés elemei lennének az önálló uniós adók, így kiemelten az uniós tranzakciós adó, a spekulatív tőkemozgásokra, nem az állampolgárok egyszerű átutalásaira, közös eurókötvények kibocsátása és befektetés a zöldmunkahely-teremtésbe (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarországnak elege volt az öngólokból. Kezdjenek végre a másik kapura is játszani! Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai