Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.02:52:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2016.04.25.), 240. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Először is szeretném megköszönni a bizottságoknak, illetve a képviselőtársaknak a konstruktív hozzáállást az előterjesztéshez, a módosító javaslatokat, és ‑ mint ahogy említettem ‑ eze­ket a módosításokat a kormány támogatja.

Gúr Nándor képviselőtársam valós eszköztárra hívta fel a figyelmet a bürokráciacsökkentés keretén belül. Szeretném megnyugtatni a képviselőtársamat, hogy ezen az úton vagyunk, ezen az úton haladunk. Itt valós történések voltak a 2015. év végén történt törvényjavaslat elfogadása óta. Nemcsak a függő hatályú döntésről beszélek, nemcsak a sommás eljárásról beszélek, hanem több száz eljárásban 25 százalékkal csökkentettük az ügyintézési határidőt. Azt gondolom, az egy valós, ügyfélbarát, ügyfélorientált intézkedés volt, de ezen kívül bejelentési kötelezettséggé alakítottunk át engedélyezési eljárásokat, és az állami rezsicsökkentés keretében valóban a vállalkozások számára, illetve az állampolgárok számára mintegy 10 milliárd forint értékben ‑ azt gondolom, hogy azért ez elég érdemi, és ennek a folytatása is következik a kormány eltökélt szándékai szerint is ‑ hagytunk az állampolgárok úgymond zsebében illetékeket, illetve igazgatási szolgáltatási díjakat.

Ami a következő lépést illeti, január 1-jén 1952 törvény volt hatályban ma Magyarországon. Ebben voltak még nemzetközi egyezményeket kihirdetett törvényerejű rendeletek is, ebből mintegy 300 körüli volt az a releváns törvénycsomag, amit a bürokráciacsökkentés jegyében vizsgálhattunk, és ebből ‑ úgy van, ahogy Gúr képviselő úr is mondta ‑ 113-nak az átvizsgálására és mintegy a felében érdemi eljárási szabályokra is, illetve tartalmi szabályokra is tettünk változtatási javaslatot. Ebből az egyik fontos dolog, ami az ügyfelet illeti, hogy csökkentsük annak a számát, hogy minél többször kelljen hatósághoz fordulni. Ez ügyben átfogó koncepcionális javaslatunk, hogy a közhiteles hatósági nyilvántartásban, mondok egy példát, például lakcímnyilvántartásban szereplő adat változását a jövőben nem kell minden szervezet számára bejelenteni, hanem elég egy szervezetnek, és majd az állam az államon belül elintézi ezeknek az átjelentését.

Az egyes nyilvántartásokért felelős szervek adatai alapján az adatváltozással kapcsolatos bejelentések száma éves szinten mintegy 100 ezres nagyságrendet jelent a csökkenés következtében, tehát ennyivel csökken.

(18.20)

Az adatok alapján a legtöbb ügyfelet érintő változás az lesz, hogy a jövőben a lakcímváltozásról a lakcímnyilvántartó értesítheti az ingatlan-nyilván­tartást például. Ez jelenleg az ingatlantulajdonos kötelezettsége. Magyarországon mintegy 4 millió ingatlanról beszélhetünk. Évente mintegy 1 millió 300 ezer esetben kerül sor lakcímváltozásra. Tehát jelentős létszámú ügyféli kör spórolhatja meg az ismételt bejelentéseket. Azt gondolom, hogy ez időt és energiát takarít meg az ügyfelek számára.

A közfoglalkoztatásról szóló törvényt mondhatnám másik példaként. Tavaly több tízezer bejelentést tettek az állami közfoglalkoztatási szerv felé az ügyfelek. Innentől kezdve nem neki kell ezt bejelenteni, hiszen az állami adóhatóság az adózás rendjéről szóló törvény alapján értesül, tehát a két szerv tudja bejelenteni egymásnak, a foglalkoztatási szervet az adóhatóság tájékoztatja. A személyazonosító jel helyébe lépő azonosítási módokról és azonosítási kódok használatáról szóló törvény módosítása a következő példa. Egy évben 6-7 ezer úgynevezett tajkártya vagy adókártya eltulajdonítására kerül sor. Ezt be kell jelenteni az állami adóhatóságnál, az egészségbiztosítási szervnél. Most ha ezt a rendőrségnek bejelentik, a rendőrség értesíti ezeket a szervezeteket, nem kell külön az ügyfélnek ezzel foglalkozni.

De mondhatnám a hegyközségi névjegyzékben történő könnyítéseket is, vagy akár a kis- és középvállalkozások kapcsán az ügyfélbarát adóigazgatási rendszer megteremtésére irányuló célkitűzéseink közül, hogy a kisadózó vállalkozások csaknem 16 ezer, közhiteles nyilvántartásban szereplő adattal kapcsolatos változásbejelentést tettek. Tehát ez kiemelkedő számú ügyfelet érint, ezzel a tehercsökkenéssel ennyi ügyfélnek tudunk segíteni ebben az ágazatban. A kisajátítási eljárásokról volt szó az általános vitában. Annak az egyszerűbbé és gyorsabbá tétele fontos lehet, azt gondolom, a jövőt illetően. Illetve az ingatlan-nyilvántartási törvényben sokszor egy ranghelyet foglal el egy nyilvánvaló elutasításra szolgáló bejelentés vagy kérelem. Ezek ne foglalhassák a ranghelyet. Ezek soron kívüli elintézésével gyakorlatilag nem késleltethetik további változások bejelentését.

Azt gondoljuk, hogy ez egy következő, de nem az utolsó állomása a bürokráciacsökkentésnek. Szeretnénk ebben az ügyben továbblépni, és ezért egy újabb lakossági konzultációt szervezünk a korábbihoz képest, ahol 389 ezren nyilvánítottak véleményt az állami rezsicsökkentés keretében. Most részben a bürokráciacsökkentés kapcsán várunk javaslatokat az állampolgároktól a kormányablakoknál, illetve az ügyfélszolgálatain keresztül, illetve újabb állami rezsicsökkentésre tehetnek javaslatot az állampolgárok. Ezeket május és június hónapban szeretnénk ebben a konzultációban az állampolgárokkal együtt elvégezni.

Úgy gondoljuk, hogy a törvényjavaslat előkészítése során figyelembe vettük az állami ügyintézés reformjával kapcsolatos stratégiai elképzeléseket, a hatósági jogalkalmazás tapasztalatait és a hatályos joganyag elemzése során levont következtetéseket. Úgy gondoljuk, hogy a törvényjavaslat ügyintézési terheket csökkentő hatása elvitathatatlan lesz, és ha így nézzük, gyakorlatilag több mint kétszáz törvényhez nyúltunk hozzá mintegy fél éven belül a bürokráciacsökkentés jegyében.

Azt gondolom, hogy ez mind a vállalkozások, mind pedig az állampolgárok számára könnyebbséget jelent, és összességében javíthatja Magyarország küzdelmét a bürokrácia ellen és javíthatja az ország versenyképességét is. Köszönöm szépen, elnök úr, köszönöm szépen, képviselőtársak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai