Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.09:18:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 219. felszólalás
Felszólaló Dr. Hargitai János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARGITAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Gulyás képviselő úrnak igaza van, hogy azok mellett a módosító indítványok mellett, amit beadtunk, nyilvánvalóan tudunk érvelni, de azok is fontosak, amit a kormány támogatott. Ezért én a sok módosító indítvány közül, amit beadtunk, csak egy mellett érvelek, és megpróbálok olyan érveket felhozni mellette, ami nagy valószínűséggel a kormányzati döntés-előkészítés során elsikkadt, mert nem került a támogatott beruházások közé, mondjuk, a mohácsi kórház.

Baranya megye keleti részének ez a kórház jelenti az egészségügyi szolgáltatásokat, a 20 ezres Mohácsnak, az ötezres Pécsváradnak mint kisvárosoknak és a környezetükben még több mint negyven településnek. De Tolna megyének a bátaszéki részéről vagy Bács-Kiskun megyének a Baja alatti részéről is betegeket vonz ez a kórház. A város és a térség is úgy tekinti, hogy leginkább ez az a térségi beruházás, ami központi támogatást kellene hogy kapjon.

Kétszer a kórházat már részben sikerült felújítani bizonyos területeken, ez a befejező, harmadik ütem. Ezt a térség nagyon várja. A városi önkormányzat áldozni is akar erre a beruházásra. A beruházás után se kívánja a város privatizálni ezt a kórházat, hanem továbbra is önkormányzati szolgáltatásként kíván egészségügyi szolgáltatást nyújtani a város és térsége polgárainak.

Mi az, ami talán megfontolásra érdemes lett volna a kormányzati előkészítés során? Mohácsnak a stratégiai fekvése. Hármas határ mentén fekszünk, karnyújtásnyira van tőlünk a magyar határ, a szomszédos horvát határ, sőt a szerb határ is.

(19.50)

2007-től kezdve, ha Magyarország tagja lesz a schengeni rendszernek, akkor Mohács határkikötővel fog rendelkezni. Ez az a beruházás, a határkikötő-beruházás, aminek rég meg kellett volna már valósulnia, de ebben a kormányzati ciklusban eddig erre forrásokat nem találtunk, de remény van arra, hogy ez a beruházás, ez a nagyon fontos beruházás ebben az évben elindul. Hogyha Mohács határkikötője lesz az országnak és egyben az Európai Uniónak, akkor azokra a kihívásokra is fel kell készülnünk, amely kihívások törvényszerűen jelentkeznek egy ilyen határkikötőből adódó funkció megszerzése kapcsán.

Itt csak két dolgot említek: nem túlzás talán azt mondani, hogy az a migrációs nyomás, amely érinti az Európai Uniót, az elkövetkezendő időszakban sem fog gyengülni, és ennek az egyik célterülete lehet a maga természetes módján minden határkikötő, márpedig ez az ország legnagyobb határkikötője lesz, az ilyen típusú nyomás pedig közegészségügyi kihívásokat is jelenthet ennek a térségnek. Ezeknek a kihívásoknak pedig nem Budapesten és máshol kellene megfelelni, hanem ott, ahol ezek a kihívások jelentkeznek. Talán ezek lehetnek azok az érvek, amelyek miatt azt mondhatom, hogy megfontolhatja a kormányoldal is, még az utolsó pillanatban támogatást adhat a térség és az ország szempontjából is - azt gondolom - fontos beruházásnak.

Mindenképp a támogatását várom a jelenleg itt lévő képviselőknek, de azt gondolom, hogy Nyul István képviselő úr vagy Puch László képviselő úr, akik ebben a térségben élnek, egyéni képviselői a térségnek, biztos, hogy pozitívan fognak hozzáállni ehhez a beruházáshoz, és talán ha az én érveim sekélynek bizonyultak, az ő érveik talán még meggyőzhetik önöket, hogy a mohácsi kórházat emeljük a támogatott beruházások közé.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai