Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.26.23:31:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2019.04.01.), 185. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy István (Fidesz)
Beosztás agrárminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Mint ahogy ön előtt is ismert, a Mezőgazdasági és Halászati Tanács március 18-ai brüsszeli ülésén Magyarország Bulgáriával, Horvátországgal, Csehországgal, Lettországgal, Szlovákiával és Szlovéniával közös nyilatkozatban kérte a termeléshez kötött támogatások legalább jelenlegi szinten tartását vagy akár növelését is (Az elnök csenget.) a 2020 utáni időszakban. A hét ország közös fellépésére azért volt szükség, mert a közös agrárpolitika reformjára vonatkozó bizottsági javaslat visszalépést jelent a termeléstől függő jogcímek mostani támogatási szintjéhez képest. Jelenleg ugyanis meghatározott termények termesztéséhez és állatok tartásához kapcsoltan a hazai gazdálkodóknak a közvetlen támogatások teljes keretéből összesen 15 százalékot lehet folyósítani. Az Európai Bizottság javaslata alapján viszont a Magyarországnak járó közvetlen támogatási keret 10+2 százalékára csökkenne a termeléshez kötött támogatások mértéke.

Szeretném hangsúlyozni, hogy Magyarország számára kiemelten fontos eszköz a termeléshez kötött támogatások rendszere. A jogcím eddig is hatékonyan segítette az érintett ágazatok termelőit, és érdemben képes volt enyhíteni terheiket. Az ilyen jellegű jogcímek megtartása alapvető fontosságú az olyan munkaerő-igényes ágazatok megfelelő finanszírozásához és versenyképességének fenntartásához, mint az állattenyésztés vagy a kertészet.

Ezen ágazatok nemcsak most, hanem korábban is prioritást élveztek. Ezért is került a mostani rendszert megelőzően bevezetésre például a tényleges termelési eredményektől függő különleges tejtámogatás, de említhetném a zöldség-gyümölcs- vagy a kérődzőszerkezet-átalakítási programot is. Mivel a valódi eredményeket értékelő, a tényleges termelés mértékétől függő támogatási jogcímek meghatározó jelentőséggel bírnak a hazai termelők esetében, ezen jogcímek megőrzését és legalább a jelenlegi támogatási szint fenntartását kiemelt prioritásként kezeli az agrártárca. Ezért tudtuk maximálisan támogatni a kezdeményezést és a kapcsolt támogatásokra vonatkozó költségvetési részarány emelkedését.

Fontos ugyanakkor azt is látni, hogy mivel a termeléshez kötött támogatások rendszere valamely jelentős nehézséggel küzdő ágazat kiegészítő támogatására biztosít lehetőséget, felmerül az érintett ágazatok bővítésének szükségessége is. E tekintetben Magyarország arra törekszik, hogy kiszélesítse a termeléstől függő támogatással érintett ágazatok körét, aminek köszönhetően az eddig nem támogatott ágazatok helyzetének javítását lehetne biztosítani.

Ezért továbbra is nagyon nagy jelentőségűnek tartjuk azt, hogy a szubszidiaritás elvével összhangban a termeléshez kötött támogatással érintett ágazatok meghatározása terén nagyobb rugalmasságot kapjanak a tagállamok, és az érintett ágazatok körét az Európai Bizottság eredeti javaslatához képest is ki lehessen bővíteni. Mindezek ismeretében szükséges hangsúlyozni azt is, hogy Magyarország egy olyan közös, új agrárpolitika elfogadásában érdekelt, amely révén a hazai termelők a lehető legegyszerűbben igényelhetik és kapják meg az őket megillető támogatásokat.

Ezzel együtt továbbra is biztosítani kell, hogy minden nehéz helyzetben lévő ágazat érdemi támogatásban részesüljön. Ezek eléréséhez azonban az Európai Bizottság javaslatának jelentős módosítására van szükség, amelyet a KAP-tárgyalások további szakaszában is képviselni fogunk. Ezért van szükség arra, hogy a gazdatársadalom összefogjon, és hogy azt a petíciót, amit közösen indítottunk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, minél többen aláírják.

Szeretném jelezni a tisztelt Háznak, hogy a ma reggeli állapot szerint 146,5 ezren írták már alá ezt a petíciót. Jelzi mindez a gazdák érdeklődését, jelzi mindazt az erőt, amely e mögött a támogatás mögött van. És jelzi azt az érdeket és azt a szándékot is, hogy meg kell óvni, meg kell védeni ezt a támogatást, nem lehet hagyni, hogy a közös agrárpolitika eurócentjei más célt szolgáljanak, mint az agrárpolitika. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Nem lehet migrációs célokra fordítani mindezt. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai