Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.05:03:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2007.09.17.), 241. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 6:34


Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP), a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A nyári rendkívüli ülés időszakában nyújtottam be ezt az országgyűlési határozati javaslatot, amelynek - ahogy az elnök úr felolvasta - rendkívül hosszú címe van, de hát nem tudtam egyszerűbben megfogalmazni, mert a probléma is ilyen összetett, hogy az Országgyűlés, a Miniszterelnöki Hivatal és a minisztériumok hatáskörében hozott döntések, amelyekkel államháztartáson kívüli szervezetek részére akár ingatlan, akár pénz került átadásra. Meggyőződésem, nem olyan régen volt a Ház előtt a közbeszerzésekről szóló jelentés, amelyben a parlamenti patkóban mindannyian egyetértettünk, hogy a legnagyobb rizikó a korrupcióval kapcsolatban mindig az állami pénzek megszerzése körül tornyosul, mert azt megszerezni és elvinni, azért sokan tesznek különböző lépéseket, viszont ha mi komolyan gondoljuk azt, hogy a politika, a Ház tekintélyét szeretnénk megőrizni, akkor kell, hogy készségünket fejezzük ki az iránt, hogy megvizsgáljuk az ingyenes állami juttatások teljes menetét a pályázattól a döntési mechanizmuson keresztül, és hogy a legvégén ezekből a forrásokból mi valósul meg, a megvalósítás, a pénzfelhasználás, az ingatlanvagyon hasznosítása megfelel-e a mindenkori költségvetési törvényben előírt elveknek vagy a pályázat által kiírt feltételeknek.

A javaslatomban arra szeretnénk választ kapni, hogy vajon milyen a vagyonjuttatásnak, a költségvetési előirányzatok felhasználásának a jogi környezete, tényleg tükröződnek-e a költségvetési törvényben foglaltak, hogyan alakul a pályázati és az egyedi támogatások aránya, és ennek milyen a döntéshozatali mechanizmusa, és milyen mértékben vonták be a döntéshozatalba a nyilvánosságot, tehát mennyire volt átlátható ez a döntéshozatali mechanizmus, és az előirányzatok felhasználásának a szervezeti, intézményi háttere megvolt-e az egyes intézményeknél, és ez megfelelt-e az előzetes elvárásoknak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az alkotmányügyi bizottságban tapasztaltam, hogy a képviselő hölgyek és urak egyhangúlag értettek egyet a javaslat támogatásával, tehát azt gondolom, az elv az, hogy próbáljunk tisztán látni, hiszen most, amikor előttünk van egy olyan folyamat, hogy európai uniós források szintén a mi döntéshozatali mechanizmusunkon keresztül kerülnek az államháztartáson kívülre, akkor nagyon nagy szerepe van annak, hogy van-e megfelelő intézményi háttér emögött, van-e megfelelő ellenőrzési folyamat.

A vitában felvetődött az, hogy próbáljunk olyan megoldást találni, vagy én mint előterjesztő, legyek nyitott olyan megoldási javaslatra, mivel hogy itt több kormányzati cikluson átívelő feladata lesz ennek a vizsgálóbizottságnak, hogy teremtsük meg a feltételét annak, hogy lehetőleg a körülményekhez képest egy független bizottság jöjjön létre, még akkor is, ha ez paritásos bizottság, mint minden más ilyen vizsgálóbizottság.

Én mint előterjesztő nyitott vagyok erre. Kész vagyok tárgyalásokat folytatni az ellenzéki frakciók képviselőivel, és ha tudunk egy megfelelő megoldást találni, akkor én kísérletet teszek arra, hogy a saját frakcióm is nyitott legyen arra, hogy tényleg olyan megoldást találjunk, amely a patkóban ülő minden frakció számára valóban az ügy fontosságára figyel, nem pedig arra, hogy ebből egy politikai adok-kapok csata legyen.

Egy dolgot szeretnék még kiemelni, és akkor nem élnék az elnök úr által rendelkezésemre bocsátott idővel. Azért adtam külön hangsúlyt az előterjesztésemben annak a pontnak, hogy az ügyészség vagy a rendőrség által, tehát már megkezdett ügyekbe ez a vizsgálóbizottság semmi körülmények között ne lépjen be, hogy ne lehessen senkinek arra hivatkozni, hogy esetleg egy eljárást azért szüneteltet vagy azért állít meg, hogy megvárja, amíg ez az eseti bizottság majd valamit megvizsgál, és valamilyen eredményre jut.

(19.50)

Tehát azt gondolom, hogy már megkezdett, vizsgálati szakban lévő ügyekbe ennek a bizottságnak semmi körülmények között nem kellene beavatkozni. Tehát a bizottság tagjait is ez alól szeretném mentesíteni. Ez mintegy megfelel annak az elvárásnak, mert voltak ilyen sajtóvisszhangok, hogy ennek a bizottságnak nincs más szerepe, mint az, hogy annullálja vagy megpróbálja annullálni a már folyamatban lévő ügyeket. Aki figyelmesen elolvasta az előterjesztést, annak számára egyértelművé válik, hogy ennek pont az ellenkezője igaz, szabad vizsgálódnia, kivéve azokat az ügyeket, azokat az eseteket, ahol már az ügyészség vagy a rendőrség megkezdte a tevékenységét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem önöket, hogy vitassák meg. Én nyitott vagyok módosító indítványok befogadására, és hogy a lehető legrövidebb időn belül tudjuk elfogadni ezt az országgyűlési határozati javaslatot, és kezdhesse meg ez a bizottság a működését.

Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai