Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.08:44:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 209. felszólalás
Felszólaló Endre Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ENDRE SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az ajánlás 206., 207., 245., 246., 247., 248. és 249. számú pontjaihoz szeretnék hozzászólni. Némiképp a véletlen jól hozta a koreográfiát, hogy Lezsák Sándor képviselőtársam után szólalhatok meg, és mindjárt azt a gondolatot továbbfűzve, ami arról szól, hogy a homokhátság vízutánpótlása a szocialista-szabad demokrata kormányok legnagyobb kudarca a Duna-Tisza közén az elmúlt időszakban.

Megdöbbenve láttuk az előterjesztésben, és ezt az általános vitában is elmondtam, hogy miközben valószínűleg a XXI. század élelmiszer-biztonsági alapkérdéseinek egyik legfontosabb problémája lesz az a globális kihívás, hogy tudunk-e tiszta élelmiszert, tiszta ivóvizet biztosítani, aközben elhangoznak azok a választási ígéretek... - és most itt van a kezemben, hadd mutassam meg önöknek, és a jegyzőkönyvbe hadd diktáljam, hogy a címlapon az MSZP, a Nyugdíjasok Országos Szövetsége, a Fiatal Baloldal látható, valamint Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt; "A szocialista kormány vállalásai 2002-2006" címmel ezt ígérik: "A választási ciklusban befejezzük a Duna-Tisza közi kiszáradást gátló hálózat megépítését." Ez nemhogy befejeződött volna, hanem el sem kezdődött, erre Lezsák Sándor képviselőtársam utalt.

Az aztán mégiscsak megdöbbentő, hogy a cél- és címzett támogatásokról szóló előterjesztés vízgazdálkodási fejezetében szinte mindegyik Bács-Kiskun megyei önkormányzat vízgazdálkodásra vonatkozó pályázatát kipöccintette a kormány. Így kikerült belőle Izsák város belterületi csapadékvíz-elvezetés, Mélykút nagyközség szennyvíz-csatornázási és -tisztítási programja, Sükösd nagyközség és Érsekcsanád község közös szennyvízmű-beruházása, Szabadszállás szennyvíz-elvezetése, Szalk-szent-márton felszíni vízelvezetése, Uszód, Géderlak és Dunaszentbenedek szennyvízcsatornázása, szennyvízelvezetése.

Számomra, kiskunfélegyházi országgyűlési képviselőnek a legfájóbb az, hogy a Kiskunfélegyháza Halesz-térség ivóvízellátására vonatkozó program is kikerült ebből immáron másodszor. Ez már tavaly is az elutasított pályázatok közé került, holott az ott élő emberek úgy érvelnek, hogy a külterületen, a tanyavilágban élő embereknek is joguk van az egészséges ivóvízhez, nem csak a városban lakó honfitársaiknak. Erre vonatkozóan a Bács-Kiskun megyei fideszes képviselők benyújtották azokat a módosító indítványokat, amelyeket az előbb felsorolt ajánlási szám alatt találhatnak meg.

Arra szeretném kérni a tisztelt kormány képviselőit, a miniszter urat, hogy fontolják meg annak a lehetőségét, hogy milyen módon lehetne a Duna-Tisza közén olyan nagy problémát jelentő vízgazdálkodási ügyeket rendezni, hiszen van olyan, amikor olyan sok a víz, hogy árvíz-, belvízvédelmi problémáink vannak, és vannak olyan időszakok, amikor a Duna-Tisza köze elsivatagosodásáról beszélünk. Sajnos, az Európai Unióba könnyen lehet, hogy Magyarország egy sivatagot visz be, és nem kell nagyon élénk fantázia ahhoz, ha nem is olyan távolra, Közép-Ázsiára pillantunk, hogy Üzbegisztán, Kazahsztán vízgazdálkodási problémáival találkozzunk mint reális közép-európai problémával.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Egy kapcsolódó módosító indítványban külön is benyújtottam a kiskunfélegyházi úgynevezett haleszi térség ivóvízprogramjára vonatkozó módosító indítványomat. Nekem az a kötelességem, azért küldtek ide, hogy emellett érveljek, és ahhoz kérjem a kormány segítségét, hogy ez megvalósuljon. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a választókörzetem másik településén, Kiskunmajsán a helyi önkormányzat olyan súlyos problémákkal küzd, hogy ők még csak pályázatot sem tudtak beadni önerő híján arra, hogy a helyi vízrendszer arzéntalanítását megoldják.

Nagyon bízom benne, hogy ezek a fölvetések meghallgatásra találnak, és a Kiskunfélegyházán, egyáltalán a Duna-Tisza közén élő emberek is a vízgazdálkodásban számíthatnak a Magyar Országgyűlés segítségére.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai