Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.20:23:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.), 209. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyimesi Endre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYIMESI ENDRE (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr, és köszönöm elnök úrnak, hogy igyekszik megőrizni a Ház tekintélyét a saját képviselőcsoportjának tagjával szemben, aki méltatlan módon nyilatkozott meg a Ház elnökével kapcsolatban.

Nehogy azt gondolja a tisztelt Ház, hogy arról szól a törvényjavaslat, amiről Novák Előd beszélt. A törvényjavaslat a nemzeti levéltár létrehozásáról szól. A törvényjavaslat arról szól, hogy a Politikatörténeti Intézetben őrzött irategyüttesek egy jelentős része az alaptörvény szellemében visszakerül, illetve bekerül a nemzeti levéltár állományába, és nem pedig arról, amiről az előbb szó volt.

Ugyanakkor egy másik koherenciazavart kiküszöbölő módosító javaslat is fekszik a Ház előtt, erről szeretnék pár szót szólni, hiszen kisebb korrekciót kellett végrehajtani a végleges szöveg kialakításakor; a magyar helyesírás szabályaira való tekintettel nyelvhelyességi korrekciókat tartalmaz, koherenciazavar kiküszöbölésével egységes terminológia megjelenítése is megtörtént például a Budapest Főváros Önkormányzata megnevezés egységesítése, az előforduló Fővárosi Önkormányzat kifejezések kigyomlálásával.

A javaslat rendezni kívánja a közfeladatot ellátó szerveknél alkalmazható iratkezelési szoftverek megfelelőségét tanúsító szervezetek kijelölésének részletes szabályairól szóló 16/2006. (IV. 6.) BM-rendelet jogszabályi környezetét.

A rendelet célja a tanúsított iratkezelési szoftvert alkalmazók biztonságának növelése azáltal, hogy a közfeladatot ellátó szerv iratkezelését támogató szoftverek megfelelősége értékelését az arra felkészült szervezetek végezzék.

A javaslat lehetőséget biztosít a jogszabályi környezet megteremtésével arra, hogy a jövőben a BM-rendelet által érintett területet egy új kormányrendelet teljeskörűen szabályozhassa, és hogy indokolt a megfelelő felhatalmazás rendelkezést a levéltári törvénybe beépíteni.

További módosítás a nemrégiben megalkotott és július 1-jén hatályba lépő, kulturális örökség védelméről szóló törvény módosítása. Nincs teljesen összhangban az alapvető jogalkotói szándékkal. A jogalkotó kizárólag a műemlékekkel kapcsolatos építéshatósági jogkörnek az általános hatáskörű építéshatósághoz történő telepítését tervezte, az elfogadott módosítás viszont bizonyos esetekben megvonja a kulturális örökségvédelmi igazgatástól az örökségvédelmi hatósági jogkör egy részét is. Ezt mindenképpen korrigálni kell, hiszen enélkül a kulturális örökségvédelem nem tudja ellátni a törvényben rögzített alapfeladatait.

S végül az utolsó módosítás a hatályba léptetés időpontját korrigálja. Itt is koherenciazavart kellett kiküszöbölni, valamint, mivel a törvényjavaslat négy jogszabály módosításáról is rendelkezik, az egyes rendelkezések hatályba léptetése más és más időpontban indokolt. Például a megyei levéltárak integrálódása a nemzeti levéltárhoz október 1-jei határidővel valósulhatna meg.

Úgy gondolom, hogy elsősorban ezeket tartalmazza a zárószavazás előtti módosító javaslat, valamint Novák Előd képviselőtársam javaslata. Ezzel kapcsolatban a mi álláspontunk az, hogy a Nemzeti Emlékezet Bizottsága rövidesen összeül, s olyan szakemberek vesznek részt a bizottság munkájában, amelyek nyilvánvalóan és mindenki előtt szaktekintélynek nyilvánulhatnak, és az egészet egyben kívánjuk kezelni, nem pedig kiragadva egy-egy elemét ennek a rendszernek, ami önmagában lehet, hogy megélhetne, de én azt gondolom, hogy valamennyiünk közös érdeke az, hogy egységes szempontok alapján együtt és szakszerűen oldjuk meg ezt a kérdést. Köszönöm a figyelmet, elnök úr. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai