Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.10:36:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2021.12.13.), 263. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2021. december 2-án tartott ülésén megtárgyalta a Földmegfigyelési Információs Rendszerről, valamint ezzel összefüggésben egyes törvények módosításáról szóló T/17430. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 2 nem szavazat ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A Földmegfigyelési Információs Rendszer  mint a földmegfigyelési adat-infrastruktúra és -szolgáltatás  kialakításának a célja egy olyan átfogó központi kormányzati képesség megteremtése, amely a közigazgatást, a szakigazgatási rendszereket, a versenyszférát, a teljes magyar társadalmat releváns, részletes, könnyen hozzáférhető és naprakész földmegfigyelési adatokkal látja el.

Magyarország az Európai Unió és az Európai Űrügynökség stratégiai céljainak megfelelően egy magyarországi űrtávérzékelési adatokat kezelő központ kialakítását tűzte ki célul, amely egyrészről biztosítja az egységes kormányzati űrtávérzékelési ernyőképesség kialakítását, másrészről pedig megoldja a Copernicus-program földmegfigyelési adatainak elérését, feldolgozását, valamint a feldolgozott adatok nemzeti felhasználók felé történő továbbítását. Hazánk az uniós tagsága révén résztulajdonosa annak a Földet átívelő műholdcsaládnak, amelyet a Copernicus-program keretei között fejleszt Európa.

A Földmegfigyelési Információs Rendszer megfigyelési adatai főként a mezőgazdaság, az erdőgazdaság, a vízügy, a környezetvédelem, a honvédelem, valamint a katasztrófavédelem területén bírnak kiemelt jelentőséggel, hiszen az online elérhető naprakész űrfelvételek segítségével például nyomon követhető a művelés alá vont területek és az erdőborítottság nagyságának változása vagy akár a belvíz által elöntött területek nagysága is. A közigazgatási hatósági ügyek vonatkozásában olyan új adatbázist biztosít, amely az űrtávérzékelési és a földmegfigyelési adatok hosszú távú felhasználását teszi lehetővé.

A földmegfigyelési adatok a nemzetgazdaság számos területén kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen az online elérhető naprakész űrfelvételek segítségével bolygónk állapota és az épített környezet mellett szintén nyomon követhetők a természeti folyamatok, valamint a krízishelyzetek is. Olyan közszolgáltatások minőségének javítása tehát a cél, amelyek az állami intézmények eljárásait hatékonyabbá teszik.

A fejlesztés olyan új rendszert hoz létre, amelynek egyik legfontosabb eleme, hogy bizonyos adatkörök és alapinformációk térítésmentesen legyenek hozzáférhetőek nemcsak az állami szervezetek, hanem a lakosság, beruházók, kivitelezők vagy a tervezők számára is. A Földmegfigyelési Információs Rendszer adatbázisalapját képező űrtávérzékelési adatok a Sentinel-műholdak segítségével érkeznek.

Az Európai Űrügynökség által a Sentinel-műholdakról szolgáltatott nyers adatokból informatikai úton automatikusan olyan téradatokat állítanak elő, melyeket hatósági eljárásokban bizonyítási eszközként lehet felhasználni. Fontos megjegyezni, hogy a rendszer és a kapott nyers adatok kapacitása minimális fejlesztéssel bővíthető azért, hogy más hatóságok is felhasználhassák azokat eljárásaikhoz. Az űrtávérzékelési adatok gyűjtése és feldolgozása állami feladat, ezért a törvényjavaslat az állami feladatok ellátásához szükséges eszközrendszert és intézményi kereteket is meghatározza.

A Copernicus-programnak olyan, a felhasználók sajátos igényeinek megfelelő, pontos és megbízható információkat kell nyújtania a környezetvédelem és a biztonság területén, ami támogatja különösen a belső piacra, a közlekedésre, a környezetvédelemre, az energetikára, a polgári védelemre és a polgári biztonságra, a harmadik országokkal folytatott együttműködésre és a humanitárius segítségnyújtásra vonatkozó szakpolitikákat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezeken túlmenően a Földmegfigyelési Információs Rendszer alkalmas lesz erdőtűz, illetve árvízi elöntés észlelésére, továbbá növényzetanalízisre, felszínborítás és a földfelszín mozgásainak vizsgálatára is. A projekt képes lesz a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer támogatására, parlagfű-információs rendszer működtetésére, illetve a gazdáknak nagyon fontos területalapú támogatások ellenőrzésére. Az infrastruktúra létrehozása mellett a digitális gazdaságot is támogatja, ugyanis bővül vele az állami digitális szolgáltatások köre.

Az elhangzottakra tekintettel a benyújtott törvényjavaslat támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai