Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.07:41:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

281. ülésnap (2005.12.14.), 224. felszólalás
Felszólaló Pichler Imre László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PICHLER IMRE, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! A bizottsági ülésen a helyi önkormányzatok 2006. évi új címzett támogatásáról, valamint a helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szóló törvény általános vitára való alkalmasságáról kellett döntenünk. Nálunk nem volt egyhangú döntés. Egy-két indokot szeretnék elmondani.

Az Állami Számvevőszék jelentése alapján az adott költségvetési évre odaítélt címzett és céltámogatásoknak a rendelkezésre álló előirányzatok függvényében 2004-ben 16,8 százaléka, 2005-ben 10,5 százaléka, 2006-ban pedig 9,8 százaléka fordítható új, induló beruházások támogatására. A törvényjavaslatban a kormány 72 darab önkormányzati beruházás támogatását javasolja az Országgyűlésnek. Ezek összköltsége 63 milliárd forint. A kormány az oktatási ágazatban 28 beruházás támogatására tett javaslatot. Ezek döntően általános iskolák, középiskolák rekonstrukcióját, bővítését jelentik.

Az oktatási bizottsági ülésen ellenzéki képviselők részéről elhangzott, hogy a finanszírozási szerződés és a közbeszerzési eljárás ügyét tekintve vannak aggályaink. Ugyanis a közbeszerzési eljárásnál, annak kiírásánál nem egy esetben azok, akik pályáznak, szeretnék tudni, hogy például mikor, milyen ütemben tudják a munkájukat honoráltatni, elismertetni. Most is azt lehet látni és tapasztalni, hogy hihetetlenül nagy körbetartozások vannak, különösen az építőiparban. Márpedig ezek a cél- és címzett támogatások többnyire építőipari munkákat igénylő beruházások. Ezek a szabályozási változások nem a jogi értelemben vett biztonságot erősítik, hanem sokkal inkább több bizonytalansági elemet hoznak be a rendszerbe. Szerintünk nem helyes, ha ebbe az irányba megyünk el.

Megnézve a listát, némi politikai elfogultság is tetten érhető, de szerintem igazából nem is ez a legsúlyosabb gond a támogatási javaslatokkal, az induló beruházásokkal. A kormány 2006-2007-2008-ra ütemezi a támogatást, és azt látjuk, hogy 2006-ban az induló támogatások esetén 4 millió forintot, 2007-re ennek a hatszorosát ütemezi be a következő kormány terhére.

 

(Az elnöki széket dr. Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A beadási feltételek között olvashattuk azt, hogy azok az önkormányzatok, oktatási intézmények részesülnek előnyben, amelyek regionális beiskolázásúak, mint ahogy az előbb a miniszter úr is említette a felszólalásában. Példaként azért szeretném megemlíteni, és egy szigetvári középiskola példáján szeretném levezetni, hogy ezt nem minden esetben vették figyelembe a kormánypárti képviselők. Regionális beiskolázású intézményről van szó, 46 településről járnak be ide a tanulók, 1000 fő az iskola tanulólétszáma, jelenleg négy helyen folyik az oktatás. Nagyon fontos lett volna tehát, hogy végre bele tudjon fogni az önkormányzat egy olyan rekonstrukciós beruházásba, amelynek megvolt, megvan a saját lába is, tehát a városi önkormányzat minden további nélkül meg tudja finanszírozni a saját részét is. Erre fel, amikor a listát átnézem, akkor azt látom, hogy a Zrínyi Miklós Gimnázium az elutasítottak között van. Az iskola negyedszer adta be a pályázatát.

Különböző olyan ellenzéki vélemények is felsorakoztak, amelyeket most idő hiányában nem tudok elmondani. Éppen ezért szeretném összegezni, hogy az ellenzéki képviselők részéről mi nem tartottuk általános vitára alkalmasnak a beterjesztett törvényjavaslatot, mert a kormány nem mondott igazat, amikor azt ígérte, hogy kiemelt területként kezeli az oktatás ügyét, és kiemelten figyel a gyermekekre. Nem mondott igazat, amikor azt ígérte, hogy a címzett pályázatokra is több pénzt juttat; ehelyett több mint másfél milliárd forinttal kevesebb jut erre a feladatra.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai