Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.12.15:38:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2020.11.16.), 278. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ceterum censeo, a néppárti Jobbik kezdettől fogva tiltakozott az ellen, hogy a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatát kiszervezzék; az eddig elmúlt hónapokban bebizonyosodott, hogy nem véletlenül. Hiszen lássuk be, ez a most előttünk fekvő törvényjavaslat semmi mást nem tesz, mint megfosztja a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatának kiváló kutatóit a közalkalmazotti státusztól. Ezzel egyébként a dolgozók 78 százaléka nem ért egyet. De mit érdekli önöket a magyar tudomány képviselőinek és művelőinek a véleménye?! Hát, láttuk ebben a folyamatban: semennyire. Azt kell mondjam, hogy az előbb felolvasott indoklás több mint cinikus. Több mint cinikus, mert a közalkalmazotti munkaviszony semmiben nem gátolná meg azt, hogy magasabb béreket lehessen fizetni a magyar tudomány művelőinek mind a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteiben, mind az egyetemeken. Ez egy nagyon álságos és nemcsak ebben a szférában, hanem a kulturális szférában is használt érvelése a tudomány-, értelmiség- és kultúraellenes Fidesznek, amely ellen tiltakozni szeretnék. Ráadásul a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács tagjainak a kiszervezésekor látjuk ugyanazt a szándékot, és az eddigi tapasztalatok alapján azt a hihetetlen veszélyt az akadémiai szabadságra, amelyet az egyetemek alapítványi formába történő átforgatásakor is ugyanez a fideszes kormányzat megtesz folyamatosan. A héten is folytatódik a sor, ezúttal a veszprémi központú Pannon Egyetemmel például.

(19.30)

Lehet látni, hogy ezek a kuratóriumok gyakorlatilag megvonják az egyetemi polgárok által megválasztott szenátus jogköreit, amit egyébként a középkor óta az európai kultúrkörben nem nagyon illik zavarni, mégpedig elmondom, hogy miért. A XXI. században, abban a században, amelyben a tudás és az információ a legfőbb hatalom, önök ilyen neoliberális gazdasági elvekre meg termelési mutatókra akarják átállítani a magyar tudomány ügyét mind az akadémiai szférában, mind az egyetemi szférában. Nagyon nagyot tévednek. A kreatíviparágakban például nagyon nagy szükség van olyan kiválóan képzett, nyelveket beszélő munkatársakra, akik a humán tudományokat művelik. Az önök egész tevékenysége arról szól, hogy most, most piaci viszonyok között kell valami teljesítményt nyújtani. Tisztelettel jelezném, hogy nem csavarokat gyártunk, hanem kiművelt emberfőket az egyetemeken és az akadémiai kutatószférában.

Ráadásul a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi gróf óta  jómagam soproni születésűként egy kicsit közelebbről ismerem a gróf urat, úgy tűnik, mint itt a fideszesek többsége  az MTA névjegyét, a brandet sem használhatják már lassan az előttünk fekvő törvényjavaslat szerint sem, hiszen ez a kutatóintézet, amely most Eötvös Loránd nevét viseli, csak azért, hogy jól össze lehessen, mondjuk, az én egyetememmel keverni, gyakorlatilag mindenhonnan el kell majd tüntetni az „MTA” nevet. Hát, gratulálok, sikerül eltüntetni az egyik legfontosabb brandet, amelyre egyébként a magyar polgárok zöme is kiemelkedő módon felnéz.

Jómagam mint a Magyar Tudományos Akadémia köztestületének tagja és mint volt egyetemi vezető, ceterum censeo, tiltakozom, és a néppárti Jobbik nem fogja ezt a törvényjavaslatot támogatni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai