Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.22:07:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2021.10.19.), 100. felszólalás
Felszólaló Dr. Bajkai István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BAJKAI ISTVÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Európa Tanács kulturális örökséggel kapcsolatos bűncselekményekről szóló egyezménye a kulturális örökség elemeinek védelmét három eszközzel törekszik megvalósítani.

Először is: büntetendővé nyilvánít egyes cselekményeket, így megelőzendő és megakadályozandó a kulturális örökség elemeinek elpusztítását, megkárosítását és jogellenes kereskedelmét. Másodszor: e bűncselekmények vonatkozásában megerősíti a bűnmegelőzést és a büntető igazságszolgáltatási intézkedéseket. Harmadszor pedig: elősegíti a nemzetközi együttműködést.

Az egyezmény részesei a célok megvalósítása érdekében kötelezik magukat arra, hogy a nemzeti büntetőjogukban bűncselekménynek minősüljön a kulturális javak ellopása és más módon történő jogellenes eltulajdonítása, jogellenes feltárása, illegális kereskedelme, forgalomba hozatala, megsemmisítése és megrongálása, valamint okmányaik meghamisítása.

Vállalják továbbá, hogy olyan hatékony és arányos szankciókat helyeznek kilátásba, amelyek mind a természetes, mind pedig a jogi személyek számára kellő visszatartó erővel bírnak. Lépéseket tesznek továbbá annak érdekében, hogy az ilyen büntetőügyekben egymás által hozott jogerős ítéletek figyelembe vehetők legyenek, megfontolják továbbá a kulturális örökség elemeinek jogellenes kereskedelme elleni fellépés területére szakosodott nyomozóegységek létrehozását, valamint ezekben az ügyekben egymásnak bűnügyi jogsegélyt nyújtanak. Ezen túlmenően törekednek különféle adminisztratív megelőző intézkedések meghozatalára, nyilvántartó és tanúsító rendszerek létrehozására és üzemeltetésére, elkötelezik továbbá magukat az együttműködés, az egyeztetés és az információcsere mellett.

Az egyezmény végrehajtásának felügyeletét, nyomon követését és értékelését a felek képviselőiből álló bizottság végzi, amelyet az Európa Tanács főtitkára hív össze. Ez a bizottság az Európa Tanács miniszteri bizottságának teszi meg az egyezmény hatékony végrehajtása érdekében megfogalmazott javaslatait.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Ahogy ezt már államtitkár úr is elmondta, de szeretném én magam is hangsúlyozni azt, hogy a 2017 májusában kötött egyezményt eddig tizenhárman írták alá, de csak akkor lép hatályba  ahogy az elhangzott , ha legalább öt állam ratifikálja, és ebben a tekintetben Magyarország kulcsfontosságú lehet, mivel éppen mi lehetünk az ötödikek, akik ezt majd meg fogják tenni reményeink szerint.

Ezért is és ennek megfelelően is kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a törvényjavaslatot, amit természetesen a Fidesz-KDNP képviselőcsoportja támogatni fog. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai