Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.12:14:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Magda Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MAGDA SÁNDOR (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! (Zaj. - Az elnök csenget.) A magyar mezőgazdaság 1998-2002 közötti időszakát az ötletszerű irányítás, az egyes érdekkörök megkülönböztetett támogatása és a populizmus jellemezte, így a 2002-es kormányváltás egyik nagy kihívása, hogy az európai uniós csatlakozásig miként tudunk többet tenni a gazdákért, a működő európai uniós intézményrendszerért, az agráriumért, az országért.

Így a tények és a számok alapján a következőt lehet mondani. 2002-ben 60 milliárd forint adósságkonszolidációra került sor, majd 230 milliárd forint európai uniós agrárcsatlakozási kedvezményes hitel került meghirdetésre. A 2003. évi rendkívüli elemi károk enyhítésére 10 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást és 50 milliárd forint kedvezményes hitelt biztosítottunk. A 10 milliárd forint jelentős részét a kistermelők kapták. Mintegy 63 milliárd forint értékben vásároltuk fel a külső üzletrészeket, ami közel 200 ezer embert érintett. (Zaj. - Az elnök csenget.)

(15.10)

A SAPARD 64,4 milliárd forint fejlesztési szerződés megkötésére adott lehetőséget. Fejlesztettük a termelői közösségeket, így a mintegy száz tész és más közösségi csoportok közel 7 milliárd forint támogatást kaptak. Eltöröltük a bor jövedéki adóját. Támogattuk 2,5 millió tonna új raktárkapacitás létrehozását. A gabona túltermelését intervenciós raktározással kezeljük. 2005-ben 4 millió tonna felvásárlására került sor. Az AVOP, az NVT keretében, az EU társfinanszírozásával mintegy 300 milliárd forint támogatásban részesül a vidék és az agrárium. Négy év alatt megdupláztuk a gazdák támogatását, így ami a gazdák és Torgyán József álma volt, vagyis hogy 400 milliárd forint legyen az agrárium támogatása, és az akkori kormánypárt ezt nem szavazta meg, ma valóra vált.

A kistermelők megkülönböztetés nélküli kedvezményben részesülnek. 4 millió forintról 7 millió forintra emeltük az őstermelők kedvezményes adózási lehetőségét. Az egyszerűsített adózás határát 1,5 millió forintról 3 millió forintra emeltük. Vagyis a kisgazdaságok is mintegy megduplázott támogatásban részesülnek. Módosítottuk a földtörvényt, javítottuk a földbérlők termelési biztonságát, adómentesítettük az öt évnél hosszabb termőföldbérleti díjat, illetékmentessé tettük az őstermelők termőföldtulajdon-szerzését, az őstermelők részére értékesített termőföld árbevétele ma már adómentes.

Kedvezményes hitelt biztosítunk a gazdálkodók termőföldtulajdon-szerzéséhez. Sikeres a "földért életjáradék" program, eddig több mint 20 ezer 60 év feletti mintegy 30 ezer forintos nyugdíjszerű járadékban részesül. El kell mondani, hogy a napokban megjelent hirdetés alapján további 30-40 ezer nyugdíjasnak van erre lehetősége. Ingyenesen biztosítunk földet az önkormányzatoknak fejlesztési célokra. Megvalósítjuk a szociális földprogramot.

Így a tényekre alapozva joggal kérdezhetem, hogy az Orbán-Torgyán-kormány volt-e a kisgazdaságok, a vidék és az agrárium támogatója, avagy a Medgyessy-Gyurcsány-kormány. A számokkal alátámasztott tények, úgy látom, elvitathatatlanok.

Tisztelt Parlament! Ma már kimondhatjuk, hogy megfeszített munkával sikerült az európai uniós csatlakozási intézményrendszer kialakítása. Helyreállítjuk a magyar agrárdiplomácia megtépázott tekintélyét. Így olyan külföldi országok piacainak visszaszerzésére vannak lehetőségek, mint az orosz piac vagy a kínai piac. (Font Sándor: Négy éve ezt mondjátok!) Képviselő Úr! Az ismertetett tények alapján kijelenthető, hogy 2006-ra a magyar mezőgazdaság olyan versenypályára került, amely a későbbiekben is csak úgy fejlődhet, ha nélkülözi a hozzá nem értést, a demagógiát, ezért a nehéz munkával megteremtett biztonságos alapokat populista politikával ne engedjük tönkretenni! Fontos ez azért, mert 2007-2013 Magyarország, a magyar vidék, az agrárium sorsfordító időszaka.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai