Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.05:45:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2016.04.25.), 238. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az általános vita keretei között is meg az azóta eltelt időszakban is van néhány kérdés, ami még foglalkoztat minket ennek a kérdéskörnek a kapcsán. Ugye, ha jól emlékszem, államtitkár úr úgy kezdte a mondandóját akkor is, hogy nem ez az első lépés. Igaza van, tényleg nem ez az első lépés. Folytatni kell. Ebben is egyetértünk, nyilván olyan irányba, hogy ez a gazdálkodó szervezeteknek, illetve az állampolgároknak az érdekeit szolgálja.

Itt, nem nagyon akarok aprólékos lenni, de tételekre bontva, ugye a sommás ügyek tekintetében is, illetve a függő hatályú döntések vonatkozásában is szó esett arról, hogy milyen előrelépések történtek, megduplázódott az ügyeknek a 8 napon belüli elintézése a sommás ügyek tekintetében, a függő hatályú döntéseknél ez a két hónapos időintervallum és azon belüli teljesítések hogyan és miképpen alakultak. Itt igazából az volt a kétely, és azóta is próbáltuk kontrollálni a dolgokat, hogy gyakorlatilag itt nem az ügyek elintézésére került sor elsődlegesen, hanem adott esetben a két hónapból való kicsúszásnak a következményeképpen a különféle díjtételek visszafizetése vagy elengedése következett be, és nem az ügyek döntő többségének az elintézése. Tehát van mit tenni is még e tekintetben.

A törvénytervezet gyakorlatilag 73 törvényt érint olyan formában, hogy ezeket hatályon kívül helyezi, és 40-nel többet, azaz 113-at úgy, hogy valamilyen szempontból pedig alakítja, formálja ezeket a törvényeket. A cél nyilván nem lehetett, nem lehet más most sem és a következő időszakban sem, mint az, hogy az ügyfélnek az adminisztrációs kötelezettségei szűküljenek, csökkenjenek. Nem fogom megismételni, én a múltkori alkalommal mondtam példákat arra vonatkozóan, hogy hogyan és miképpen alakultak át, nem csökkentek, hanem alakultak át, mondtam példákat arra vonatkozóan, hogy hogyan és miképpen bővültek ki az ügyfélnek az adminisztrációs kötelezettségei. És arra is mondtam példákat, hogy a jogi úgymond túlszabályozás megszüntetése, ami helyes cél, az hogyan és miképpen érvényesült a tekintetben, hogy az úgymond törvénytelenség törvényessé való tételének a lehetősége vagy annak az eszköztára megnyíljon. Azt gondolom, hogy ezek nem jó utak. Ezek azért nem jó utak, mert még azt is lehetne mondani, hogy bizonyos dolgok egyszerűsítéséhez vezetnek, de a másik oldalról nézve, ha nem a köz érdekét szolgálják, akkor nem szerencsések.

Nem akarok visszautalni államtitkár úr záró gondolataira a múltkori vita kapcsán, feltétlen módon, nem, nem akarok, de csak annyit akarok mondani, hogy ebben a vonatkozásban, amikor Magyarországon a bürokrácia terhe olyan mértékkel, olyan súllyal nehezedik rá a társadalomra, és ennek a költségvonzata is gyakorlatilag a megtermelt anyagi javainknak a 9-11 százaléka között mozog ma az európai 3 százalékos mértékkel szemben, akkor van mit tenni. És akkor, amikor arról beszélnek, hogy azok az intézkedések, amelyek vonatkozásában a bürokratikus lét csökkenését próbálják életre hívni, ez nagyjából egy 10 milliárd forintos nagyságrendet ölel fel, akkor azt is látni kell, hogy ez még a tizedszázalékok szintjét is alig éri el a teljes egészen belül. Tehát a „van mit még tenni” tekintetében nyilván csak megerősíteni tudom a gondolatokat.

Összességében, hogy feleslegesen ne beszéljek a dologról, azt szeretném kérni államtitkár úrtól, hogy a bürokrácia valós csökkentésének az eszköztárát kellene növelni, olyan intézkedések sokaságát bevezetni, amely tényleg, valójában a gazdálkodó szervezeteknek és az állampolgároknak az érdekeit szolgálja. Olyat, amely nem különféle lobbiérdekek kiszolgálásával párosul, hanem tényleg az állampolgárok érdekeinek a kiszolgálásával, illetve annak a jóságfokának az erősítésével párosul.

Elnök úr, köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai