Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.14:34:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2017.03.06.), 8. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető mi­niszter: Igen tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Köszönöm szépen a kor­mány nevében a napirend előtti fölszólalását azért is, mert alkalmat ad arra, hogy az Európai Bizottság döntéséről tájékoztathassam a magyar parlamentet. Mielőtt azonban ezt megteszem, szeretném minden paksi munkavállaló és szakértő nevében visszautasítani az ön állításait, amely megkérdőjelezte azt a negyvenéves tudást, ami Magyarországon az atomipari szakmában Pakson több mint 8 ezer munkavállaló által alakíttatott ki és halmoztatott föl. Visszautasítom azoknak az akadémikusoknak és tudósoknak a nevében is, akik Magyarországon teljes mell­szélességgel támogatták az atomenergia magyar­országi meghonosítását, majd pedig fönntartását.

Azt gondolom, hibát követ el, ha a magyar szakértelmet és a magyar szaktudást lebecsüli egy olyan világban… (Dr. Szél Bernadett közbeszólására:) Tisztelt elnök úr, én végighallgattam a képviselő asszonyt, és szeretném, ha erre én is lehetőséget kap­hatnék a képviselő asszonytól és a tisztelt Háztól is. Tehát csak annyit szerettem volna elmondani, hogy szeretném, ha tiszteletben tartaná azt a tudást, ami Magyarországon fölhalmozódott, és ami garantálta, hogy az atomerőmű biztonságosan és olcsón működ­jön. Ezeknek az embereknek a munkája eredmé­nye­képpen ma Magyarországon az atomerőmű 11 fo­rint/kilowattóráért állít elő áramot, ön pedig a laká­sá­ban 36 forint/kilowattórát fizet. Németországban, abban a világban, amit ön annyira vágyik és amit ajánl a választóknak, és amivel meg akarja téveszteni Magyarországot, 90 forintot fizetnek kilowatt­órán­ként az áramért, amiben 21 forint állami támogatás van kilowattóránként. Szeretném, ha megmondaná, képviselő asszony, hogy kinek kell majd adóban befizetni ezt a 21 forint/kilowattóra támogatást Magyar­országon, mert ez is fontos a tájékoztatás ér­de­kében.

A kormány álláspontja az, hogy tiszteletben tart­ja az LMP kezdeményezését, aminek a törvényesség próbáját természetesen ki kell állnia, ugyanakkor kötelességem figyelmeztetni az Országgyűlést arra, hogy két törvényt is elfogadott nyílt vitában, a 2014-es választások előtt az egyiket, a 2014-es választások után a másikat, amely ennek a kötelezettségnek, ennek a beruházásnak a lehetőségét megnyitotta Ma­gyar­ország előtt. Önök azzal kampányoltak 2014 tava­szán, hogy az atomerőmű rossz Magyar­or­szág­nak és ezért az LMP-re kell szavazni. Alig jutottak be a parlamentbe. Az önök programja atomellenes prog­ram volt, az atomerőmű-, az olcsóáram-ellenes program volt, képviselő asszony, és képtelenek voltak ehhez választói támogatást kovácsolni. A ma­gyar választópolgárok 2014-ben úgy választották meg a fideszes képviselőket, hogy pontosan tudták, a fideszes képviselők nem mást szeretnének, csak fönntartani Magyarország atomipari kapacitását. Az előállított áram 50 százaléka származik Paksról, 50 százaléka pedig zöldenergiából és alternatív energia­forrásokból származik. Egyébként erről 2010 és 2014 között széles körű országgyűlési vitában döntöttünk. A parlament több mint kétharmada támogatta ezt a döntést.

Kétségtelen tény, hogy savanyú a szőlő a szocialistáknak, akik 2008-ban úgy döntöttek, hogy francia befektetőnek el kell adni a Paksi Atomerőművet, franciáknak kell privatizálni, és egy magánberuházás keretében kell megvalósítani az atomerőmű kapacitásfönntartását. Tudom, hogy ez probléma önöknek, de Magyarországon ma a kormány úgy döntött, hogy állami tulajdonban kell tartani az atomerőművet.

2013 novembere óta mintegy öt eljárást folytatott le az Európai Bizottság annak megvizsgálása érdekében, hogy biztonságos lesz-e az atomerőmű. Tájékoztatom önöket arról, hogy az Európai Unió környezetvédelmi és biztonsági követelményének száz százalékban megfelel a megvalósítandó atomerőmű. Vizsgálatot folytatott arról, hogy Magyarországnak joga volt-e Oroszországgal szerződni. Az Európai Bizottság véleménye szerint, amit az LMP és az MSZP folyamatosan a világok legjobbikaként hoz elő mindig példaként, nos, az Európai Bizottság szerint Magyarországnak joga volt Oroszországgal szerződést kötni, és Magyarországnak arra is joga volt, hogy a szerződéssel beszerzéseket hajtson végre Magyarország és az Európai Unió területén. Tehát beszerzési szempontból is jóváhagyta az Európai Bizottság.

A mai nappal, március 6-ával pedig az Európai Unió versenyjogának is megfelelő minősítést kapott a beruházás azért, mert az Európai Unió és Magyarország az elmúlt három esztendőben konstruktív, korrekt, nem politikai, hanem gazdasági tárgyalásokat folytatott. Ennek a tárgyalásnak a rezüméje, összegzése abban áll, hogy a magyar államnak megéri ezt megvalósítani. Piaci befektetőnek mintegy 1 százaléknál kevesebb haszonkülönbség miatt nem éri meg ezt a beruházást megvalósítani. Az Európai Bizottság döntése arról szól, hogy Magyarország megvalósítja a beruházást, olcsó áramot biztosít a lakosságnak, és a beruházás ki fogja termelni még a hitel költségeit is. Mivel Magyarország nem részvénytársaság, ezért extraprofitra a közösségnek nincs szüksége, ellenben olcsó áramra mindannyiunknak szükségünk van.

Azt kérem a képviselő asszonytól, hogy amikor a választópolgároknak beszél, akkor ezeket a szempontokat is ajánlja a figyelmükbe. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(13.30)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai