Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.12:53:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 18. felszólalás
Felszólaló Gráf József (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor a magyar mezőgazdaságról és az elmúlt időszakról beszélünk, akkor soha nem szabad elfelejtenünk azt, hogy rendkívül nehéz 15-20 év áll mögöttünk, olyan szerkezeti és társadalmi mozgásokkal, amelyeket termelési oldalról nemigen tudtunk lekövetni. A másik jelentős probléma pedig az volt, hogy egy új, 540 milliós piac szerves része lettünk az elmúlt másfél évben, és a játékszabályokat, mint mindenki tudja, nem az újonnan csatlakozókhoz mérik, hanem el kell fogadni ezeket a játékszabályokat azoknak, akik belépnek az Európai Unióba.

Nagyon fájó szívvel fogadtuk el azt az első szabályt, hogy nyugat-európai partnereinkkel szemben 25 százalékos támogatásban részesülünk. A magyar kormány egyik legfontosabb lépése az volt, hogy valamilyen módon ezt a különbséget csökkentse, és egy 30 százalékos kiegészítő magyar támogatást tudjon adni mindaddig, amíg ez a különbség 2012-ig el nem fog tűnni. Ezt a magyar kormány a parlament elé terjesztette, és a magyar parlament garantálja ennek a felhasználását. Hogy miért emelem ezt ki ennyire? Mert az egyik szomszédos országban a nehéz közgazdasági helyzetre tekintettel csökkentgetik a 30 százalékos támogatást. Tavaly ezt az országot emlegették itt ellenzéki képviselőtársaim példaként nekünk. Nagyon kíváncsi lennék arra, hogy ha ezen az úton járnánk, mi lenne rá a reakció!

Ezenkívül pedig a magyar kormány azokat a hiteleket, és nem akarom megismételni, amit képviselőtársam elmondott, azért adta, mert ismét egy nagyon jelentős probléma előtt álltunk, az Európai Unióban utólagos a támogatások kifizetése, a termelési folyamat lezárásakor és befejezésekor kapják meg a gazdák a támogatást, decemberben, illetve január-februárban. Tehát ezt az egy évet valamilyen módon meg kellett oldanunk finanszírozással. Ezért volt nagyon jó és céltudatos tevékenység, hogy ez a hitel megtörtént, és egy évet, ha nagy-nagy nehézségekkel is, de át tudtunk hidalni.

Akkor jött a következő feketeleves, hogy nem tudtuk igazán az európai uniós intézményrendszert - teljesen mindegy, hogy kinek a hibájából és hogyan, mert már túl vagyunk rajta - felépíteni. Azaz a kevesebb támogatás sem jutott el a magyar gazdálkodókhoz, ami jogos elégedetlenséget keltett, természetesen. Ezért az elmúlt időszak, az elmúlt év legfontosabb munkája az volt, hogy felállítjuk ezt az intézményrendszert. Örömmel tájékoztatnám önöket, minden dicsekvést félretéve, csak a tényeket megmondani, hiszen csak annyit tettünk, ami a dolgunk és a munkánk, de azt tisztességesen elvégeztük. Tehát a 25. helyről a kifizetésekben december végéig az első háromba került Magyarország, és rögtön január közepén megkezdtük az ez évi kifizetéseket a gazdálkodók számára.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Tehát a lényeges különbség az, hogy tavaly januárban egyetlen fillér támogatáshoz nem jutott még hozzá a magyar gazdálkodó, most pedig pontosan tudja azt, hogy milyen lehetőségei vannak indítani a gazdasági évet. Eldöntheti, hogy milyen pályára teszi a saját gazdaságát, és mivel fog foglalkozni. Ez nagyon lényeges.

És nagyon lényeges az is, hogy ez a kormány, amit nem említett a képviselő úr, nemcsak beszél arról, hogy a termelőket vagyonhoz kell juttatni - erről a kérdésről minden kormány nagyon szépen beszélt -, de mi fél év alatt két termelői csoportot juttattunk nagyon komoly feldolgozói vagyonhoz. Ez a Parmalat, ahol alapvetően az Alföldi Tejszövetkezet lesz a tulajdonos, és 1,4 milliárd forintos állami garanciát adtunk a vásárláshoz. A múlt heti ülésén döntött a kormány arról, hogy mintegy 900 izsáki bortermelő megvásárolhassa, szintén komoly állami támogatással, az izsáki borfeldolgozót és a pezsgőüzemet. Azt gondolom, ez egy olyan szabályozási lehetőség a termelők kezében, amivel, ha jól élnek, akkor a környezetükben fel tudják venni a termelés mennyiségét és minőségét is.

Megépítettünk 2,5 millió tonna gabonatárolót az elmúlt időszakban. Egy lyukas garast nem adott volna senki azért, a búzát még valahogy, de hogy a kukoricát magtárba helyezi ez a kormányzat, de a termelőkkel szorosan összefogva ezt is megoldottuk, mert ez a dolgunk, ez a feladatunk.

Tehát azt gondolom, hogy lényegesen nyugodtabban készülhetünk erre az évre, és ez minden magyar agrártermelő érdeke volt, mi csak segítettünk benne.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padso-rokban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai