Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.17:48:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2018.10.31.), 84. felszólalás
Felszólaló Dr. Sztáray Péter András
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 2:55


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZTÁRAY PÉTER ANDRÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Elnök úr, köszönöm szépen. Köszönöm szépen a diplomáciai pályával kapcsolatos pozitív megjegyzéseket. Én magam 25 éve vagyok ezen a pályán, és ezért azt gondolom, hogy van némi tapasztalatom abban, hogy mennyire fontos, hogy a kormány tudta rendezni a külképviseletekkel és a tartós külszolgálatokkal kapcsolatos kérdéseket ebben a törvényben.Igazából nem mondhatjuk, hogy egy kapkodásról van szó, hiszen majdnem harmincéves hátralék ledolgozása történt ezzel a két évvel ezelőtti törvényjavaslattal. Azt is látni kell, hogy ez egy nagyon speciális törvény, mert egy rendkívül bonyolult és rendkívül komplex viszonyrendszert rendez, amit ráadásul globálisan az egész világon alkalmazni kell.

Tehát ilyen értelemben olyan irányokat kell rendezni, amelyek a legtöbb országban eltérőek, kezdve a társadalombiztosítástól az iskoláztatásig, ezért nem véletlen az, hogy bizonyos módosítások és hozzáigazítások az első két év tapasztalatai alapján valóban szükségessé váltak.

A konkrét ügyekkel kapcsolatban csak egy-két megjegyzést tennék. Egyrészt az utazó nagykövet intézménye szerintem egy nagyon fontos, rugalmas diplomáciai intézmény, ezzel a jövőben is élni fog a kormány, illetve a külgazdasági és külügyminiszter. Egyes speciális célfeladatokra rendelve a nagykövetek budapesti székhellyel, a globális irányokat is tekintetbe véve részt tudnak venni bizonyos célok előremozdításában.

A másik az, hogy a körültekintő vagy nem körültekintő magatartást hogyan értékeljük. Itt nyilván arról van szó, hogy válságövezetekbe utazni nem feltétlenül egy szükséges dolog. Vannak kivételek egyébként, például a humanitárius célból utazók kivételnek számítanak, és ez természetes is.

(13.10)

De az megítélés kérdése és ez az egyéni felelősség irányába való elmozdulást jelenti, hogy valóban, ha valaki nem körültekintően utazik egy ilyen válságövezetbe, akkor azért elvárható, hogy saját magáért felelősséget vállaljon.

Ugyanígy az, hogy a környező országok és az oktatás, az iskoláztatás a gyerekek esetében hogy történik; azt gondolom, természetes, hogy a Kárpát-medencén belül, ahol kicsik a távolságok, nagyobb rugalmasságot biztosítsunk a szülőknek, illetve a tanulóknak és hallgatóknak abban a tekintetben, hogy hol végzik a tanulmányaikat. Ez egy reagálás a valós élethelyzetekre.

A 20 eurós ügy: valóban nem túl nagy összeg, és országonként eltérő a felhasználhatóságának a mértéke is. Azt gondolom, hogy érdemes megnézni, hogy milyen feltételekkel vehető igénybe, de abban az esetben, ha nem állnak fenn a hazatérési kölcsön nyújtásának feltételei, mindenképpen igénybe vehetőek, és sok országban 20 euró is valós segítséget jelent az érintetteknek.

A többi kérdésre később visszatérünk majd a bizottsági vitában is. Köszönöm szépen a megjegyzéseket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai