Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.18:46:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.), 64. felszólalás
Felszólaló Szabó Rebeka (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az akkumulátoripar visszatérő botrányaival kapcsolatban a kormány mindig azzal érvel, hogy ezekre az üzemekre nálunk az európainál sokkal szigorúbb szabályok vonatkoznak, de ennek sajnos az ellenkezője igaz: hetente jönnek elő olyan ügyek, amelyek sehol Európában nem történhetnének meg, mégsem érik el sem a hatóságok, sem a kormány ingerküszöbét. Valószínűleg azért, mert ez a deal: a kínaiak, a dél-koreaiak idehozzák a gyáraikat, a kormány pedig szemérmesen félrenéz, amikor nekiállnak mérgezni a környezetet és a környéken lakók egészségét.

A legutóbbi eset még a korábbi ügyek hajmeresztő sorából is kilóg. Ahogyan a sajtó is megírta: „Eddig nyolc alkalommal kötelezte a hatóság a veszélyes akkuhulladék elszállítására azt a vállalkozót, akit 103 millió forintra is megbüntettek az Abasáron illegálisan tárolt hulladék ügyében, de mindhiába. A vállalkozó keresetet nyújtott be, és a selejtes akkucellák nagy részét pedig augusztus eleje óta nem szállította el.” Tehát augusztus eleje óta, három és fél hónapja tudnak a hatóságok a ketyegő vegyi bombáról. És mi történt eddig? Semmi.

Ugyanez a hulladékfajta megtalálható egyébként Ikladon is, ugyanígy következmények nélkül. Abasár egy 2500 lakosú település. Ikladon 2000-en laknak. Kérdezem, hogy: az ő környezeti és egészségi jogaik miért nem számítanak senkinek? Talán azért, mert ha a hatóságok tényleg foglalkozni kezdenének ezzel, kiderülne, hogy a hazai akkuhulladék-feldolgozás nem csak közelről, de messziről is bűzlik.

Az egyik cégnek, amelyik a gödi és a komáromi akkugyáraktól a hulladékot átveszi, majd a szintén botrányokba keveredett bátonyterenyei és szigetszentmiklósi üzemébe szállítja, nincs is engedélye ezeknek az üzemeknek a működtetésére. A másik főszereplő még nagyobb fogás lenne: az Éltex nevű cégnek Tiborcz István magántőkealapja a tulajdonosa. Ez a cég szintén részt vesz a gödi és a komáromi akkugyárak hulladékának eltüntetésében, és a létező összes szabálytalanságot elkövette már a veszélyes hulladéknak számító akkucellákkal, az átcímkézéstől az illegális lerakásig.

Tehát gyakorlatilag az egész ország háborog a ránk kényszerített akkugyárak miatt; sokszor maguk a gyárak is szabálytalanul működnek, és emellett hetente pattannak ki akkuhulladékügyek. Veszélyben a lakosok egészsége és a tiszta környezet, és közben a miniszterelnök veje százmilliókat keres az akkugyártási hulladék törvénysértő szétszórásával.

Érdeklődöm, hogy önök szerint hány európai ország kormánya élne túl egy ilyen botrányt, ha már folyton az európai szabályozásra hivatkoznak. És szeretném kérdezni, hogy akkor most önök szerint nálunk tényleg szigorúake az akkumulátorüzemekre vagy az akkumulátorhulladék lerakására és tárolására vonatkozó szabályok. Miért nem szállítják el három és fél hónapja Abasárról ezt az akkuhulladékot? És önök szerint mikor láthatjuk már végre a következményeit az önök szerint rendkívül szigorú környezetvédelmi és hatósági szabályoknak? Köszönöm. (Taps a Párbeszéd, az MSZP és az LMP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai