Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.23:11:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2017.03.06.), 308. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (független): Köszönöm szé­pen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő­tár­saim! Amint az emlékezetes, 2015-ben a Buda-Cash Brókerház botrányos csődjével a Honvéd Egészség­pénztárnak több mint 27 ezer tagja szenvedett anyagi kárt. Katonák, nemzetbiztonsági, rendvé­del­mi dolgozók azok és honvédségi dolgozók, akik kárt szenvedtek olyanformán, hogy az egészségmegőrzési céllal félretett megtakarításukat veszítették el a Buda-Cash Brókerház csődjével.

Több mint másfél év volt ahhoz szükséges, és másfél éven keresztül folyamatosan feltett írásbeli, szóbeli kérdések, bizottsági ülések és számtalan határozati javaslat az ellenzék részéről, hogy a kor­mány egyáltalán elkezdjen foglalkozni az üggyel. Lát­szott az, hogy az Információs Hivatalnál 2016 nyarán elindult valamiféle kártalanítás, és ezt követte mind a Belügyminisztériumnak, mind pedig a Honvédelmi Minisztériumnak a hirtelen jött felismerése, hogy mégiscsak, ha más nem, a parancsnoki gondoskodás keretében kell tegyen valamit azokért az emberekért, akik évtizedeken át Magyarország biztonságát szol­gálták vagy pedig szolgálják a mai napig is.

Amint azt tudjuk, nagyon sok aktív állományú tag szenvedett kárt, akik jelenleg is a Magyar Hon­védség vagy a rendvédelmi szervek állományában szolgálnak. Viszont muszáj megemlítsük azt, hogy több mint 4000 olyan tagról beszélünk, akik volt szolgálati nyugdíjasok. Emlékszünk rá, hogy a kor­mány megfosztotta őket a szolgálati nyugdíjtól, és jelenleg csak szolgálati járandóságban részesülnek, illetve a nyugállományúakra nem vonatkozik az a fajta kártalanítás, amit a kormány nagy nehezen mindenféle rendeletek formájában, illetve a honvéd­séget érintve HM-utasítás keretében, tehát még alacsonyabb rendű helyként megjelölt.

Azt gondolom, hogy elfogadhatatlan az a disz­krimináció, ami ilyenformán azokat az embereket éri, akik évtizedekig Magyarország biztonságát szol­gálták, és egyébként már 2015. március 5-ét, tehát a Buda-Cash Brókerház bedőlését és a Honvéd Egész­ség­pénztár ilyenformán a pénz elvesztését meg­elő­zően nyugállományba vonultak. A teljes kártalanítási összeg összesen 1,8 milliárd forint lenne. Tehát 1,8 milliárd forintba kerülne az, hogy több mint 27 ezer ember… ‑ olyanok, akik akár a közbiztonságot biz­to­sítják napi szinten, olyan emberek, akik a Magyar Honvédség állományában vagy a nemzetbiztonsági szolgálatok állományában igenis nagy leterheltség mellett dolgoztak, illetve dolgoznak.

Amint említettem, ez egészségügyi, egész­ség­meg­őrzési célra félretett megtakarítás volt, tehát nem lehet azt mondani, hogy tőzsdéztek volna a rend­védelmi szervek és a Magyar Honvédség állo­má­nyába tartozók ezzel a megtakarítással. Egyértelmű, hogy önhibájukon kívül veszítették ezt el.

(20.30)

És nézzük meg, mik a körülmények, hiszen óriási leterheltség mellett dolgoznak mind a rendvédelmi szervek állományába tartozók, mind pedig a Magyar Honvédségnél szolgálatot teljesítők, hiszen a missziós szerepvállalások, illetve azok a körülmények, amelyek a Magyar Honvédségnél az utóbbi időben fennállnak, szintén nagyon nagy leterheltséget jelentenek, és pontosan ezért tartottam felháborítónak, hogy másfél év kellett ahhoz, hogy egyáltalán valami történjen az ügyben.

Viszont az elfogadhatatlan, hogy a volt szolgálati nyugdíjasok és nyugállományúak kimaradjanak ebből a kártalanításból, egyszerűen nem teheti meg a kormány több mint négyezer emberrel azt, hogy ilyenformán diszkriminálja őket. Ezért határozati javaslatot nyújtottam be a mai napon ezzel kapcsolatban, hogy orvosoljuk ezt a fajta diszkriminációt. Így ez vonatkozna a nyugállományú katonákra, honvédségi dolgozókra, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek állományába tartozó szolgálati nyugdíjasokra, illetve minden olyan károsult tagra, akik 2015. március 5-ét megelőzően bármikor szolgálati jogviszonyban álltak az érintett szervezetekkel.

Tehát arra fogom kérni képviselőtársaimat, hogy támogassák ezt a javaslatot, hiszen úgy gondolom, hogy azok, akik évtizedeket töltöttek, illetve sok évet töltöttek a haza szolgálatában, igenis megérdemlik, hogy legalább ugyanolyan elbírálás alá essenek, és ugyanúgy visszakapják az egészségmegőrzési céllal félretett megtakarításukat, mint az aktív állományú tagok. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai