Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.19:27:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2020.10.06.), 179. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:11


Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Érdekes dolog a közélet és a politika, hogy egy konkrét kérdést mennyiféleképpen lehet megítélni. Én tényleg abban hittem mindig, hogy van közepe a dolgoknak, vagy van optimuma, és tudunk erről így beszélni. Mondjuk úgy, hogy a rezsidíjak, a rezsicsökkentés mint kérdés és az ezzel kapcsolatos fejtegetések nem ebbe a kategóriába tartoznak. Azt látom, hogy nagyon másképp ítéli meg az elmúlt hét-nyolc évet ebből a szempontból egy kormánypárti politikus, és nagyon máshogy sok ellenzéki képviselőtársam, és jómagam is. Erről fogok részletesen beszélni a felszólalásomban. Először a konkrét előterjesztésről néhány gondolat. Valóban, ahogy elhangzott, ha minden rendben lett volna, nem lennénk itt, ezt Balczó Zoltán nagyon helyesen mondta el. Az Európai Bíróság ítélete kapcsán nyilván vannak olyan pontok, egészen pontosan három jogszabályban, a villamos energiáról szóló törvényben, a földgázellátásról szóló törvényben, illetve a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalról szóló törvényben, amelyeket módosítanunk kell, hiszen egy kötelezettségszegési eljárást zárt le az Európai Bíróság ítélete. Megjegyzem, hogy az ezzel kapcsolatos problémákra az MSZP frakciója már akkor felhívta a figyelmet.

E helyütt hadd állapítsak meg három dolgot, mert nem tudom, hogy bármilyen értelemben tényleg a Bizottsággal egyeztetve születette ez a normaszöveg. De az mégiscsak igaz, hogy a MEKH határozatával szemben benyújtott keresetlevélnek nem lesz halasztó hatálya a határozat alkalmazására. Másrészt az is igaz, hogy a bíróság a MEKH határozatát nem változtathatja meg. Harmadrészt az is igaz, hogy jogsértő határozat esetén mindaddig a jogsértő határozat szerinti árakat kell alkalmazni, amíg a MEKH újabb határozatot nem hoz. Ez a konkrét történet, a konkrét megoldás, amely kapcsán  nem tudom, milyen előkészítés történt, mert erre nem tért ki az expozé, de  lehetnek kérdőjelek arra, hogy a konkrét megoldás az ítéletnek megfelelő-e.

De nem is erről szólt ez a vita eddig, hadd mondjam el. Ezt megközelíthetjük nagyon sokféleképpen. Egyébként nyilván én is remélem, hogy megfelelő megoldást fog végül, akár módosító indítványok révén az Országgyűlés elfogadni, mert mindannyiunknak ez lenne az érdeke. A konkrét dolog itt a rezsiárakról, a gázárról, a rezsicsökkentésről és az ezzel kapcsolatos propagandáról szól, és ez a vita is erről szól.

A 2000-es évek elején, ennek az évszázadnak az első évtizedében számtalan okból rendkívül magas világpiaci árakat figyelhettünk meg mind a gázár tekintetében, mind egyéb energiahordozók tekintetében. Ez eléggé determinálja azért az adott nemzeti kormányok mozgásterét. Amennyire elkötelezett szociálisan egy-egy kormány, ebben az évtizedben is az MSZP vezette kormányok próbálták például szociális alapú gázártámogatással a legnehezebb helyzetben lévő honfitársainkat kompenzálni, segíteni abban, hogy ezek az energiadíjak számukra megfizethetők legyenek.

Azonban sok okból a 2010-es években jelentős csökkenés történt, különösen a gázár tekintetében a világpiacon. Sok oka van ennek, például a világ számtalan helyén a palagázmezők feltárása, így egyfajta bőség van ebből az energiahordozóból jelenleg, és nyilván minden ilyen folyamat ahhoz vezet, hogy az árak csökkennek. Nagyon komoly csökkenést lehetett elérni. 101 forint a mostani ár köbméterenként, de hadd mondjam el, hogy olyan pont is volt idén májusban, amikor a közép-európai gáztőzsdén ennek a szervezetnek a honlapja szerint 19 forintnál kicsit kevesebbet kellett fizetni egy köbméter gázért, de az elmúlt hónapokban egyszer sem lépte át az ár a 30 forintot.

Nyilvánvalóan abban a politikai helyzetben, abban a politikai klímában az energiahordozók ára lehetővé tette az önök számára az egyébként az MSZP-frakció által is támogatott rezsicsökkentést. Mi természetesen egy igazságosabb rezsicsökkentést csináltunk volna, ha tehettük volna, tettünk is olyan javaslatokat, hogy különösen az alacsony fogyasztási kategóriában, a legrászorultabbaknál még kevesebb legyen a rezsi díja mind a gáz, mind az áram, mind a víz tekintetében. De azt kell mondjam, teljesen érthetetlen, hogy 2014 áprilisa óta miért nem tettek további lépéseket olyan helyzetben a gázár csökkentése tekintetében, amikor a világpiacon ezt minden lehetővé tette. Minden. Az árak egészen biztosan.

(Az elnöki széket dr. Brenner Koloman, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Úgyhogy az a helyzet, hogy az önök szabályozásával nemhogy jobban jártak konkrétan az elmúlt években az emberek, hanem azt látjuk, hogy sajnos rosszabbul, merthogy sokkal kevesebbet kellett volna fizetniük. Százmilliárdos tartalék képződik ezen az ingatlannyerészkedésen, miközben családok, különösen szerény jövedelmű emberek számára ez egyre nagyobb nehézségeket okoz. Tehát én azt gondolom, hogy haladéktalanul lépni kell, csökkenteni kell a gáz árát, akár sávos rendszerben, akár figyelembe venni a rászorultsági elvet. Mi folyamatosan ilyen javaslatokat teszünk és tettünk önöknek.

(19.00)

Itt tenném az asztalra azt a kérdést is, hogy ha valóban csökkentek volna az elmúlt években tovább, a piaci folyamatoknak megfelelően a gázárak Magyarországon, akkor mondjuk, az olyan szilárd tüzelésű anyagok, illetve különböző egészségtelen technikák alkalmazása is visszaszorult volna, mondjuk, akár a Sajó völgyében, Borsod megyében, ahonnan én származom, ami számtalanszor, különösen a téli hónapokban nagyon komoly szmogot okoz, és egyébként nagyon egészségtelen levegőt eredményez, ezáltal egészségkárosodást okoz az ott élőknek. Szerintem ebben fogjunk össze, nézzük meg, hogy mik a lehetőségek. Itt van egy koronavírus-járvány, társadalmi-gazdasági problémák tömegével, most egy nagyon komoly gázárcsökkentés  és megjegyzem, hogy ez nyilván hatással van az áram árára is , egy ebből fakadó áramárcsökkentés szerintem jelentős lehetne, jelentős előrelépés lehetne számtalan magyar család számára.

Azt én is úgy gondolom, hogy természetesen lépéskényszer van, és azt szeretném mondani, hogy meg fogjuk nyilván várni, hogy milyen irányba módosul még ez a javaslat esetleg a módosító indítványokkal, vagy a Törvényalkotási bizottság összegző módosítója után. Én azonban azt javaslom, hogy mivel úgyis túlnyúltunk egy picit itt a szűken vett előterjesztésen, lépjük meg minél hamarabb, akár közösen, egyhangúlag azt, ami igenis szükséges ebben a helyzetben, és a piaci folyamatoknak megfelelően ezt a lehetőséget, hogy csökkenjen a rezsi, biztosítsuk magyar családok milliói számára. Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai