Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.08:36:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 271. felszólalás
Felszólaló Élő Norbert (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:16


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉLŐ NORBERT, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság január 23-án tárgyalta a Gazdasági és Szociális Tanácsról szóló T/18877. számú törvényjavaslatot, amelyet 15 igen, 8 nem szavazattal és 1 tartózkodás mellett a gazdasági bizottság általános vitára alkalmasnak talált.

A Gazdasági és Szociális Tanács működésének törvényben történő rögzítését a gazdasági bizottság meggyőző többsége támogatta. A bizottság tagjai örülnek annak, hogy a magyar gazdaság jövőjének tervezésével, a gazdasági fejlődéssel és a társadalmi folyamatok kölcsönhatásaival egy olyan önálló testület fog foglalkozni, amely a szakmaiság, a pártsemlegesség és a modern érdekképviselet garanciája.

A szocialista-liberális kormány újjáélesztette az Orbán-kormány idején elsorvasztott érdekegyeztetési intézményeket, ismét elindulhatott a társadalmi párbeszéd. Ismét a miniszterelnök vezeti az Idősügyi Tanácsot, rendszeresen ülésezik az Országos Érdekegyeztető Tanács, sőt megállapodásokat sikerült kötniük a kormányzattal. Már ez maga óriási fejlődést jelent, mégis, tizenhat évvel a rendszerváltozás után újabb megoldásokra, újabb fórumok bevezetésére volt szükség.

2002 után létrejött a gazdasági érdek-képviseleti szervek, a gazdasági szervezetek, a szakszervezetek, a civil szervezetek, a felsőoktatási szervezetek és az akadémiai tudós közélet képviselőiből a Gazdasági és Szociális Tanács. A GSZT létrehozását indokolta, hogy a rendszerváltozás lezárulása után a pillanatnyi, néha tűzoltó jellegű intézkedések helyett hosszú távú nemzetstratégiák megalkotására van szükség. Ezt követeli meg tőlünk, hogy sikeresen tudjunk csatlakozni az európai uniós programokhoz, és minél több forrást tudjunk felhasználni az európai uniós keretekből.

A politikai logikától független, jelentős, gazdasági és társadalomismereti, tudományos felkészültséget is igénylő, hosszú távú intézkedéseket kell meghoznunk a második Gyurcsány-kormány idején is. Modernizálnunk, hatékonyabbá kell tennünk a közigazgatást, az egészségügyi és szociális ellátást, munkahelyek tízezreinek létrehozásához kell megteremtenünk a feltételeket. Ezek a sorsfordító döntések elképzelhetetlenek a GSZT részvétele nélkül. A GSZT munkája nélkülözhetetlen ahhoz, hogy Magyar-ország sikeres legyen a XXI. században.

Európa számtalan fejlett állama bizonyította, hogy a sikerekhez, ahhoz, hogy egy ország hosszú távon legyen képes gondolkodni, szükség van az ilyen típusú, politikától független tanácsra. Ez a törvénytervezet bizonyítja, hogy Magyarország is elért a fejlettség olyan fokára, ahol létre kell jönnie egy olyan szervezetnek, amely megjelenítené mindazt a tudást, akaratot, amelyet a politikai pártok nem tudnak.

(21.30)

Szükség van erre a törvényre, hogy intézményesüljön a tanács működése. Szükség van arra, hogy biztosítva legyen a politikától való függetlensége, mert másként nincs értelme az egésznek. Szükség van a törvény elfogadására, mert van olyan politikai erő, amely kormányra kerülése esetén hajlamos elhanyagolni az érdekegyeztetést. Szükség van erre a törvényre azért is, mert ez a testület állandó, valódi, érdemi társadalmi konzultációt jelent, és nem pártpolitikai érdekből, előre meghatározott kérdésekben, és előre megírt válaszokkal folytat időszaki PR-akciókat.

Tisztelt Ház! Mindezen körülményeket figyelembe véve a bizottság többsége a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak találta, és elfogadásra javasolja a tisztelt Országgyűlésnek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai