Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.10:58:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2017.11.16.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Legény Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LEGÉNY ZSOLT, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor én folytatnám onnan, ahol Csenger-Zalán Zsolt képviselőtársam, a Fidesz vezérszónoka abbahagyta. Előre mondom, hogy alapjában véve nem értünk egyet az egész koncepcióval, amely alapján ez az előterjesztés most itt van előttünk. A 2017. évi XXV. törvénnyel módosított, a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 76. § (1) bekezdés a) pontja értelmében ‑ ahogyan azt mondta Csenger-Zalán képviselőtársam is ‑ az Európai Unión, illetve az Európai Gazdasági Térségen kívül székhellyel rendelkező és Magyarországon oktatási tevékenységet folytató, külföldi felsőoktatási intézmények esetében Magyarország Kormánya és a székhely szerinti állam kormánya között nemzetközi szerződés megkötése szükséges a magyarországi működés elvi támogatásáról. Erre az elmúlt 20-25 ‑ akárhány ‑ évben nem volt semmi szükség, egészen addig, amíg a Fidesz és Orbán Viktor nem indított személyesen hadjáratot a CEU ellen. Az egész innen indul el, és ezért mondom azt, hogy az egész elvvel és az egész rendszerrel nem tudunk így egyetérteni.

Egyébként az előbb említett törvény fenti rendelkezése három állam összesen öt felsőoktatási intézményét érinti, Kína és Thaiföld esetében egy-egy, az Egyesült Államok esetében pedig három intézményről van szó, ez a három a Boston University, a Central European University ‑ a CEU ‑ és a McDaniel College. Nem olyan régen volt itt a Ház falai között a McDaniel College-dzsal kapcsolatos előterjesztés, azt sem támogatta egyébként a Magyar Szocialista Párt frakciója. Ez a nemzetközi megállapodás egy kény­szer­megállapodás akar lenni, amelynek a megkötésére csak azért volt szükség, mivel a Fidesz a Soros-hadjárat részeként úgy döntött, hogy ellehetetleníti, megszünteti vagy legalábbis kiűzi az országból a Közép-európai Egyetemet. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Lázár János egy kormányinfón úgy nyilatkozott a témával kapcsolatban, hogy itt mi békében megvoltunk egymás mellett, a CEU és a Fidesz-kormány az elmúlt években, a változás ebben akkor állt be, amikor Soros György egy programot hirdetett arra nézve, hogy az európai határokat meg kell nyitni, és évente egymillió bevándorlót kell Európába behívni.

A Fidesz CEU elleni támadása és a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény idézett módosítása sajnos másik öt felsőoktatási intézmény működését is érintette, többek között a Heilongjiang Kínai Orvostudományi Egyetemet is. A Heilongjiang Kínai Orvostudományi Egyetem egy ártatlan elszenvedője lett ennek az akciónak, amely egyébként szerintem csak egy újabb sötét fejezet Orbán Viktor illiberális rezsimjének fejlődésében. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint Lázár János ismételten, aki egy márciusi kormányinfón pedig még arról beszélt, hogy a magát liberális egyetemként hirdető McDaniel College minden magyar szabálynak megfelelt. Tehát az addigi szabályoknak megfeleltek, önök hoztak egy olyan törvényt, amely alapján nem felelnek meg most már csak akkor, ha különböző nemzetközi vagy tartományi megegyezéseket kötnek. Ezzel egyébként valószínűleg azt akarták elérni, hogy ‑ hát hogy is mondjam ‑ Washingtonban figyeljenek fel azért Magyarországra. Akkor voltak olyan interpretációk is, amelyek alapján ezzel szerette volna Orbán Viktor a Donald Trumppal történő személyes találkozóját kivívni, de hát azért én ilyen magasságokba természetesen nem mennék. Összességében azt állítjuk és azt mondjuk, hogy ez a javaslat, amely most itt van a Ház előtt, csupán egy kényszer-megállapodás kellett hogy legyen, merthogy önök politikai motivációval, politikai érdekek alapján olyan dolgokat próbálnak rákényszeríteni oktatási intézményekre, amelyre egyébként nem lenne szükség. Tehát még egyszer mondom, az egésszel elvi alapokon nem tudunk egyetérteni. Elnök úr, köszönöm a lehetőséget.




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai