Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.15:39:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.), 105. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy István (Fidesz)
Beosztás agrárminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Nagyon komoly problémával nézünk szembe, hiszen annak, hogy a szomszédunkban kitört a háború, rendkívüli következményei vannak. Az ukrán gabona hagyományos útvonala korábban fekete-tengeri kikötőkön keresztül hagyta el Ukrajnát és ért el Afrika és az Arab-félsziget kikötőibe, és jutott el olyan emberekhez, akiknél gabonahiány van, és az élelmezéshez szüksége van az ukrán gabonára.

A háború következtében azonban ez az útvonal lezárult, és ezért megoldást kellett találni. Ezért Magyarország is támogatta azt, hogy legyen egy szolidaritási útvonal, szárazföldön menekítsük ki az ukrán gabonát erről a területről, és juttassuk el a hagyományos piacokra. Sajnos azzal kellett szembesülnünk, hogy a szolidaritási folyosó nem működik megfelelően, ugyanis nem a hagyományos piacokra jutott el, hanem itt, az európai uniós piacokat foglalta el ez a gabona. És mivel a szárazföldi szállítás drágább, mint a tengeri útvonal, ezért természetesen a határ menti országokban megállt ez a tranzit, és gyakorlatilag itt keresett aztán vevőre, teljesen tönkretéve a magyar gabonapiacot, és lassan teljesen tönkretéve az egész európai hagyományos piacot, hiszen a gabona ára 40-60 százalékkal csökkent az egész Európai Unió területén, és ez bizony nagyon komoly termelési nehézségeket okoz az európai gazdatársadalomnak. Ez nem fair! Nem fair azért, mert más termelési körülmények között állítjuk elő, más szabályok mentén kell az európai uniós gazdáknak termelni, mint az ukrán gazdáknak.

És itt jön egy újabb nagy kérdés: miért nem érdekelt abban Ukrajna, hogy ez a gabonamennyiség eljusson a hagyományos piacokra? Magyarország az öt határ menti országgal összefogva többször is javaslatot tett tranzitdíj-támogatásra, juttassuk el a szabad tengeri kikötőkhöz ezt a gabonát, és juttassuk el a megfelelő piacaira, hiszen ha nem jut oda, akkor éhínség lesz, ha éhínség lesz, migrációs válság lesz, és az újra csak Európát nyomja, tehát kétszeresen is el fogjuk szenvedni ennek a hibás döntésnek a következményeit.

(16.20)

Most újabb javaslatot tettünk le az asztalra, hogy garantáljuk, hogy elhagyja Európa területét ez az ukrán gabona, mégpedig egy kauciót a felvásárlók számára, hogy fizessenek, és csak akkor kapják vissza, amikor majd elhagyja az Európai Unió területét ez a mennyiség. Nagyon nehéz, rendkívül nehéz probléma ez.

A magyar gazdák szembesülhettek azzal, hogy a kormányukra számíthatnak. Stratégiai partnerségben vagyunk, stratégiai együttműködésben vagyunk a magyar gazdákkal, és minden körülmények között megvédjük a gazdáink érdekeit. Hiszen mit tapasztaltunk? Hiába jeleztük Brüsszel felé, az Európai Unió felé, hogy problémák vannak, zavarok vannak a piacon, nem hallották meg a hangunkat. Amikor egyoldalú bátor, nemzeti döntést hoztunk, és lezártuk a határainkat az ukrán mezőgazdasági termékek elől, és ehhez szövetségeseket találtunk, és ez a szövetség erősnek bizonyult, akkor az Európai Unió is meghátrált, és lehetővé tette, hogy rendeletileg szabályozva mentesülhessünk az ukrán gabonaimport alól. Majd ennek a határideje lejárt szeptember 15-én.

Hiába jeleztük, hogy a probléma nincs megoldva, és semmilyen szakmai indok nem támasztja alá ennek a határidőnek a létjogosultságát, hiszen a kukorica és a napraforgó aratása még el sem kezdődött jóformán, nem hallotta meg az Európai Unió, ezért Magyarország újra bátor döntéssel, egyoldalúan lezárta a határt. Mit kell tennünk? Arra kell felkészülnünk, hogy ez a probléma hosszú távon velünk lesz. Arra kell felkészülnünk, hogy el kell tudni mondani mindenkinek, a tranzitútvonalat biztosítjuk, de nem vagyunk hajlandók Európa belső piacait a multinacionális nemzetközi tőkebefektetések áldozatává tenni  ez a helyzet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai