Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.22:34:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2022.06.22.), 46. felszólalás
Felszólaló Németh Szilárd István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:53


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az elhúzódó orosz-ukrán háború és a brüsszeli energia- és szankciós politika miatt most a legfontosabb feladat Magyarország békéjének és biztonságának megőrzése, valamint az ország energiaellátásának biztosítása és a rezsicsökkentés fenntartása. Ezért már a legelején nyugodtan megállapíthatjuk, hogy Magyarország 2023. évi költségvetése a rezsivédelem és a honvédelem költségvetése. Minden forrást biztosít azoknak az eredményeknek a megvédéséhez és fenntartásához, amiket az elmúlt 12 évben a magyar emberekkel együttműködésben és közös erőfeszítéssel értünk el. Ezek a következők: az ország biztonsága, a rezsicsökkentés fenntartása, a családtámogatási rendszerünk, a nyugdíjak értékének és a közel teljes foglalkoztatásnak, a munkahelyeknek a megőrzése.

Így ezek a kormány és a Fidesz-KDNP fő célkitűzései a 2023. évi költségvetésben is, ami ezért két kiemelt alapot tartalmaz: a Rezsivédelmi Alapot, amelyben 670 milliárd forint, és a Honvédelmi Alapot, amelyben 842 milliárd forint áll majd rendelkezésünkre a szükséges kiadásokra a jövő évben. Az alapok közel 1450 milliárd forint fő bevételi forrása az úgynevezett extraprofitadókból származik. Itt azt várjuk el, hogy nagyobb társadalmi szerepvállalást és igazságosabb közteherviselést kérünk azoktól, akik a háború következtében a tervezett üzleti nyereségük felett jóval magasabb hasznot, úgynevezett extraprofitot értek el a háború következményeképpen. Hangsúlyozom, az ukrajnai háború nem a mi háborúnk, így a magyar családok sem viselhetik annak a háborús válságnak fő terheit, amely a szomszédunkban robbant ki, velünk senki sem fizettetheti meg a háború árat.

Tisztelt Országgyűlés! Nem volt ez mindig így. A Gyurcsány-Bajnai-kormányok válságkezelése idején a baloldal nem a magyar családok, hanem Brüsszel és a multik érdekeit szolgálta. Simán hagyták, hogy az ekkorra már 100 százalékig külföldi kézben lévő energiaszolgáltatók kizsebeljék és sárgacsekk-adósságba hajszolják a magyar háztartásokat. Gyurcsány nyolc éve alatt tizenötször emelték az egyetemes szolgáltatások árát, a gáz ára 206 százalékkal, háromszorosára, az áramé pedig 97 százalékkal, kétszeresére nőtt. Ennek következtében a magyarok 52 milliárd forint értékben halmoztak fel rezsitartozást, és mi fizettük Európa legmagasabb háztartási gáz- és villanyszámláit. Ugyanekkor a külföldi energiaszolgáltatók több mint 1300 milliárd forint extraprofitot menekítettek ki az országból, ha úgy teszik, ennyit vontak ki a magyar gazdaságból.

Gyurcsány  a brüsszeli bürokraták és az európai balliberálisok vállveregetése mellett  a magyar családokkal fizettette meg az akkori válság árát és a multik extraprofitját. A hazai baloldal ma is ezt tenné, amit nap mint nap be is vallanak, hiszen a háborús uszítók oldalán állva folyamatosan és kíméletlenül támadják a rezsicsökkentést. Karácsony például Brüsszelbe rohan feljelenteni a hazáját, helyettesei, a dúsgazdag, MSZP-s Tüttő Kata és a jómódú, Gyurcsány-párti Bősz Anett elképesztő cinizmussal adnak spórolós életmódtanácsokat a magyar embereknek, a budapestieknek. Márki-Zay és Gyurcsány pedig ostobaságnak, hülyeségnek és fenntarthatatlannak nevezik a rezsicsökkentést, amit egyébként szerintük azonnal meg is kellene szüntetni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! A hazai baloldallal szemben mi Magyarország érdekeit szolgáljuk, a Fidesz-KDNP a magyar emberek oldalán áll. Ezért védjük foggal-körömmel a családok létbiztonságának egyik legfontosabb biztosítékát, ezért küzdünk a háztartásirezsi-csökkentés mindenáron való megőrzéséért most, a mélyülő és elhúzódó háborús válság közepette is.

A rezsicsökkentést Brüsszel, a multik és a hazai baloldal folyamatos és brutális támadásai ellenére már tíz éve fenntartjuk. Ennek következtében az EU-ban legolcsóbban jutunk hozzá a háztartási gázhoz, és a második legkevesebbet fizetjük a villanyáramért. És most is, amikor mindenütt az égbe emelkedtek az energiaárak, még akkor is egész Európában egyedülálló módon, csak bennünket, magyarokat véd a rezsicsökkentés. Egy köbméter gázt 115 forintért vásárolunk 565 forint helyett. A villany kilowattóránkénti ára pedig 37 forintba kerül 148 forint helyett.

Ennek megvédésére és fenntartására hoztuk létre a 2023. évi költségvetésünkben a Rezsivédelmi Alapot is. És így sem lesz egyszerű és könnyű, de kiállunk az alanyi jogon járó és törvényben rögzített háztartásirezsi-csökkentés mellett.

Tisztelt Országgyűlés! A Rezsivédelmi Alap magában foglalja az egyetemes szolgáltatás lakossági rezsiárszint-védelméhez, valamint az energiaár-növekedés kompenzációjához szükséges kiadási és az azok fedezetét jelentő bevételi előirányzatokat. A Rezsivédelmi Alap kiadásainak célja a drasztikus és kiszámíthatatlan világpiaci energiaár-emelkedés hatásainak mérséklése, a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzése, ezáltal a családok megfizethető és biztonságos energiaellátása. E célra 670 milliárd forintot fordítunk az extraprofit-adózásra kötelezettek befizetéseiből.

Az energiaágazattól 242,3 milliárd forintot várunk. Ezért 25 százalékos kulcsú különadót vezetünk be az Ural- és a Brent-olaj ára közötti különbözeten elért extraprofitra. Ezen a bevételi soron jelenik meg a KÁT/METÁR rendszerből kilépők által fizetendő különadó is. Emellett az adónem alanyi körét bővítjük a bioetanol-gyártó, keményítő- és keményítőtermékeket gyártó, valamint a napraforgóolaj-gyártó vállalatoknál is.

A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény alapján a kitermelt ásványi nyersanyag és geotermikus energia után az államot részesedés, úgynevezett bányajáradék illeti meg. A bányajáradék összegét a kitermelt ásványi nyersanyag, illetve geotermikus energia mennyisége, az egyes nyersanyagokhoz és energiához tartozó fajlagos érték, valamint a járadék százalékos mértéke határozza meg. Elég bonyolult számítás, de utána lehet járni.

(14.50)

A bányajáradék-bevétel mind a szénhidrogének, mind pedig a nem szénhidrogén jellegű alapanyagok kitermelése után fizetendő járadékot is magában foglalja. A bányajáradék jelentős részét azonban a földgáztermelés után kell fizetni. Tekintettel arra, hogy a földgáz világpiaci ára az idei évben jelentős mértékben nőtt, és a piaci előrejelzések szerint 2023-ban is magas szinten marad, a bányajáradékból származó bevételek még változatlan szabályozó eszközök mellett is jelentős mértéket érnének el. A bányajáradék-bevétel jövőre előirányzott összege 240 milliárd forint lesz, amit természetesen ebbe a rezsialapba kell befizetni.

A légitársaságoknál az európai országok nagy többségének a példájából indultunk ki. 30 milliárd forintot várunk ettől az új adónemtől, amiből egyébként egyetlenegy fillért sem engedünk átterhelni a magyar utasokra. Mindezt fogyasztóvédelmi eszközökkel fogjuk elérni, még akkor is, ha van olyan agresszív, ostobán, sőt talán mondhatjuk nyugodtan, bunkón viselkedő külföldi tulajdonos, aki a magyar törvényeken felül- és kívülállónak gondolja saját magát és a légitársaságát. És végül a Rezsivédelmi Alap távközlési adóból tervezett bevétele 96,4 milliárd forint. Ennek a növekedés és az adóalanyi kör kiterjesztése, valamint a 2022. július 1-jétől bevezetésre kerülő nettó árbevétel alapú, sávosan meghatározott távközlési pótadó az alapja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm Varga Mihály miniszter úrnak és munkatársainak, hogy olyan költségvetést terjesztettek elénk, ami lehetővé teszi, hogy a Fidesz-KDNP politikájának egyik sarokköve, a háztartási rezsicsökkentés védelme és fenntartása 2023-ban, az egyre mélyülő és elhúzódó háborús válság közepette is fiskális szempontból megalapozott és pénzügyileg biztosított legyen. Arra kérem önöket, hogy a 2023. évi költségvetési tervezetet a szavazataikkal is legyenek szívesek támogatni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai