Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.20:24:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2019.03.18.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, abban nincs vita a józan gondolkodású magyar emberek között, hogy szükség van a nyelvtudásra, főleg azoknak, akik diplomát akarnak szerezni. Ha valaki felsőoktatásban tanul, ahhoz egy nyelvismeret már szükséges. Ha minőségi magyar felsőoktatást akarunk, akkor a minőségi felsőoktatásnak elválaszthatatlan része a minőségi nyelvtudás; tehát hogy egy nyelven legalább már az egyetemi tanulmányok alatt tudjon tájékozódni, szakirodalmat olvasni, és a képzettségét is úgy szerezze meg, hogy utána, amikor egy munkahelyen elhelyezkedik, akár itt Magyarországon, mivel beszél egy idegen nyelvet  általában ez az angol , ne csak beosztott tudjon lenni egy Magyarországon tevékenykedő akár nemzetközi cégnél, hanem vezető is lehessen. Ehhez elengedhetetlen, hogy a magyar diplomások számára segítsünk egy nyelvet minél jobb szinten, de legalább középszinten elsajátítani, hogy utána a munkahelyen az érvényesülésben ez őt segíteni tudja. Különben itt, Magyarországon lemondunk arról, hogy vezető pozíciót betöltsenek magyar diplomával rendelkező magyar emberek.Nem az szerintem a jó irány, amire ön is célzott az előbb, tisztelt képviselő úr, hogy csökkentsük a követelményeket. Nem tudunk minőségi felsőoktatást felépíteni akkor, ha állandóan csak arról beszélünk, hogy hol, milyen követelményt kell csökkenteni. Abban kell segítséget nyújtani, hogy a magasabb követelményt megfelelő felkészülés mellett a diákok el tudják érni, és jobb tudással kerüljenek ki az egyetemről, jobb tudást szerezzenek meg az egyetemen, mert a versenytársaink akár Közép-Európában, Nyugat-Európában vagy akár Délkelet-Ázsiában folyamatosan emelik ezeket a szinteket.

(14.50)

Van olyan ország, ahol sokkal több teher van egy középiskoláson vagy egy egyetemistán, mint Magyarországon. Tehát nem mondhatunk le arról, hogy a magyar diákok is minőségi tudást szerezzenek.

Éppen ezért hadd mondjam el önnek pár szóban, hogy mi az, amiben segítettünk, szemben azzal, amit önök a felsőoktatásban műveltek tandíj és PPP-konstrukciók címén. Először is nagyon fontos, hogy javuló tendenciát mutat, hogy mennyi diáknál merül fel egyáltalán ez a probléma évről évre, hogy az abszolutóriuma megvan, a szakdolgozata megvan, de a diplomáját nyelvvizsga hiányában nem tudja átvenni. Ez a szám évről évre csökken. 35 ezer fiatalnak tudtunk segíteni abban, hogy ingyenesen szerezzék meg a nyelvvizsgájukat, pontosabban a 35 év alatti fiatalok közül 28 ezernek tudtunk segíteni abban, hogy megszerezzék a nyelvvizsgájukat ingyenesen. Erre 823 millió forintot költöttünk, hogy a fiatalok közül 28 ezren ingyen kapjanak nyelvvizsgát.

Ügyes retorikai trükkel élt, tisztelt képviselő úr, hogy csak a „Diplomamentő 2” program eredményét ismertette ezzel az 1300 fővel, és megfeledkezett a „Diplomamentő 1” programban nyelvvizsgát szerzett 6499 főről. Azért az is fontos, hogy összességében mégiscsak 10 ezer diák volt az, aki valamilyen nyelviskolába, pontosan a „Diplomamentő 1, 2” program következtében tudott beiratkozni. Ön is nagyon jól tudja, hogy 924 órát töltenek nyelvtanulással a magyar diákok, és 900 óra alatt egy középszintű nyelvet el lehet sajátítani. A nyelviskolák ezt 600 óra alapján biztosítják a fiataloknak. Mi a köznevelésben 924 órát biztosítunk mindenki számára a nyelvtanulásra. Külön programunk volt 2017-ben a „Nyelvtanulás a boldogulásért” című program, amelynek keretében iskolaidőn kívül tudott 2200 fő nyelvtanfolyamokra járni, szintén ingyenesen.

Arra is fölhívnám a figyelmét, tisztelt képviselő úr, hogy az elmúlt tíz esztendőben a legalább egy idegen nyelvet megfelelően beszélők aránya 25 százalékról 42 százalékra emelkedett. Ez egy nagyfokú emelkedés, tisztelt képviselő úr, s elvitathatatlan ennek a fontossága. S az is egy nagyon jó visszajelzés, hogy ahogy közeledik a határidő  hat év van a felkészülésre arra, hogy a felvételi bemeneti követelménye a középfokú nyelvvizsga legyen , éppen ezért a 14-19 éves korosztályban, tehát a középiskolás korosztályban nagyon nagy mértékben megugrott a nyelvvizsgával rendelkezők száma, 46 ezerről 54 ezerre; tehát nem egy-két ezerrel, mint korábban, hanem jóval nagyobb mértékben, és bízunk benne, hogy ez tovább emelkedik.

Ne becsülje alul a magyar diákokat, bízzon a magyar diákokban, hogy magasabb teljesítményre is képesek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai