Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.12:43:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 262. felszólalás
Felszólaló Dr. Illés Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Környezetvédelmi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ILLÉS ZOLTÁN, a környezetvédelmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Hallgatók! - akik a rádió hullámain keresztül kísérik figyelemmel ezt a vitát. Megtisztelőnek tartom, és egyszerre büszke is vagyok arra, hogy egy kisebbségi véleményt képviselek, mármint kisebbségi véleményt az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságban, azért, mert az az álláspont, amit képviselek, meg vagyok róla győződve, hogy a magyar társadalmon belül többségi álláspont, még akkor is, ha az atomlobbi olyan manipulációt hajt végre, hogy közvélemény-kutatásokat finanszíroz, és ennek kapcsán olyan kérdéseket tesz fel médiakutató cégek révén, amelyekből más következtetéseket vonnak le.

Azért mondom azt, hogy ez a többségi álláspont a magyar társadalomban, mert ez idáig - lehet persze azt mondani, hogy kevés emberrel találkozom - nem volt olyan épeszű ember ebben az országban, aki számos tényt, számos összefüggést megismerve ahhoz adta volna a voksát villamoson, baráti beszélgetésben, lakossági fórumon, hogy az atomerőmű élettartamát meg kell hosszabbítani. Mert abban a pillanatban, amikor felmerül az, hogy olyan atomerőmű, amely környezetbarát, olyan atomerőmű, amely szén-dioxidot csökkent, olyan atomerőmű, amely ellátásbiztonságot jelent, nem létezik; abban a pillanatban, amikor azt mondják az embereknek, hogy az uránérc kibányászási költsége, valamint az urán fűtőelemek költsége az elkövetkezendő évtizedekben növekedni fog; akkor, amikor azt mondják az embereknek, hogy a Paksi Atomerőmű 2-es blokkja a mai napig nem működik súlyos üzemzavar következtében, és egyéb más tényezőket mondok az embereknek, abban a pillanatban nincs olyan magyar állampolgár, aki az élettartam-hosszabbítás mellett tenné le a voksát.

Természetesen PR-fogásként értékelem ezt az országgyűlési határozattervezetet, mindenféleképpen a második része, az atomerőmű élettartam-hosszabbítása tekintetében, de szeretném jelezni, meggyőződésem, hogy az atomlobbi számára ez a bős-nagymarosi szindróma vagy pedig a zengői szindróma lesz. És jól mondta a képviselőtársam, Orosz Sándor, ezzel a döntéssel ugyan meg lehet szavaztatni a Magyar Országgyűlésben, lesz a Fidesz részéről olyan, aki megszavazza, lesz az SZDSZ, az MSZP részéről, aki ezt az országgyűlési határozatot megszavazza, lesz minden párt részéről, ezzel együtt semmi nem dőlt el.

Biztosítani tudok mindenkit ebben az országban, hogy a “táncö, az a mozgalom, az a folyamat, amely az atomerőmű élettartamának végleges megoldásához, az atomerőmű bezárásához vezet, most fog elkezdődni. Méghozzá azért, mert nagyon jó magyar és orosz tudósok, mérnökök meghatározták az atomerőmű élettartamát, márpedig a blokkokat 2016-ban be kell zárni. 2006 és 2016 között a mérnökök szerint az atomerőmű eljut végső élettartamának fázisába, és ez az elkövetkezendő tíz év áll rendelkezésre ahhoz, hogy a Pakson megtermelt villamos energia, az ország villamosenergia-igényének közel 40 százaléka kiküszöbölésre kerüljön.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Elvi hozzájárulást kell adni az Országgyűlésnek a bátaapáti-üveghutai atomtemető ügyéből kifolyólag - áll a '96. évi LXVI. törvény szövegében. Ugyanakkor itt az országgyűlési határozat azt mondja - szó szerint idézem -: “földtanilag már alkalmasnak minősített területenö; államtitkár úr expozéjában, elmondása szerint is földtanilag alkalmas területen. Szeretném jelezni, hogy az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága előtt az ELTE geofizikai tanszékének vezetője jelentette ki - a szó szerinti jegyzőkönyvben benne van -, hogy Üveghuta térségében az a gránittömb, amelyben a fúrásokat most is végzik, kutatásokat folytatnak a minősége tekintetében, alkalmatlan kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékok elhelyezésére azért, mert töredezett. És a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szabályzatában, előírásaiban, biztonsági rendelkezésében benne van, hogy töredezett gránittömbben nem lehet elhelyezni ilyen jellegű radioaktív hulladékot.

Ami az ország biztonságos, hosszú távú villamosenergia-ellátását illeti - ez van az országgyűlési határozattervezet második részében -: tudomásul kellene venni ezt a tájékoztatást, hogy az élettartam-hosszabbítás bekövetkezik. Azt kell mondanom, hogy az ország hosszú távú biztonságos villamosenergia-ellátásához a Paksi Atomerőmű nem járul hozzá, pont ellenkezőleg, rosszabb lesz az ország biztonságos villamosenergia-ellátása azért, mert közel 40 százaléka egyetlenegy forrásból jön ennek az energiának.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai