Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.12:10:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 36-38. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  36 - 38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. (Mikrofon nélkül:) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A parlament 2004. december 20-án elfogadta a Nemzeti Audiovizuális Archívumról szóló törvényt. Ez lehetővé teszi egy új, az elektronikus médiumokban keletkezett audiovizuális tartalmakat megőrző közgyűjtemény létrehozását.

ELNÖK: Bocsánat, képviselő úr. Nem hallatszik, nem tudom, hogy a mikrofonját feltette-e. (Pettkó András feltűzi a mikrofonját, majd folytatja.) Máris jobb.

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): A tervek szerint 2005 második felében tesztüzemben, 2006. január 1-jétől pedig élesben működő NAVA az első nyilvános magyarországi digitális archívum lenne. Az archívum működésére a 2005-ös költségvetési törvény 5,3 milliárd forintot biztosított a NKÖM keretein belül. Az összeg rendeltetése az, hogy megvásárolják a Magyar Televízió archívumának egy részét. Ez az átadott anyag lenne a NAVA első állománya, ezt a feldolgozott tartalmat szolgáltatná először az új intézmény. Ehhez szükséges, hogy az IHM, a NKÖM és a Magyar Televízió szerződésben rögzítse a feltételeket.

Tisztelt Miniszter Úr! Ez a szerződés a mai napig nincs aláírva. A NAVA mindmáig nem jutott a tervezett állományához, a Magyar Televízió pedig nem kapta meg az üzleti tervében is számításba vett pénzt.

Az MDF megszavazta a NAVA-törvényt, mert úgy gondoltuk, hogy a nemzeti archívumok ügye politikától függetlenül hosszú távú kulturális feladat. Meg kell mondanunk, csalódtunk. Azt hittük, a tett intézkedések alapján az új digitális múzeum valóban működni fog. De nem működik, és erre nincs mentség. A NAVA honlapja ma sem szolgáltat, a tesztüzem, ha rejtőzködik is valahol, ez bizonyára drágán kreált hálószemen nem elérhető.

Egyébként a NAVA kudarca mellett még egy következményre szeretném felhívni a figyelmet. Ha a tulajdonos, az Országgyűlés nem avatkozik be, akkor egy-másfél hónapon belül elfogy a köztévé pénze. Az intézmény ugyanis hiába várja a kulturális tárcától a költségvetésben rögzített 5,3 milliárd forintot a tévéarchívum anyagainak felhasználási jogaiért.

A NAVA helyzetére vonatkozóan kérdést intéztem Kovács Kálmán informatikai miniszterhez szeptember 29-én. Azt a választ kaptam Csepeli György államtitkár úrtól, hogy a NAVA-projekttel minden rendben van, a vonatkozó szerződéseket rövidesen aláírják. Meg kell állapítanom, hogy nem kaptam megfelelő választ. Ugyanis a NAVA-szerződések mostanáig nincsenek aláírva. Sőt, kiderült, hogy a kormány a zárszámadási törvényben módosítani kívánja a NAVA-tételt egy teljesen új koncepció alapján, egy teljesen más összeggel.

(Az elnöki széket dr. Dávid Ibolya, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Ezzel természetesen a NAVA működését is teljesen más irányba terelhetik, teljesen más alapokra helyezhetik a januártól induló vagy indulni tervezett munkát. Miniszter úr, miért nem kapott erről tájékoztatást a parlament szakbizottsága? Miért nem ismertetik az új elképzeléseket a szakmai közvéleménnyel? Egyáltalán, milyen szervezet jár el most NAVA-ügyekben: a Millenáris Kht., a Neumann Ház Alapítvány, a NAVA Iroda vagy valamelyik minisztérium? Mikor kapja meg a Televízió az 5,3 milliárd forintját?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  36 - 38  Következő    Ülésnap adatai