Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.13:35:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2004.03.23.), 2. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:26


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Tisztelt Országgyűlés! Pontosan egy hete, március 16-án javasoltam a Magyar Demokrata Fórum nevében a tisztelt Háznak, akkor már másodszor: fontoljuk meg a háromszáz magyar katona azonnali hazarendelését. A múlt heti vita menetében az a példátlan dolog is megtörtént, hogy az SZDSZ-frakció álláspontját kivéve, mind az MSZMP, bocsánat, MSZP, mind a Fidesz, de legfőképpen a kormány is szó nélkül hagyta a javaslatunkat. Ezért most ismét kísérletet teszek arra, hogy kérdéseinkre választ kapjunk, és hogy a kormány ezúttal felhagyjon struccpolitikájával. A kérdések tehát, amire a választ várjuk:

Igaz-e, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei az Irak elleni háborút Szaddám Huszein diktatórikus rendszere ellen és az ő kezében lévő, a térségre és a világra jelentős veszélyt jelentő tömegpusztító fegyverek miatt indította? A válaszunk: igaz, így tudtuk.

Igaz-e, hogy a biztosnak állított tömegpusztító fegyvereket megtalálták? Nem igaz, mind a mai napig nem találták meg.

Igaz-e, hogy az iraki nép a diktátor elűzése után a szövetséges fegyvereseket felszabadítóként fogadta? Nem igaz; az elmúlt hónapok eseményei alapján állíthatjuk, hogy idegen megszállóknak tekintik őket.

Igaz-e, hogy az Országgyűlés 2003. június 6-án egyhangúlag, az ENSZ BT 1483. számú határozata alapján elfogadta a háromszáz fős magyar kontingens kiküldését humanitárius segélyszállítmányok eljuttatása céljából a civil lakosság részére? Ez igaz, ezért döntöttünk egyhangúlag így.

Igaz-e, hogy a magyar kontingens a határozat szellemében végzi feladatát? Szerintünk nem igaz, mert 80-90 százalékban hadianyagot szállít.

Igaz-e, hogy a Magyar Demokrata Fórum a kontingens kiküldetésének meghosszabbítására már októberben is nemmel szavazott? Igaz, mert akkor már úgy láttuk, hogy azok az indokok és célok, amiért odaküldtük őket, nem teljesülnek.

Igaz-e, hogy a stabilizációsnak nevezett mostani folyamat a békés megoldáshoz vezető utat ígéri, vagy az az igaz, amit az Irakból most hazatérő katonáink nyilatkoztak, hogy ez az állapot még sok-sok évig fennmaradhat, következésképpen sok-sok katonai és polgári áldozatot követelhet?

Igaz-e, hogy a március 11-i szörnyű madridi merénylet hátterében Spanyolország iraki szerepvállalása lehetett az ok? Így esetleg az is elképzelhető, hogy Magyarország is célországgá válhat a terroristák számára? Sajnos elképzelhető, ki nem zárható.

Vajon igaza lehet-e Kofi Annannak, az ENSZ főtitkárának, aki ezt nyilatkozta: “Nem tudom, a háború mely részvevői szülték a terrorizmust, de egy éve Irakban még nem volt terrorizmus, most viszont terjed.ö Vagy esetleg Romano Prodinak, az Európai Bizottság elnökének kellene hinnünk, aki szerint az iraki háború nem segítette a terrorizmus elleni harcot?

Tisztelt Kormányzat! Úgy vélem, ezek azok a súlyos kérdések, amelyeken sürgősen el kellene gondolkodniuk, és nem azon rágódni, hogy a minap lefülelt két, hamis útlevéllel érkező arabot esetleg milyen szálak köthetik bizonyos szervezetekhez; mint ahogy az sem nyugtathat meg sokakat, hogy a rendőri jelenlétet a köztereken és pályaudvarokon napi 50 millió forintért megkettőzték.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jönni vagy maradni? - ez itt a kérdés. Az MDF önmaga számára már megadta a választ: haladéktalanul hazajönni. Nem lehetünk részesei egy olyan akciónak, amelynek nyomán Irakban nap mint nap civilek és katonák tucatjai halnak meg, amelynek következményeként aztán Madridban ártatlan emberek százai robbannak föl, és amely Izraelt helikopterről kilőtt rakétás kivégzésre bátoríthatja.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai