Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.00:13:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy ma egy konkrétummal kezdjem! A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának tagjai  kivéve a Magyar Szakszervezeti Szövetséget , valamint a kormány a múlt heti megállapodásnak megfelelően a mai nap, ma reggel aláírták a minimálbér és garantált bérminimum emeléséről, valamint a bérnövelési ajánlatról szóló megállapodást. Ennek a megegyezésnek köszönhetően december 1-jétől a minimálbér havi bruttó összege 266 800 forintra, a garantált bérminimum havi bruttó összege 326 ezer forintra emelkedik. Ezzel 2010-hez képest a legkisebb kötelező keresetek már több mint három és félszeresére növekedtek, hiszen 2010-ben a minimálbér 73 500 forintot, a bérminimum 89 500 forintot tett ki. Ennyit a tényekről.

Tisztelt Képviselő Úr! Gondolom, azt ön sem vitatja, hogy az elmúlt időszakban számos kihívással teli időszakot éltünk meg. Ezzel együtt a gazdaság alapjai nem sérültek, a munkahelyeket megőriztük, mi több, közel egymillióval növekedett a foglalkoztatottak száma. Folyamatosan áramlik a külföldi tőke hazánkba. Egyébként az Unióban az egyik legmagasabb foglalkoztatási rátát tudhatjuk magunkénak. A kormány elkötelezett annak érdekében, hogy a magyar gazdaság felzárkózzon a nyugati országok fejlettségi szintjéhez. 2023 az infláció elleni harc, ’24 pedig a gazdasági növekedés éve lesz.

2010-hez képest 11,5 százalékponttal kerültünk közelebb az uniós átlaghoz. Ez a visegrádi országok közül a második leggyorsabb növekedési ütem. A célunk, hogy 2030-ig elérjük az uniós átlag fejlettségi szint 90 százalékát.

Magyarország Ausztria fejlettségét az elmúlt öt évben 9 százalékponttal megközelítette úgy, hogy a fejlettségi szintet meghatározó mérőszámok számos olyan tényezőt nem vesznek figyelembe, amelyet mi fontosnak tartunk. Ilyen a családpolitika, a családok védelme, az ország politikai, pénzügyi és gazdasági szuverenitásának növelése.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank legfrissebb őszi regionális előrejelzése szerint az egész közép-európai és balti régióban jövőre a magyar gazdaság növekedhet a leggyorsabban. A kedvező növekedési kilátásokkal kapcsolatos várakozásokat alátámasztja, hogy Magyarország továbbra is kiemelt célpontja számos nyugati és keleti beruházásnak. A célunk az, hogy a magyar vállalatok feljebb kerüljenek a vertikális termelési láncokban, minél nagyobb hozzáadott értékkel tudjunk elérni sikereket a nemzetközi piacokon.

Tisztelt Képviselő Úr! Javaslom azt is, hogy a véleménye kialakításánál vegye figyelembe, hogy a baloldali kormányok, köztük a Gyurcsány-kormányok idején a régiós államok, tehát a V4-államok konvergenciája mindkét időszakban közel a duplája volt a magyarénak.

(14.50)

Ezzel szemben a Fidesz-kormányok idején Magyarország felzárkózása haladta meg jelentősen a régiós államokét. Mindezekből az ön számára is bizonyára egyértelmű, hogy a baloldali Gyurcsány-kormányokkal szemben a jobboldali kormányok jelentik a garanciát a felzárkózásra. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai