Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.13:19:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2016.12.08.), 52. felszólalás
Felszólaló Mirkóczki Ádám (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MIRKÓCZKI ÁDÁM, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon röviden annyit mondanék, hogy természetesen abszolút támogatandó a cél, fontos, de minden egyezmény annyit ér, amennyit abból betartanak. Hogy itt mire gondolok elsősorban?

Konkrétan arra, hogy egy nagyon speciális területről van szó. A minősített adatok, az államtitkok alapvetően nemzeti érdekeken nyugszanak, és éppen ez adja a korlátját minden ilyen nemzetközi egyezménynek. Noha vannak közös pontok és közös célok, látható, hogy mégsem működik adott esetben még az Európai Unió tagállamai között sem, gondoljunk csak a brüsszeli merényletekre, amikor a belga hatóságok szintén megkapták ilyen minősített adatok formájában azokat a jelentéseket, azokat az adatokat és azokat az információkat, amelyek mind-mind alátámasztották, hogy mi készül Belgiumban, és mégsem történt semmi. Természetesen a gazdaságbiztonságban vagy a pénzügyi területeken pedig már sokkal inkább érvényesül az, hogy nem biztos, hogy adott esetben akár bilaterális, akár más módon megkötött egyezményekben abszolút eleget tesznek a felek, hiszen ott már különösen érzékenyek a nemzetállami érdekek. Éppen ezért nem mindenki teszi azt meg, amit adott esetben előír neki egy-egy szerződés.

Természetesen az én tapasztalataim az elmúlt hat évben, a Nemzetbiztonsági bizottságban eltöltött munkám során az, hogy a magyar hatóságok abszolút korrekt módon járnak el nemzetközi szövetségeseinkkel vagy partnereinkkel, nem élünk vissza bizonyos információkkal, hiszen itt azt szeretném első körben hangsúlyozni, hogy ezekkel nemcsak élni, hanem visszaélni is lehet. Viszont azt tapasztaltuk többször, hogy Magyarország kárára pedig igenis, visszaéltek, és éppen a most is érintett Horvátország. Gondoljunk a MOL-INA-ügy mögötti problémákra és nem korrekt információáramlásra és nem korrekt hatósági együttműködésre, úgyhogy természetesen, hogyha az ilyeneket ki tudjuk küszöbölni, akkor már megérte.

De túl azon, hogy támogatjuk és fontos, szeretnék annak csak a jegyzőkönyv kedvéért hangot adni, hogy szkeptikusak is vagyunk ezzel kapcsolatban, hiszen hiába indokolja a világ és Európa bizton­ságpolitikai helyzete az egyre magasabb fokú együttműködéseket, az egyre több bizalmi partneri viszony megteremtését, mégis azt látjuk, hogy még a közös problémákon keresztül sem tudunk olyan együttműködéseket ténylegesen megteremteni a min­dennapi gyakorlatban, mint például a terrorizmus elleni küzdelem vagy a szervezett bűnözés elleni küzdelem, hiszen látható, hogy itt is befagynak az információáramlások a nemzeti alapokon nyugvó érdekek miatt.

Éppen ezért nyilván mi üdvözöljük ezt a kezdeményezést és ezt a javaslatot, de továbbra is azt mondjuk, hogy nyilván a magyar külügynek és a magyar kormánynak nincs arra jogosítványa, hogy megfelelő módon hasson a partnereinkre, de jó lenne, hogyha ezt mások is megértenék, hogy itt olyan alapvető biztonságpolitikai célok vannak, amelyek messze túlhaladják a nemzetállami érdekeket. De egyelőre azt látjuk 2016. év végén, hogy még mindig nem működik megfelelő módon, remélem, hogy ez fog változni. A Jobbik fogja támogatni. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai