Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.21:58:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

114. ülésnap (2020.03.24.), 35. felszólalás
Felszólaló L. Simon László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:39


Felszólalások:  Előző  35  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

L. SIMON LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Mindenekelőtt a válsághelyzetre való hivatkozás kapcsán, hiszen hallottuk államtitkár úrtól is és a Törvényalkotási bizottság álláspontját előadó képviselőtársamtól is, meg kell jegyeznünk, hogy valóban úgy van, ahogy azt államtitkár úr is mondta, a vendéglátás és az idegenforgalom területe mellett az egyik legnagyobb veszteséget rövid távon az előadó-művészeti terület szenvedte és szenvedi el. Éppen ezért itt, e helyről is köszönetet kell mondanunk Magyarország Kormányának, hogy már az első intézkedésekkel a vészhelyzet kihirdetése után lehetőséget teremtett az előadó-művészeti terület dolgozói, munkatársai, művészei számára, hogy utánuk a vészhelyzet kihirdetését követően átmenetileg ne kelljen társadalombiztosítási járulékot fizetni. Illetve azt is köszönjük, hogy a második intézkedéscsomaggal a kormány meghozta azt a döntését, és ez tegnap este a Magyar Közlönyben is megjelent, amelynek eredményeképpen a kényszervállalkozóként működő művészek számára, nagyon sok színész, nagyon sok zenész számára is megteremtette a lehetőséget, a katafizetési kötelezettséget időlegesen megszüntette, illetve felfüggesztette a kormány. Ezek azonnali és gyors segélyek az ágazat számára. Köszönjük, hálásak vagyunk érte.Ugyanakkor jegyezzük meg azt, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslatot elsősorban nem az indokolja, hogy vészhelyzetet kellett kihirdetnie a kormánynak, hanem az indokolja, hogy a decemberben életbe lépett törvényváltoztatást követően, ahogyan államtitkár úrtól is hallottuk, a kormányzat rendkívül hatékony és konstruktív tárgyalásokat folytatott a színházfenntartó, illetve előadó-művészeti szervezeteket fenntartó önkormányzatokkal, de ez egy önkormányzat esetében különösen nagy nehézségekbe ütközött. A fővárosról van szó, mint azt hallhattuk államtitkár úr expozéjából is.

Hogy világos legyen mindannyiunk számára, az igazi probléma az, hogy miközben egyébként a kormány és a főpolgármester, Karácsony Gergely között, illetve államtitkár úr és Gulyás miniszter úr, valamint Karácsony Gergely között rendkívül hatékony és konstruktív tárgyalások folytak, maga a fővárosi koalíció nem tud megegyezni a saját színházainak sorsáról és jövőjéről. Ezt az előttünk fekvő, egyébként rendkívül egyszerű, logikus és mindenképpen támogatandó törvényjavaslatot tehát az a helyzet szülte, hogy maga a főváros akar, mondjuk ki nyíltan, megszabadulni néhány színházának, nevezetesen körülbelül hét intézményének a fenntartásától  illetve jogi értelemben nem a fenntartásától, ahogy azt hallottuk államtitkár úrtól, hiszen a fenntartást meg akarja magánál tartani, az ingatlanokat, a tulajdonjogot meg akarja magának tartani , és egyetlenegy forintot nem kíván ezeknek az intézményeknek a finanszírozásába beletenni.

Éppen ezért, minthogy gyakorlatilag elengedte vagy el kívánja engedni ezeknek az intézményeknek a kezét, az állam teljes joggal mondja azt, hogy ha a jövőben száz százalékban az adófizetők forrásainak felhasználásával a kormány fogja finanszírozni ezeket az intézményeket, azaz a kormány ezáltal a válsághelyzet közepette is kénytelen magára vállalni többletkiadásokat, akkor a többletkiadások mellé többletjogok is járjanak, azaz a minisztert illesse meg a munkáltatói jog, a miniszter mondhassa meg azt, hogy szakmai bizottság döntését figyelembe véve ki vezeti ezeket az intézményeket.

Azt gondolom, hogy ez egy logikus, a helyzetből teljesen természetesen következő szituáció. Semelyik másik vidéki önkormányzatnál hasonló helyzet a tárgyalások során nem állt elő. Tehát a felelősség alapvetően ennek a helyzetnek a kialakulásáért nem a kormányzaté, hanem a fővárosi koalícióé, azon belül is elsősorban a Demokratikus Koalíció pártjáé, amely egyébként folyamatosan láthatólag revolverezi a főpolgármestert.

(10.40)

Tehát a baloldali pártok egymással nem tudnak megegyezni ebben a helyzetben, a baloldali szövetségesek egymással nem tudnak olyan színházműködtetési konstrukcióban szövetséget vagy kompromisszumot kötni, amely egyébként kiegyensúlyozott működést eredményezne.

Jól láttuk ezt már a Bán Teodóra kinevezése körüli botrányban. Jól láttuk azt, hogy visszavontak egy pályázatot, aztán újra kiírták, és végül olyan  idézőjelben  bölcs döntést hoztak, hogy két vezetőt neveztek ki ugyanannak az intézménynek az élére. Utána azon variáltak, a nyilvánosság előtt is arról vitatkoztak, hogy most a két intézményt két alegységre bontsáke vagy ne, és így két külön intézményként működjenek tovább, ami nyilván abszurd lenne, hiszen a költségek is és a foglalkoztatottak száma is jelentősen megnövekedne emiatt, és az eredeti pályázati kiírással is ellentétes lenne ez a megoldás. Tehát láthatólag a főváros vezetése önmagával nem tud megegyezni, miközben a főpolgármester észszerű és logikus javaslatokat fogalmaz meg a kormány felé, és ez viszont is így van.

És egyébként egy jó működési modellben lehetne megegyezni, és az állam jelentős forrásokkal támogatná a fővárosi intézményeket. És az állam nem is törekedett arra, hogy 100 százalékosan magára vegye az önkormányzati fenntartású intézmények finanszírozását. Eközben a főpolgármester koalíciós partnere olyan helyzetet teremtett, amiből az következik, hogy maga a főváros kéri, egyelőre úgy néz ki, hogy 7 intézményének a teljes finanszírozását az államtól. Ráadásul olyan intézményekről van szó, tegyük gyorsan hozzá, ahol az intézményvezetői kinevezésnek a felelősségét sem akarják magukra vállalni a fővárosi képviselők, mert nem akarnak olyan személyeket kinevezni  azt már maga Karácsony Gergely a kampányban is elmondta egy sajtónyilatkozatában, hogy kizártnak tartja, hogy például Dörner György színházigazgató maradjon az ő főpolgármestersége mellett , tehát maguk előre leleplezték a szándékaikat. Tehát egy ilyen helyzetben ők maguk akarják azt, hogy az intézményeknek a finanszírozását és egyébként ezzel párhuzamosan az intézményvezetői kinevezési jogot is átadják a kormánynak.

Azért fontos ezt elmondani itt a parlamentben is, mert a ma reggeli sajtónyilatkozatokban, illetve újságcikkekben, amelyek ezzel a törvényjavaslattal foglalkoznak, már úgy állítják be az ellenzéki lapok a törvényjavaslatot és az abból következő szituációt, mint hogyha az állam akarna elvenni a fővárostól színházakat  szó nincsen erről! Az állam nem akar elvenni a fővárostól színházakat. Viszont ha már arra kényszerül, hogy átvegye működtetésre, illetve finanszírozzon 100 százalékban intézményeket, előadó-művészeti szervezeteket, akkor teljes joggal mondja azt, és ez van benne a törvényjavaslatban, hogy a finanszírozás mellé a felelősséget is magához vonja.

Ahogyan az a törvényjavaslat 2. §-ában is látható, az előadó-művészeti törvény 44. §-a a következő 58. ponttal egészül ki, amennyiben támogatjuk a törvényt: a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi törvény ilyen és ilyen pontja szerinti kinevezés, vezetői megbízás, felmentés, vezetői megbízás visszavonása, az összeférhetetlenség megállapítása, a fegyelmi eljárás megindítása és a fegyelmi büntetés kiszabása, tehát mindezek a finanszírozóhoz kerülnek át.

Az 1. § is egyértelműen világossá teszi, hogy ha a közös működtetésre irányadó megállapodás keretében az önkormányzati fenntartású színház éves működésének pénzügyi feltétételeit teljes egészében a központi költségvetés biztosítja, azaz a fenntartó önkormányzat egy forinttal sem száll be, akkor a színház vezető állású munkavállalója felett az alapvető munkáltatói jogokat a miniszter gyakorolja. Én azt gondolom, hogy ez egy abszolúte logikus és normális dolog. Ebből bármilyen olyan következtetést levonni, hogy az állam el akarná venni a színházakat az önkormányzatoktól, nyilvánvalóan nem lehet. Aki ezt a következtetést vonja le, vagy nem értelmezi jól a jogszabályt, vagy pedig egyszerűen nem mond igazat.

Úgyhogy, tisztelt képviselőtársaim, ezt az alapvetően technikai jellegű módosítást a Fidesz-frakció nevében kérjük, hogy képviselőtársaim támogassák. Mi a magunk részéről egyértelműen a kormány mögött állunk.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  35  Következő    Ülésnap adatai