Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.11:07:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2020.07.02.), 2. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Nagyon köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! A mai napirend előtti felszólalásomnak az alcíme, hogy vajon miért szavazta meg Varga Mihály pénzügyminiszter a Párbeszéd alapjövedelemről szóló költségvetési módosító csomagját, merthogy ez történt ezen a héten, hétfőn. Amikor néhány ellenzéki módosítóról is szavazhattunk a költségvetés kapcsán, akkor a Párbeszéd által fenntartásra kért, alapjövedelemről szóló módosító csomagot - meglepetésre  nemcsak a baloldali pártok, így a Párbeszéd mellett az MSZP és a DK frakciója  (Dr. Rétvári Bence: Miért nem szavazta meg a Párbeszéd Brenner Kolomant?) ezúton is köszönöm nekik , hanem a Fidesz részéről Varga Mihály pénzügyminiszter is megszavazta. Nagyon örülünk ennek a váratlan fejleménynek, és most szeretném megfejteni az okát. Azt a nyilvánvaló nonszenszt kizárhatjuk, hogy véletlenül szavazta volna meg pénzügyminiszter úr a történelem legnagyobb költségvetési módosító csomagját, amit Magyarországon benyújtottak a parlamentnek. Sorozatban szavaztunk ellenzéki módosítókról, elmondták azt is, hogy ki nyújtotta be (Dr. Rétvári Bence: Még ő maga is röhög a saját felszólalásán.), és mégiscsak a pénzügyminiszter bizonyosan kiemelt figyelemmel követi a költségvetéssel kapcsolatos szavazásokat. Sőt, aki nem országgyűlési képviselő, annak elmondom, hogy tíz másodpercünk van szavazni, villog a megnyomott gombnak megfelelő szavazat, tehát még korrigálni is lehet, ha valaki véletlenül félrenyomta. Varga Mihálynak tehát jó oka kellett legyen arra, hogy megszavazza az alapjövedelem költségvetését, és ezt kell megfejtenünk, hogy mégis mi lehetett.

Lehet, hogy egyszerűen jó pénzügyminiszterként megnézte, hogy ez a nagyméretű átrendezés a költségvetési hiányt nem növeli, növeli viszont az emberek létbiztonságát, életszínvonalát, és egyszerre jó hatással van a társadalomra és a gazdaságra, és ilyen módon pénzügyminiszteri felelőssége körében úgy döntött, eltérve a frakció kiabálóembere által kiadott „nem”-től, hogy ő mégiscsak megszavazza. Vagy lehet, hogy jó politikus, és megnézi, hogy mit akarnak az emberek, azt pedig látjuk, hogy még a válság előtt is már az emberek közel 70 százaléka támogatta Magyarországon az alapjövedelem bevezetését. Most, a koronavírus-járványt követő gazdasági-társadalmi válságban 80 százalék azoknak az aránya, akik támogatják, hogy vezessük be Magyarországon az alapjövedelmet. Tehát öt magyarból négy bevezetné az alapjövedelmet.

De az is lehet, hogy Varga Mihály megnézte azokat a jó nemzetközi gyakorlatokat, amik a válságban, de már annak előtte is terjedtek, például a baloldalisággal nem vádolható Trump-kormányzat helikopterpénzét, vagy ugyanezt a megoldást Hongkongban. Megnézte talán az olasz tapasztalatot az alapjövedelem bevezetéséről, ahol már egy éve létezik ez az intézmény, és most bővítették, megnézte, hogy a spanyol kormány június 15-étől közel két és fél millió ember számára tette elérhetővé az alapjövedelmet. Talán meghallotta Skócia miniszterelnökének szavát, aki azt kérte a brit parlamenttől, hogy engedjék meg Skóciának, hogy bevezesse az alapjövedelmet, vagy éppen olvasta az ír kormányprogramot, ahol három párt abban állapodott meg, hogy ők is elkötelezik magukat az alapjövedelem mellett, és kiterjedt kísérleteket indítanak a korábbi példák alapján. Sőt, lehet, hogy a finn kísérleteket nézte, ahol kiderült az, hogy az alapjövedelem, ha nem is növeli, de nem is csökkenti a munkavállalási hajlandóságot, ugyanakkor javítja az emberek testi-lelki állapotát, egészségét, növeli a többi emberben is az intézményekbe vetett bizalmat, egyszerűen egy boldogabb, jobb országot hoz létre, és más országban folytatott kísérletekből tudjuk, hogy csökkenti például az iskolai lemorzsolódási arányt, csökkenti a bűnözést és az ezzel járó stresszt.

Örülök, hogy itt van Tállai államtitkár úr, aki nyilván a miniszter helyett majd meg tudja mondani, hogy miért szavazott így Varga Mihály. Talán Varga Mihály utánanézett egy korábbi, tájékozatlanságról árulkodó felszólalásának, amikor azt mondta, hogy a Párbeszéd alapjövedelem-javaslata helikopterpénz lenne. Közel sem az, de az igaz, hogy hétmillió embert a tízmillió magyar polgárból elér, garantálja azt, hogy minden gyerek után legalább 50 ezer forint támogatást és minden felnőttnek legalább 100 ezer forint jövedelmet biztosítsunk, de a dolgozóknál is azt eredményezi, hogy a nettó minimálbér a mostani 107 ezerről majdnem 60 ezer forinttal magasabbra, több mint 166 ezer forintra emelkedne, és a négy és fél millió foglalkoztatottból hárommilliónak növelné ez a jövedelmét, a bevételét.

Tehát, belátta, hogy az alapjövedelem nem segély, hanem egy olyan állampolgári járandóság, jogosultság, amely az élethez való jogunknak a költségvetési megfelelője, amely garantálja azt, hogy tényleg senki ne maradjon egyedül, senki ne maradjon az út szélén, senki ne maradjon nincstelenül, kiszolgáltatottan ebben a világban. Lehet, hogy megmozdult benne az emberi jó szándék, amely tényleg politikai meggyőződéstől, világnézetektől függetlenül ott lehet mindenkiben, hiszen ezt nemcsak baloldalról, hanem a konzervatívok és a liberálisok közül is sokan támogatják.

Úgyhogy nagyon örülök, hogy Varga Mihály végre felsorakozott az alapjövedelem-javaslatunk mellett, és a költségvetés tárgyalása során ezt szavazatával is támogatta. Köszönöm szépen. (Dr. Schmuck Erzsébet tapsol.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai